Wydrukuj tę stronę
czwartek, 17 marca 2022 08:25

Miejska Kolejka Dziecięca na filmie z telewizyjnego archiwum

 

W sieci opublikowany został krótki, ale wyjątkowy film, pochodzący z telewizyjnego archiwum. Prezentuje on działalność Miejskiej Kolejki Dziecięcej, która działała w Parku Piastowskim.

O wyciągnięciu nagrania na światło dzienne poinformował prowadzący program TVP3 "Pociąg do Wielopolski" Bartłomiej Pomianowski. Od jakiegoś czasu telewizyjne archiwum jest przeszukiwane pod kątem przechowywanych materiałów, dotyczących kolei i kolejnictwa na terenie Wielkopolski. Jednym z nich jest opublikowany w środę 16 marca krótki, bo zaledwie 33-sekundowy film, prezentujący Miejską Kolejkę Dziecięcą

Historię MKD obszernie opisaliśmy swojego czasu w cyklu Gniezno, którego już nie ma - kolejka dziecięca w Parku Piastowskim (zobacz więcej). Działała ona w latach 1962 - 1972/3, jeździła po krótkim torze, ale na owe czasy stanowiła wyjątkową atrakcję. Można śmiało powiedzieć, że w tym czasie na terenie Gniezna funkcjonowały dwie niezależne koleje wąskotorowe (choć jedna tylko jako atrakcja, a druga służyła regularnym przewozom pasażerskim i towarowym).

Sam film, jak informuje prowadzący "Pociąg do Wielkopolski", został nakręcony w 1965 roku. Widać na nim przejazd samego pociągu wypełnionego dziećmi oraz tabor: - Wagony Bhi 155, Bhi 160 oraz Bhi 166 - wszystkie z 1914 roku. Ozdobą kolejki był parowóz T2-027, który zbudowano w 1936 roku w zakładzie Orenstein & Koppel w Berlinie - informuje. Może ktoś z gnieźnian rozpozna się na nagraniu?

 

6 komentarzy