sobota, 29 sierpnia 2015 12:36

Kamienice odkryte na nowo

 

Na gnieźnieńskim Rynku otwarta została wystawa, przedstawiająca nieco inne oblicze kilku gnieźnieńskich kamienic.

W jej przygotowanie zaangażowały się cztery młode fotografki, które zorganizowały wspólnie kilka wyjść plenerowych na terenie naszego miasta. W trakcie sesji, które odbywały się na podwórkach domów m.in. przy ul. św. Wawrzyńca, ul. Wyszyńskiego czy ul. 3 Maja, chciały ukazać inne oblicze piękna, zarówno kamienic, jak i fotografowanych modelek. Efekty, zdaniem niektórych, mogą zaskakiwać.

- Wyszłyśmy wspólnie w plener, także w celu zapoznania się, gdyż wcześniej się nie znałyśmy i chodziliśmy do różnych miejsc, klatek schodowych, podwórek i właśnie te kamienice nas urzekły. Od początku każda z nas miała swoją wizję na modelkę, na to jak ma ona wyglądać, przez co każda z nas stwierdzała, że właśnie te miejsca w stu procentach oddadzą całą estetykę sesji - mówi Agata Słomian, pomysłodawczyni projektu. Na planszach, ustawionych na głównym placu miasta, można dojrzeć różne techniki, pomysły i formę wykonania zdjęć.

Dla każdej z czterech fotografek – Agaty Gocał, Beaty Jeżak, Hanny Krych oraz Agaty Słomian, fotografia jest czymś, co pozwala oderwać się od rzeczywistości. Widać to dobrze na zdjęciach, które każde – jak można zauważyć – jest wykonane według własnego, określonego warsztatu młodej artystki. Mamy więc fotografię analogową, ale także stylizacje przypominające francuską fotografię przełomu lat 60. i 70. Nieobce są również kontrasty oraz różne próby interpretacji miejsca, w którym były wykonywane zdjęcia – a to wszystko na terenie Gniezna.

- W Gnieźnie jest sporo miejsc, gdzie można robić zdjęcia, ale są one w pewien sposób utarte, powtarzają się. Często jest tak, że w pewnym momencie każdego młodego fotografa łapie demotywacja do dalszego działania. Chcemy pokazać, że czasem warto zajrzeć w głąb, spróbować pokazać coś innego, niedostrzeganego na co dzień, odnaleźć inną duszę tego miasta - przekonuje Agata Słomian.

Wernisaż odbył się w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego, który dobiega już końca. Zdjęcia będzie można oglądać na gnieźnieńskim Rynku jeszcze przez dwa tygodnie.

27 komentarzy

 • Link do komentarza pani niedziela, 06 września 2015 11:57 napisane przez pani

  Twarze i sylwetki pięknych kobiet od dawna były wykorzystywane w reklamie wielu rzeczy mniej lub bardziej trafnie. Dlaczego więc duszą naszego miasta nie może być obraz połączony pięknem zabudowy i pięknem ciała? Oczywiście wszystko jest względne i każdy ma swòj gust oraz prawo do wygłaszania swojej opinii ale nadal podczymuję iż wystwawa jest pomysłowa i zdjęcia bardzo ciekawe. Co do techniki nie-nie znam się ale tak po prostu po ludzku odbieram je jako ciekawe i piękne obrazy!!!!

 • Link do komentarza lokatorka sobota, 05 września 2015 17:58 napisane przez lokatorka

  Jeżeli duszą kamienic są ................dziewczyny, to ja już niczego nie rozumiem na tym zwariowanym swiecie. A można było ukazać piękno starych domów, nawet tych odrapanych, nawet tych brudnych i pobazgranych. No, ale modelki przemyciły siebie fałszując tytuł i chyba przekraczając ramy projektu. I tyle w temacie.

