|  Rafał Wichniewicz  |  4 komentarze

Policjant z Gniezna oddał szpik potrzebującemu. Na wezwanie o pomoc czekał 12 lat

asp. sztab. Tomasz Pawłowski / źródło: KPP Gniezno

Służący w gnieźnieńskiej komendzie funkcjonariusz podzielił się swoim szpikiem z osobą, która tego wymagała do dalszego leczenia. Tym samym dał jej szanse na drugie życie.

Mundurowym, którym jest asp. sztab. Tomasz Pawłowski, pochwaliła się Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie. Funkcjonariusz służy w jednostce od 17 lat, a od kilku związany jest z Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą.

– Około 12 lat temu wspólnie z żoną podjęli decyzję o zarejestrowaniu się jako dawcy szpiku i komórek macierzystych w fundacji DKMS. Pakiety pobraniowe ze śliny zamówili przez internet. Na początku roku policjant otrzymał informację, że gdzieś na świecie jest osoba, której może uratować życie. Bez najmniejszego wahania i zwłoki podjął decyzję o oddaniu szpiku – informuje asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy KPP Gniezno.

Najpierw policjant przeszedł szereg szczegółowych badań, po czym został zakwalifikowany do zabiegu. Jak opisuje, cała procedura przebiegła bardzo szybko, a zabieg trwał około trzy i pół godziny. – Oddając swoje komórki macierzyste dał chorej osobie szansę na nowe życie. Po zakończeniu zabiegu dowiedział się, że jego szpik zostanie przekazany mężczyźnie z Polski – dodaje.

Asp. szt. Tomasz Pawłowski zapewnia, że cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Jak wspomina jako honorowy dawca gorzej czuł się po oddaniu krwi niż komórek macierzystych. Satysfakcja z oddania szpiku rekompensuje drobne wyrzeczenia i sprawia radość że można pomóc drugiej osobie. Każdy, kto zdecyduje się zarejestrować w bazie DKMS, daje szansę komuś, kto zmaga się z białaczką. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób zdecydowało się zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego i komórek macierzystych.

Przypominamy, że dawcą szpiku może zostać osoba zdrowa między 18. a 55. rokiem życia, ważąca minimum 50 kg. Pobranie materiału do badań trwa chwilę i polega na wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie tej próbki zostaną potem określone cechy zgodności antygenowej.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krwiodawca
Krwiodawca
13/04/2023 11:51

Jest wiele osób którzy oddają szpik czy krew anonimowo ratując życie wielu osobom i się tym publicznie nie afiszują.

Jordan
Jordan
13/04/2023 16:40
Odpowiedź  Krwiodawca

Do „krwiodawcy” Człowieku, zastanów się 100 razy, zanim napiszesz podobny komentarz. A ja i wielu innych normalnych ludzi właśnie oczekują, by pokazywać tych, którzy bezinteresownie oddają innym to, czego im potrzeba, by uratować życie. Ciekawe, jak Ty się zachowasz, gdy ty lub ktoś z twoich bliskich będzie w potrzebie. Znaczy nie poczujesz się w obowiązku publicznie podziękować dobroczyńcy?

Alfred
Alfred
13/04/2023 21:07
Odpowiedź  Krwiodawca

Dokładnie tak pomyślałem, i po co ta wiadomość, nie macie o czym pisać 🖋



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.