|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Nowa wystawa w Muzeum z okazji „Wielolecia”

Kilka rocznic w jednym roku – tak można podsumować wystawę, która została otwarta w niedzielne południe w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Okazja ku temu wydarzeniu jest wyjątkowa. To 85 lat od pierwszych poważnych badań archeologicznych w Gnieźnie, 75 lat od rozpoczęcia badań milenijnych w Gnieźnie, 50 lat od utworzenia samodzielnego Muzeum w Gnieźnie, 45 lat od roku oddania do użytku obecnej siedziby Muzeum oraz 40 lat od momentu nadania dzisiejszej nazwy i otwarcia pierwszej wystawy stałej. Rocznic sporo, dlatego nowa wystawa otrzymała nazwę „Wielolecie Muzeum”.

Sama ekspozycja otwiera się nietypowo – to kilka urn zawierających ziemię z pól bitewnych lub związanych z lokalną i polską historią, które zostały zebrane w 1966 roku przez Front Jedności Narodowej z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego i przywiezione do Gniezna. Tu miały zostać one symbolicznie wmurowane w przyszły Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, ale… od zawsze znajdują się w magazynie i teraz można je zobaczyć.

Dalej ekspozycja prowadzi przez lata badań naukowych, ekspozycje, plany, projekty itp. Mało kto już dziś pamięta, że pierwotnie kompleks przy obecnej ul. Kostrzewskiego miał być dwa razy rozleglejszy. Poza skrzydłami mieszczącymi aulę, szkołę i muzeum miały powstać także sale sportowe, internat oraz warsztaty – tych założeń ostatecznie nie zrealizowano z uwagi na brak funduszy. Mimo to, Muzeum mogło i może nadal się szczycić tym, że było pierwszą taką placówką powstałą od podstaw po II wojnie światowej. 

Dalsze części wystawy oprowadzają po różnych inicjatywach muzealnych, opowiadają o pracownikach, dyrektorach oraz prezentują zachowane „zabytki” wyposażenia tej jednostki. Warto odwiedzić!

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.