 • Link do komentarza total sobota, 05 września 2015 16:04 napisane przez total

  Do SzaryEminent: nie wiem jak inni, ale ja zajmuje się fotografią długi czas i celowo skonsultowałam się z kimś dodatkowo (kto też jest fotografem) by zobaczyć czy tylko ja tak czuje. Tak jak napisałam nie miałam na celu obrazić fotografem bo bardzo podziwiam zaangażowanie i czekałam na tą wystawę. Po prostu zawiodłam się i pozostaje przy swojej opini. Mam nadzieję jednak, że dziewczynom pomogą moje słowa w przyszłości zamiast zaszkodzić.
  A moja opinie napisałam oglądając zdjęcia kilka razy i analizując obraz.
  Także dziewczynom życzę powodzenia i mam nadzieję, że będzie tylko lepiej. ;)

 • Link do komentarza pani wtorek, 01 września 2015 22:34 napisane przez pani

  Można się przyczepić do tego że zdjęcia nie oddają tego czego się spodziewaliśmy po tej wystawie albo do formy albo do setki innych nieistotnych detali ale po co dołować młode dziewczyny które dzielą się z na mi swoją pasją i wychodzą poza ramy zwykłej szarej rzeczywistości. Bardzo fajna inicjatywa ze strony p.Agaty piękne zdjęcia,ciekawy pomysł,czekam na kolejne pomysły. Dziewczyny prawdziwa Sztuka nie boi się krytyki przeciwnie niech będzie dla was Motywatorem. Każdy ma inny gust i prawo do swojego zdania a malkontenci byli i będą.

 • Link do komentarza kara73 wtorek, 01 września 2015 10:40 napisane przez kara73

  Czytam niektóre komentarze i ręce mi opadają. Zawsze łatwo jest komentować niż samemu coś zrobić... Nie podcinajmy młodym ludziom skrzydeł, którzy jeszcze chcą coś robić ... , a nie tylko snuć się po ulicach.., wskażmy im "błędy" czy "niedociągnięcia", spróbujmy ich naprowadzić, a nie dołować, a na pewno przyjmą to z pokorą i będą doskonalić się w tym co robią.. Najgorszy demotywator to krytyka złośliwa i zajadła, do niczego nie prowadząca. Dziewczyny nie znam Was, ale osobiście Wam gratuluję, odwagi, chęci, wrażliwości i talentu. Głowy do góry, długa droga jeszcze przed Wami, ale nie poddawajcie się i walczcie o swoje marzenia!

 • Link do komentarza Szach mat! poniedziałek, 31 sierpnia 2015 17:53 napisane przez Szach mat!

  Polecam przeczytać opis wystawy gdzie wyjaśniony jest tytuł wystawy. Tytuł brzmi "kamienice z duszą", a nie kamienice..a czy duszą nie jest człowiek?! Jeśli ktoś ma głęboki żal do twórców to proponuje rozmowę, a nie wylewanie żali i zazdrości w komentarzach.

 • Link do komentarza bill poniedziałek, 31 sierpnia 2015 10:28 napisane przez bill

  Kamienice są tutaj tylko dodatkiem. A szkoda. Bardziej ukazano urodę modelek niż detale kamienic. Finansowanie wystawy jest kwestią sporną...

 • Link do komentarza gościnnie poniedziałek, 31 sierpnia 2015 09:33 napisane przez gościnnie

  Najlepsze komentarze. Nic dodać, nic ująć.

  " sobota, 29 sierpnia 2015 12:43 napisane przez Sabina

  Promocja własna a nie kamienic! Śmiech na sali. Zdjęcie nr5 wszystko wyjaśnia."

  "sobota, 29 sierpnia 2015 20:23 napisane przez jamroży

  czy pan pobierający 3500 na rękę w tym czasie jest w pracy i bierze nadgodziny, czy jak to rozumieć ?"

