Jesteś tutaj:Kultura Myszka Marcysia uczy gwary
wtorek, 28 września 2021 09:15

Myszka Marcysia uczy gwary

  mn
Myszka Marcysia uczy gwary zdjęcie nadesłane

Mali gnieźnianie poznają elementarz gwary - ruszyły biblioteczne warsztaty "Myszka Marcysia uczy gwary" dla dzieci z gnieźnieńskich przedszkoli oraz szkół podstawowych.

Gwary rzeczywiście "uczy" Myszka Marcysia, czyli biblioteczna maskotka oraz bibliotekarki. Dzieci poznają słówka gwarowe, dowiadują się, czym w ogóle jest gwara i dlaczego nie należy się wstydzić mowy „małej Ojczyzny”. Zabawy ruchowe, plastyczne i animacje to najlepszy sposób edukacji, w tym przypadku gwarowej. 

Warsztaty potrwają cały październik, będą odbywały się nie tylko w bibliotece, ale również w przedszkolach i szkołach. Warsztaty prowadzone są na podstawie autorskich scenariuszy opracowanych przez pisarkę Agnieszką Gadzińską. Towarzyszą im filmiki gwarowe dla dzieci – pierwszy zostanie wyemitowany już we wtorek na bibliotecznym profilu FB i Youtubie.

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna od kilku lat stara się popularyzować gwarę gnieźnieńską, czyli miejscową odmianę dialektu wielkopolskiego. Szereg procesów historycznych i społecznych doprowadził do regresu dialektu regionalnego. Coraz mniej osób posługuje się swobodnie kodem mieszanym, czyli i polszczyzną ogólną, i gwarą. Kampania „Gwarze mówimy TAK!” ma dotrzeć do gnieźnian, w różnym wieku, z jasnym komunikatem – gwara nie jest „gorszą” mową, jest wspólnym skarbem, mową tych ziem, językowym dziedzictwem i ważnym elementem lokalnej tożsamości.

Niematerialny charakter gwary powoduje, że nie można jej zamknąć w muzealnej gablocie – żeby przetrwała, trzeba jej używać, mówić nią. Na zdjęciach dzieci ze szkoły Podstawowej nr 7 oraz Przedszkola nr 15 "Pszczółka Maja". Zdjęcia - BPMG. 

Warsztaty „Myszka Marcysia uczy gwary” przeprowadzone są w ramach projektu „Gwarze mówimy TAK!”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021”. Warsztaty odbywają się pod patronatem Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom!
 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane