Jesteś tutaj:Kultura Spotkanie z Maciejem Płazą
poniedziałek, 08 sierpnia 2022 14:22

Spotkanie z Maciejem Płazą

  mn
Spotkanie z Maciejem Płazą zdjęcie nadesłane

Maciej Płaza to nazwisko, które – jak chyba żadne inne w polskiej literaturze współczesnej – kojarzy się czytelnikom i krytykom literackim z piękną polszczyzną. Nie ma chyba recenzji, w której Płaza nie byłby komplementowany za język – bogaty, barwny, plastyczny, unikalny.

Nazywany jest najlepszym stylistą współczesnej polskiej prozy. Doceniany zarówno za książki prozatorskie, jak i dokonania translatorskie. Autor „Skorunia”, „Robinsona w Bolechowie” i „Golema” oraz kongenialnych przekładów, m. in. Lovecrafta, Mary Shelley, czy Kennetha Grahama. Jako doktor nauk humanistycznych i teoretyk literatury zajmował się relacjami literatury i filozofii. Jest także autorem książki "O poznaniu w twórczości Stanisława Lema" (2006).

Laureat ogromnej ilości wyróżnień, w tym Nagrody „Literatury na Świecie” za rok 2012 za przekład wyboru opowiadań H.P. Lovecrafta „Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści” oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2016 i Nagrody Fundacji im. Kościelskich 2016. Nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” 2016 za tom opowiadań „Skoruń”. Laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2018 za powieść „Robinson w Bolechowie”. Nominowany do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2022 w kategorii proza oraz Nagrody Literackiej „Nike” 2022 za powieść „Golem”.

Spotkanie już w piątek, 12 sierpnia o 18.00 w Latarni na Wenei. Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Polszczyzna – zawsze na czasie!” z dofinansowaniem ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych, Edycja 2022”.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane