Jesteś tutaj:Kultura Jarmark Średniowieczny przeszedł do historii
poniedziałek, 26 lipca 2021 11:21

Jarmark Średniowieczny przeszedł do historii

  mn

Średniowieczne klimaty i historia sprzed setek tysięcy lat, tradycyjnie wypełniały w Pierwszej Stolicy ostatni weekend lipca. Na Koronację Królewską, bo o niej mowa, ściągały tłumy z całej Polski. I choć w roku ubiegłym nie można było jej zorganizować, w tym przygotowano namiastkę – Jarmark Średniowieczny, którego znakomity odbiór wśród uczestników, przerósł oczekiwania organizatorów.

24 i 25 lipca Gniezno przeniosło się w czasie do epoki średniowiecza. Najbardziej dało się to odczuć i zauważyć na deptakach przy ulicach Chrobrego i Rzeźnickiej, gdzie rozstawiono kramy z przedmiotami wykorzystywanymi w odtwórstwie wczesnego średniowiecza. Znaleźć można było miody i wyroby pszczele, rękodzieło, rzeźbę w drewnie, obrazy na desce, przedmioty z wikliny i wiele innych. Sporo ze stoisk obleganych było bez chwili przerwy. Klimat średniowieczny zagościł również na dziedzińcu Starego Ratusza. Tam, w średniowiecznej wiosce, można było wziąć udział w warsztatach m.in. wypiekania podpłomyków, ubijania masła, robienia sianuszek czy też lepienia gliny. Nie zabrakło pokazu mody średniowiecznej, wspólnego śpiewania techniką śpiewu białego, a także pełnego humoru przedstawienia o Lechu, Czechu i Rusie. Trzeba przyznać, że śmiechu było tu co niemiara, a aktorzy nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Rzecz jasna, nie mogło się obyć bez pokazu walk wojów. Te, dla dużych i dla małych, rozgrywały się zarówno na dziedzińcu Starego Ratusza, jak i na Rynku. Zebrały rzesze obserwujących, którzy nie mogli wyjść z podziwu dla kunsztu drużyn biorących w nich udział. W niedziele przedpołudnie na Placu św. Wojciecha rozegrany został Turniej Łuczniczy „O Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu”.

W kategorii łuk typu hunter I miejsce zdobył Piotr Kaczmarek, za nim uplasowała się Marta Muszyńska, a miejsce III uzyskał Sylwester Łągwa. Najlepszy gnieźnianin to Nazar Onyschenko, a miano najlepszej kobiety w tej kategorii zdobyła Małgorzata Szukała. Z kolei w kategorii łuk tradycyjny I miejsce zajął Piotr Łągwa, II Karol Pisarkiewicz, a miejsce III Antoni Grzeczka. W tej kategorii najlepszym gnieźnianinem okazał się Artur Świtalski, a najlepszą kobietą Ewa Gillner. Jarmark Średniowieczny* zakończyły niedzielne popołudniowe warsztaty i przedstawienia. Organizatorzy dziękują za obecność i zapraszają za rok!

Wydarzenie było częścią Królewskiego Festiwalu Artystycznego, który trwa do końca wakacji. Szczegóły dotyczące kolejnych imprez znaleźć można na kfa.Gniezno.eu oraz mok.Gniezno.pl

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane