poniedziałek, 08 lutego 2016 18:58

Znasz Gniezno? Przekonaj się!

 
Znasz Gniezno? Przekonaj się! fot. Paweł Kostusiak

Zapraszamy na wyjątkową podróż po Gnieźnie do mniej znanych miejsc, a właściwie detali architektonicznych. Zostaną one zaprezentowane na wystawie w IKE.

W holu Instytutu Kultury Europejskiej już w poniedziałek 22 lutego o godzinie 11:30 zostanie otwarta wystawa zdjęć autorstwa Pawła Kostusiaka. W trakcie wernisażu zaprezentowane zostaną fotografie ilustrujące gnieźnieńskie detale architektoniczne, znajdujące się na różnych budynkach na terenie miasta. Najpierw jednak spotkanie rozpocznie krótki odczyt Krzysztofa Sarniaka na temat rozwoju przestrzennego Gniezna po wielkim pożarze w 1819 roku, a następnie o swojej pracy twórczej opowie autor zdjęć. 

Wystawie towarzyszyć będzie konkurs. Zwiedzający otrzymają ankietę, zawierającą zdjęcia obiektów, które trzeba będzie zidentyfikować. Osoby, które odpowiedzą na pytania wezmą udział w losowaniu nagród.

9 komentarzy

  • Link do komentarza Ja_Jestem środa, 10 lutego 2016 10:03 napisane przez Ja_Jestem

    Znam Gniezno aż nadto i na co dzień przechadzam się ulicami tego umierającego miasta w formie spaceru. My użytkownicy tegoż bloga, rozpisujemy się na wszelkie możliwe tematy, dostrzegamy swoim bystrym wzrokiem, to..... czego nie dostrzegają włodarze tego miasta od kilku dekad. Weźmy pod uwagę pustostany kamienic, kupione przez t/z nuworyszy. Ci „pseudo” właściciele ww. kamienic powinni płacić tak t/z wstydliwe, za wygląd, jak i za stan budynku. Nie sztuką jest, kupić kamienicę liczącą sobie kilkadziesiąt lat, mając sporą kasę i pobierać czynsz za wynajem lokalów mieszkalnych, czy też pozostawiać je pustymi, bo nie opłaca się wynajmować za przysłowiowe grosze. Potrzebna jest jeszcze uczciwość i dbałość o wizerunek własnej posesji, jak i wizerunek Gniezna. Może, jak by odpowiednie instytucje zainteresowały się tym problemem, istniejącym już od dawien dawna i wyciągnęłoby odpowiednie wnioski dotyczące stanu budynków na terenie miasta, no to może wtedy coś zaiskrzyłoby, w sprawie tak wyglądu kamienic, jaki wizerunku naszego pięknego, choć umierającego miasta Gniezna.

  • Link do komentarza aaa wtorek, 09 lutego 2016 14:06 napisane przez aaa

    kamienica, której fragment jest na zdjęciu nie jest prywatna i po wojnie nie była. Jej stan jest żałosny, a cena wywoławcza kosmiczna, co widać po tłumach chętnych do jej nabycia.

  • Link do komentarza Basia wtorek, 09 lutego 2016 11:36 napisane przez Basia

    Panie Zyga , czyli mamy rozumieć że jak zwykle tylko bogatym się należy , zaś biedny do roboty i płacić różne daniny i podatki. Jeżeli ktoś ma prywatną kamienicę w której wynajmuje lokale mieszkalne i użytkowe to pobiera tzw. czynsz. Opłaty czynszowe w prywatnych kamienicach obecnie nie są niskie. Nie było mnie stać na kupno mieszkania w bloku gdzie czynsze , te dla mnie dostępne , kształtują się teraz na poziomie 300-400zł za mieszkanie 50-60m2, dlatego sporo lat temu wynajęłam małe mieszkanie 22m2 w prywatnej kamienicy. W tej kamienicy na początku czynsz wydawał się niski , jedynie zapłaciłam tzw. odstępne, za to teraz płacę 366zł za te 22m2 i w tej opłacie z udogodnień są zawarte jedynie śmieci . Nie mam nawet komina i muszę ogrzewać prądem. Jak mieszkam w tej kamienicy 15 lat tak oprócz podwyższania czynszu właściciel nic nie robi. W kamienicy gdzie mieszkam są wynajęte wszystkie lokale, razem jakieś 900m2, policz pan sobie na przykładzie mojego mieszkania które jest w części piwnicznej, ile to co miesiąc daje pieniędzy ! Czy tak trudno z czynszów odłożyć co miesiąc trochę pieniążków na późniejszy remont ?

  • Link do komentarza b wtorek, 09 lutego 2016 11:11 napisane przez b

    @domek
    Gdyby Pański dom jednorodzinny był wybudowany przed 1 września 1939 r. lub posiadał wpis do rejestru zabytków to bardzo byłbym rad, gdyby mógł Pan skorzystać z gnieźnieńskiej uchwały remontowej.

  • Link do komentarza Zyga wtorek, 09 lutego 2016 10:00 napisane przez Zyga

    @domek-nie zrozumiał pan chyba komentarza. Mowa jest o kamienicach i to przede wszystkim w centrum miasta. Mały domek nie potrzebuje takich nakładów i nie bardzo rozumiem, dlaczego na taki cel miałby być jakiś extra tani kredyt . O zwolnieniu z podatku nawet nie wspominam, bo jeżeli prawdą jest, że jest pan posiadaczem domku, to pan doskonale wie, że ten podatek jest wręcz mikroskopijny!

  • Link do komentarza domek wtorek, 09 lutego 2016 09:13 napisane przez domek

    musiałbym wyremontować elewację mojego domu jednorodzinnego , czy dla zachęty również mogę otrzymać tani kredyt albo zwolnienie z podatku lokalnego ?

  • Link do komentarza rodzic wtorek, 09 lutego 2016 08:54 napisane przez rodzic

    z chęcią przyjdę:)

  • Link do komentarza b poniedziałek, 08 lutego 2016 23:00 napisane przez b

    @Zyga

    Racja. W Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i wielu innych miastach obowiązują tzw. uchwały remontowe (tanie kredyty na renowacje kamienic, zwolnienia w podatkach lokalnych itp.)

  • Link do komentarza Zyga poniedziałek, 08 lutego 2016 21:57 napisane przez Zyga

    Centrum Gniezna ma piękne kamienice, ale jak dotychczas żadnej władzy nie zależało, by je odnowić, prze co ukazałyby swoje niepowtarzalne piękno. Faktem jest, źe wiele tych budynków jest w prywatnych rękach, ale dobry gospodarz powinien umieć zachęcić właścicieli do odrestaurowania, wskazać na źródła finansowania, naprawdę jest wiele możliwości, a chcieć to móc.