 • Link do komentarza SzaryEminent poniedziałek, 31 sierpnia 2015 09:27 napisane przez SzaryEminent

  Szanowni, jeśli ktoś interpretuje tytuł wystawy w prosty sposób "Kamienice z duszą", nie próbując się doszukać kontekstu ani zamysłu autorów, to zwyczajnie nie jest nastawiony na odbiór kultury. Zdjęcia są różne - jedne dobre, inne słabsze. To nie zmienia jednak faktu, że autorkom udało się pokazać inne strony tych miejsc, ale do tego trzeba nieco obcować z fotografią inną niż komunijna, aby to odebrać. Nie jest sztuką pokazać "duszę" kamienicy w formie zdjęcia budynku. Sztuką jest pokazać ją tak, jak się ją widzi, dodać temu nieco artyzmu i polotu w formie piękna - modelki są naprawdę ładne, a na tle obdrapanych kamienic są one najzwyklejszym kontrastem. Szukać, drodzy państwo, szukać, zanim się coś napisze.

 • Link do komentarza pan poniedziałek, 31 sierpnia 2015 09:27 napisane przez pan

  cytuję P. Agate" Tym czasem proponuję jeszcze raz przejść się na wystawę i spojrzeć na nią trochę głębiej, może jednak uda Wam się dojść do jakiś refleksji" nieładnie... wszystkie komentarze sa własnie ową refleksją.... każdy ma prawo do wlasnych odczuć, nie zawsze są same ochy i achy.. krytykę takze nalezy przyjąc i zastanowic się..moze akurat ludzie maja rację?? pozdrawiam :)

 • Link do komentarza pan poniedziałek, 31 sierpnia 2015 08:34 napisane przez pan

  Zdjęcia ciekawe..ale fakt jest taki, ze chciałem pooglądać KAMIENICE..a nie modelki na ich tle..modelki na malutkiej części owych kamienic..zawiodłem się, bo myslałem,że zdjęcia pokażą architektoniczne perełki.. kamienice z innej perspektywy.. modelki są tu zbędne

 • Link do komentarza Mezalinda niedziela, 30 sierpnia 2015 23:08 napisane przez Mezalinda

  Nie kwestionując urody i sprytu fotografem takze uważam, że albo sie podchodzi do sprawy tematycznie - kamienice, to kamienice, albo tytułuje się wystawe inaczej, po prostu np. urodziwe gnieźnianki na podwórkach czy jakos tam. To naprawdę byłoby bardziej uczciwe.

 • Link do komentarza total niedziela, 30 sierpnia 2015 21:48 napisane przez total

  Niestety nie widziałam Waszych zdjęć na żywo i w najbliższym czasie nie mam możliwości, ale na podstawie fotografii które udało mi się zobaczyć tutaj oraz w Internecie na Waszych funpagach, ja uważam, że zdjęcia nie są zgodne z tematem. Nie wiem co czułyście robiąc te zdjęcia i nie chce Was w żaden sposób obrazić oczywiście, ale dla mnie nie ma tam kamienic. Moim zdaniem przed wystawieniem prac powinnyście skonsultować się z kilkoma profesjonalistami, którzy będą mieć inny pogląd na to niż Wy. (jeżeli to zrobiłyście - zwracam honor). Owszem niektóre zdjęcia są godne uwagi, ale po prostu nie na wystawę o takiej tematyce, a te które się nadają, nie są dobre technicznie. Jednak każdy ma prawo mieć swoje zdanie. Pozdrawiam.

 • Link do komentarza feedback niedziela, 30 sierpnia 2015 13:29 napisane przez feedback

