poniedziałek, 14 sierpnia 2017 18:16

Gnieźnianie ruszyli na pomoc cmentarzom!

 
Gnieźnianie ruszyli na pomoc cmentarzom! fot. Rafał Wichniewicz

W poniedziałkowy ranek kilkudziesięciu gnieźnian odpowiedziało na apele i ruszyło na pomoc w porządkowaniu nekropolii. Pracy jest dużo, ale sił nikt nie szczędzi.

Pierwsze, samorzutne prace przy porządkowaniu miejsc spoczynku rozpoczęły się już w sobotni ranek, tuż po tym jak na światło dzienne wyszły zniszczenia, wywołane przez piątkową nawałnicę. Wówczas też pierwsi gnieźnianie ruszyli do porządkowania nie tylko grobów swoich bliskich, ale także przy porządkowaniu przejść i dróg prowadzących do konkretnych sektorów nekropolii. Przez pierwsze dwa dni oczyszczono m.in. Akropol Bohaterów, na którym spoczywają Powstańcy Wielkopolscy. 

W poniedziałek na cmentarzu św. Piotra oraz przy ul. Witkowskiej pojawiły się kolejne grupy wolontariuszy, którzy postanowili pomóc w ratowaniu miejsc spoczynku gnieźnian. Przy bramie pierwszego z nich o godzinie 9:00 pojawiło się kilkunastu ochotników, z których część jest skupiona przy Wspólnocie Uwielbienia i Ewangelizacji, działającej przy kościele św. Jerzego. Pomagali oni przede wszystkim przy przenoszeniu pni oraz gałęzi i liści, które blokowały alejki cmentarne. 

Na cmentarzu przy ul. Witkowskiej pojawili się przedstawiciele GRH "Garnizon Gniezno", którzy wespół z innymi wolontariuszami, ochoczo przystąpili do oczyszczania miejsc spoczynku żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej. We wtorek 15 sierpnia zaplanowane są tu uroczystości z okazji 97. rocznicy tej bitwy, dlatego prace szły bardzo energicznie, a w licznej grupie uczestników akcji był m.in. senator Robert Gaweł oraz proboszcz parafii pw. św. Trójcy Maciej Lisiecki. Efektownie w tych działaniach wspierali ich druhowie z OSP Trzuskołoń, pracujących na podstawionym wysięgniku. Dzięki temu prace mogły postępować w bezpieczny sposób. 


Na obecną chwilę wiadomo iż kolejne prace na cmentarzu przy ul. Witkowskiej trwać będą od środy, od 9:00 rano. Zapraszamy do pomocy. O ewentualnej akcji na cmentarzu św. Piotra można się dowiadywać przy dołączeniu do grupy na Facebooku.

13 komentarzy

 • Link do komentarza komar piątek, 18 sierpnia 2017 08:08 napisane przez komar

  Właśnie, a gdzie Gruszczyński i jego elyta? Gdzie są prominenci z lewicy, którzy powinni posprzątać groby swoich wierchuszek spod czerwonej gwiazdy?

 • Link do komentarza Rafał czwartek, 17 sierpnia 2017 21:44 napisane przez Rafał

  Gruszczyński był?

 • Link do komentarza Zenia środa, 16 sierpnia 2017 13:07 napisane przez Zenia

  Anno, pan senator Gaweł jest mężczyzną, więc proszę go nie tytułować "panią". I bez tych złośliwości, nie robił za żaden nadzór, tylko harował, jak wszyscy wolontariusze. Trzeba było przyjść, to byś widziała i także pomagała.

 • Link do komentarza Anna środa, 16 sierpnia 2017 12:31 napisane przez Anna

  A Pani senator Gaweł to robił za nadzór budowlany ???

 • Link do komentarza czytelnik środa, 16 sierpnia 2017 09:28 napisane przez czytelnik

  "Ja" a dlaczego oczekujesz czegoś od PiSu ? To partia polityczna i jako partia ma statut i inne zadania. Dlaczego nie pijesz do .Nowoczesnej i PO, którzy palcem nie kiwnęli np. przy porządkowaniu cmentarzy? Dlaczego nie żądasz przelania diet posłów Nowoczesnej i PO? A gdzie twoi idole spod znaku Petru, Schetyny, Wałęsy i Komorowskiego? Oni nie są Polakami, których nie pozywasz do pomocy? Siejesz nienawiść i manipulujesz swoimi komentarzami. Zależy ci na dzieleniu ludzi, a nie na tym, co jest istotne w obliczu takiego dramatu. Sam stań do roboty i jeżeli masz zaufanie gnieźnian, to niech u twojego boku staną dziesiątki, a nawet setki twoich współwyznawców i porządkujcie parki, lasy, pola.

 • Link do komentarza Ja wtorek, 15 sierpnia 2017 22:23 napisane przez Ja

  Tomuś boli że ja jako obywatel oczekuję od ludzi władzy czegoś więcej niż zbieranie gałęzi?! ;-)) Choć może faktycznie od gnieźnieńskiego Pisu nie ma czego oczekiwać... P.s a darmozjadów społecznych szukaj w swoim otoczeniu a nie wyzywaj ludzi na forum.

 • Link do komentarza Telewidz wtorek, 15 sierpnia 2017 22:02 napisane przez Telewidz

  @ja -gdzie ty masz rozum? Chyba ta wichura ci go wywiała i jeszcze się nie zorientowaleś źe go nie masz

 • Link do komentarza tomek wtorek, 15 sierpnia 2017 21:11 napisane przez tomek

  Ja - jak się wykażesz swoim przelewem na poszkodowanych, to wtedy może zabieraj głos. Póki co to jesteś jedynie darmozjadem społecznym.

 • Link do komentarza boleś wtorek, 15 sierpnia 2017 17:28 napisane przez boleś

  Brawo Trzuskołoń widać ,że to są strażacy z pasją

 • Link do komentarza Ja wtorek, 15 sierpnia 2017 17:00 napisane przez Ja

  Najważniejsza by była moim zdaniem pomoc finansowa. Zbieranie gałęzi jest ważne ale od ludzi przy władzy tak jąk pan senator oczekuję czegoś więcej!!!

 • Link do komentarza Ja wtorek, 15 sierpnia 2017 16:48 napisane przez Ja

  A może by tak senator przekazał swoje diety i pomógł finansowo tym co zniszczyło dachy??? Myślę że taka pomoc była by lepsza niż zbieranie gałązek...

 • Link do komentarza Szymon wtorek, 15 sierpnia 2017 15:56 napisane przez Szymon

  zachęta że drewno na opał za friko z pewnością pomogła :)

 • Link do komentarza Ewa poniedziałek, 14 sierpnia 2017 20:44 napisane przez Ewa

  Fantastyczna robota! Na Winiarach idzie paniusia jedna z drugą i marudzą, że gałęzie i konary pod stopami leżą. Schyliłyby się, bździągwy jedne, podniosły kilka gałęzi i rzuciły na bok... Lepiej biadolić i utyskiwać...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane