|  Rafał Wichniewicz  |  6 komentarzy

Parowozownia ma otrzymać nowe eksponaty od PLK

W najbliższym czasie Parowozownia Gniezno ma otrzymać kolejne eksponaty – tym razem przekazane przez Polskie Linie Kolejowe.

Do Gniezna mają trafić nieeksploatowane już pojazdy wózek motorowy WM-10/L z 1980 r. i pług odśnieżny 411S z 1986 r., które wzbogacą zbiory blisko 150-letniej Parowozowni Gniezno. Po dostarczeniu ich na miejsce zostaną udostępnione do oglądania w hali lokomotywowni, na budowanej przez Stowarzyszenie Parowozownia Gniezno wystawie taboru kolejowego.

Pojazdy na ekspozycję mają trafić w czerwcu. Ostatnia darowizna pojazdów nie jest jedyną w historii współpracy PLK SA i Parowozowni Gniezno. W 2021 r. Stowarzyszenie otrzymało trzy semafory kształtowe.

W gotowym materiale przesłanym przez PKP PLK zamieszczono także wypowiedzi przedstawicieli ministerstwa oraz spółki kolejowej.

– Pielęgnowanie pamięci o historii kolejnictwa w Polsce to niezwykle ważne zadanie. Darowizny PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. to korzyści nie tylko dla miłośników kolei, ale dla całego społeczeństwa. Działania związane z zachowaniem tradycji oraz propagujące wiedzę o kolejnictwie są przejawem dbałości o wspólne dziedzictwo. Wspieramy tę działalność, przekazując zabytkowe elementy taboru oraz infrastruktury kolejowej – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Dzięki darowiznom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., sprzęt i elementy infrastruktury, które nie pełnią już swojej roli na sieci kolejowej stają się źródłem informacji o historii kolei oraz są ciekawą atrakcją wystaw. Dla kolejarzy ważne jest, aby przyszłe pokolenia mogły poznać dzieje dróg żelaznych, które w dalszym ciągu pełnią istotną rolę w systemie transportowym Polski – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., dyrektor ds. realizacji inwestycji.

W tych słowach wybrzmiewa troska o stan zabytkowej infrastruktury, która jednak kontrastuje z tym, jak obecnie wygląda oraz sytuacja techniczna poszczególnych obiektów Parowozowni Gniezno. Sprawa, w której wciąż niewiele się dzieje, by choć tylko odpowiednio zabezpieczyć niszczejące budynki.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Roman Klimas
Roman Klimas
23/04/2023 18:20

Gratulacje dla pasjonatów, którzy niezłomnymi staraniami chcą zachować dla potomnych tak wspaniały obiekt jak parowozownia Gniezno wyjątkowy obiekt w skali europejskiej. Życzę wytrwałości w działaniach. A jak pokazują przykłady teko typu dążenia z dużym prawdopodobieństwem kończą się sukcesem

wilk
wilk
18/04/2023 13:44

Brawo dla tych pasjonatów co tak dzielnie walczą o utrzymanie takiej zabytkowej perełki,bo drużyna nieudaczników woli robić…balony,partolić ulice czy bezsensowne bieżnie,gdzie idą na to miliony z naszych podatków,a jakiegoś działania aby POMÓC tutaj nic nie słychać. Przyjdą wybory należy tych wszystkich darmozjadów post komuszych przegonić !!!

Max
Max
18/04/2023 08:41

Super że ktoś pamięta o tej parowozowni 👍

Norbert
Norbert
17/04/2023 20:09

Dlaczego nie zadbano o zachowanie choć jednego Ty43 pracującego w MD Gniezno?

Ron
Ron
19/04/2023 07:40
Odpowiedź  Norbert

Jeździłem na Ty-43 to były czasy

Smutny upadek
Smutny upadek
17/04/2023 16:20

Teraz już wiemy, że parowozownia gnieźnieńska nie może liczyć na dotacje dotyczące utrzymania w należytej kondycji dóbr dziedzictwa kultury technicznej.
Unikatowe muzeum przegrywa z wielomilionowymi nakładami na utrzymanie społecznych degeneratów ulokowanych w babiznach typu „Teraz Po…, Męskie br.., Psy też …



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.