  Patrząc na to co tu piszecie, mam wrażenie, że skupiliście się tylko na 1/5 naszej wystawy, czyli na naszych zdjęciach osobistych i opisach. Patrząc również na sposób w jaki się wypowiadacie w stosunku do naszych osób, mogę dopuszczać jedną opcję. Patrząc od frontu rynku, mając deptak przed sobą faktycznie może to tak wyglądać, natomiast z drugiej strony planszy, patrząc w stronę katedry są kadry, są zdjęcia, jest to wkład osobisty każdej z nas. W wystawę włożyłyśmy mnóstwo serca a przede wszystkim czasu i potraktowałyśmy ten projekt naprawdę jako priorytet w ostatnim czasie. Takie komentarze dają naprawdę mnóstwo demotywacji, nie taki cel miałam robiąc ten projekt, natomiast w tym momencie dziewczyny przeżywają taki stan- gratuluję. Coś a autopromocji... Fakt jednym z moich celi była promocja moja i dziewczyn, przede wszystkim dziewczyn, nie bez powodu zrobiłam ten projekt dla większej ilości fotografów (wszak mogłam zrealizować go sama), ale wiem jak świat fotograficzny funkcjonuje w naszym mieście, a raczej jak nie funkcjonuje- tak to stwierdzenie jest bardziej adekwatne. Zawsze kiedy były realizowane jakieś wystawy fotograficzne, wiedziałam kto je przedstawia – Były to zawsze te same osoby – przykre, bo w naszym mieście mamy takich osób na prawdę sporo. Zespół zebrałam za pomocą zgłoszeń- wysłanie kilku zdjęć ze swojego portfolio- To jednak dziewczyny w moich oczach okazały się najlepsze i świadomie uważam, że ich pasję, emocje jakie przekazują na zdjęciach powinno ujrzeć światło dzienne oraz powinna to docenić większa grupa odbiorców. Jestem ogromnie wdzięczna, że królewski festiwal artystyczny pomaga w projektach- ja miałam pomysł, swój cel, wiedziałam jak konsekwentnie go osiągnąć i doprowadzić do końca. Sukces? Oczywiście, że tak, a Wasze komentarze mi tylko uświadomiły, że go osiągnęłam. Tym czasem proponuje jeszcze raz przejść się na wystawę i spojrzeć na nią trochę głębiej, może jednak uda Wam się dojść do jakiś refleksji.

 • Link do komentarza spacerowicz sobota, 29 sierpnia 2015 21:55 napisane przez spacerowicz

  Ludzie, jaka promocja? teraz każdy głupi potrafi zrobic zdjecia, naprawdę, artyzmu w tym żadnego, a zamiast podwórek są modelki. Weźcie to badziewie z Rynku, bo już dosć wstydu się tego lata najedlismy w tym miejscu.

 • Link do komentarza Sindbad Żeglarz sobota, 29 sierpnia 2015 20:26 napisane przez Sindbad Żeglarz

  Wyczuwam zazdrość konkurencji :D
  Macie dobre zdjęcia to próbujcie je pokazać - wszelkimi sposobami,
  Ot co.

 • Link do komentarza jamroży sobota, 29 sierpnia 2015 20:23 napisane przez jamroży

  czy pan pobierający 3500 na rękę w tym czasie jest w pracy i bierze nadgodziny, czy jak to rozumieć ?

 • Link do komentarza nie dla naiwnych sobota, 29 sierpnia 2015 19:59 napisane przez nie dla naiwnych

  Mnie interesuje czy właściciele kamienic wyrazili zgodę na rynkowe zdjęcia swoich własności? Uczniowie na wakacjach nie ma z kim promować się?! Od września usłyszymy --- UM odwiedzili uczniowie, pracownicy UM w szkole--- kabaret trwa. PO angażu w UM marketingowców prezydenta, każdy bez względu na fakt, że mierny udaje wiernego a nóż może dostanie etacik. POgoń za pracą trwa.

 • Link do komentarza ivo sobota, 29 sierpnia 2015 18:55 napisane przez ivo

  Rodziny i znajomi tych Pań będą ich bronić. Niech prezentują swoje foty za własną kasę. Publiczne pieniądze powinny być przeznaczone na inne cele...i nie chodzi tu o malowanie pasów tam gdzie nie trzeba

 • Link do komentarza Yetii sobota, 29 sierpnia 2015 18:25 napisane przez Yetii

  Antypromocja Gniezna. Młodzi zdolni z powodów ekonomicznych wyjechali.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane