Jesteś tutaj:Kultura „Wiela Lechia – wielka ściema” - nowa wystawa w Muzeum
piątek, 05 sierpnia 2022 10:21

„Wiela Lechia – wielka ściema” - nowa wystawa w Muzeum

 

W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pt. „Wiela Lechia – wielka ściema”.

Głównym motywem tej ekspozycji będzie teoria o tzw. Wielkiej Lechii. Jej zwolennicy twierdzą, że już 2000 lat p.n.e. nasi przodkowie posiadali umiejętność obróbki metali, wynaleźli koło, zakładali grody, znali się na demokracji, mieli własną walutę i wojowniczą armię, która toczyła zwycięskie boje z Aleksandrem Wielkim i Juliuszem Cezarem.

- Skoro tak, to dlaczego ich dzieje okryte są tajemnicą? Pochlebcy Lechitów mają na to gotową odpowiedź: pradawne lechickie księgi zostały podstępnie wykradzione przez duchownych katolickich, którzy nakazali zniszczyć każdy ślad ich potęgi. W tym okrutnym procederze pomagali, i pomagają nadal, archeologowie i historycy. Brzmi niewinnie? Niestety sympatyków wierzących w te absurdy wciąż przybywa - informują organizatorzy, którzy dodają, co można będzie zobaczyć na ekspozycji w Muzeum w kontekście tego trudnego do opisania problemu, jakim jest udowadnianie źródłami historycznymi:Nasza wystawa opowiada o teorii spiskowej, pseudonaukowości i niebezpieczeństwach związanych z rozpowszechniającymi się fake newsami na temat Wielkiej Lechii. Jest przestrogą. Dowodzi, że lechickie, „brawurowe” czyny (od których, od około dekady, aż mnoży się w Internecie) są nieprawdziwe. Wszystkie wymyślone historie uzasadniamy jedynymi istniejącymi, naukowymi dowodami. Sama wystawa uświadamia także, jak ważne w dzisiejszych czasach staje się racjonalne myślenie i korzystanie z obiektywnych i wiarygodnych źródeł.

Jak żywy jest mit Wielkiej Lechii świadczy fakt, że kiedy Muzeum zapowiedziało organizację wystawy, w komentarzach pojawiło się kilku wiernych tej teorii, którzy rzucając wieloma mało racjonalnymi argumentami, próbowało zarzucić organizatorom kłamstwo, stosując przy tym niewybredne inwektywy. 

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się w niedzielę 14 sierpnia 2022 roku o godzinie 12:00 w Muzeum Początków Państwa Polskiego przy ul. Kostrzewskiego. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane