Jesteś tutaj:Sport Zmarł Henryk Grotowski, olimpijczyk hokeja na trawie
piątek, 12 kwietnia 2019 09:24

Zmarł Henryk Grotowski, olimpijczyk hokeja na trawie

 
Zmarł Henryk Grotowski, olimpijczyk hokeja na trawie źródło: KS Stella Gniezno

Po ciężkiej chorobie, wczoraj w nocy, zmarł Henryk Grotowski - polski hokeista na trawie, olimpijczyk i działacz sportowy.

Henryk Grotowski urodził się 9 marca 1949 roku w Gnieźnie. Swoje życie bardzo szybko związał ze sportem, a do 1975 roku trenował w Stelli Gniezno (pod kierunkiem ojca Mariana), zdobywając tytuł mistrza Polski w 1974. Później bronił barw Lecha Poznań i z tym klubem świętował kolejne tytuły mistrzowskie - w 1977 i 1978. W 1978 powrócił do Stelli Gniezno, gdzie był również instruktorem.

Słynął jako skuteczny napastnik. W sezonie 1981/1982 otrzymał "Złotą laskę" dla najlepszego strzelca polskiej ligi (od Polskiego Związku Hokeja na Trawie i redakcji "Sportu"). W latach 1968-1976 wystąpił w 89 meczach reprezentacji narodowej i zdobył w tych spotkaniach 53 bramki. Brał udział w pierwszym starcie Polski w finałach mistrzostw świata (1975), dwukrotnie w finałach mistrzostw Europy (1970, 1974), a także w igrzyskach olimpijskich w Monachium (1972), na których polski zespół zajął 11. miejsce. Henryk Grotowski w turnieju olimpijskim strzelił 6 bramek.

Po zakończeniu kariery zawodniczej, podjął się pracy jako trener, m.in. w Polskim Związku Hokeja na Trawie opiekował się kadrą juniorów młodszych. Otrzymał tytuł Mistrza Sportu.

Pogrzeb śp. Henryka Grotowskiego odbędzie się we wtorek 16 kwietnia o godzinie 13:00 na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Witkowskiej w Gnieźnie.

źródło: KS Stella Gniezno

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane