Jesteś tutaj:Kultura Gwarowa podróż śladami gastronomii
sobota, 24 lipca 2021 14:00

Gwarowa podróż śladami gastronomii

 

Gdzie odbywała się większość studniówek? Gdzie ustawiały się kolejki po lody? I wreszcie - gdzie można było łatwo dostać kuflem po głowie? O tym mogli posłuchać uczestnicy wyprawy gastronomicznym szlakiem z gwarą.

Szczun z Karei, który tym razem tuż przed porą obiadową wyruszył w drogę z zainteresowanymi oprowadzaniem, swoją wycieczkę w krainę wspomnień rozpoczął w Restauracji Europejska. Tu był czas na wspomnienie tego, jak to miejsce żyło na przestrzeni lat od okresu międzywojennego aż po czasy, kiedy odbywała się tu większość studniówek.

Następnie uczestnicy wyprawy przeszli do wspomnień po Esce (czyli dawnej Esplanadzie z ul. Marchlewskiego - dziś ul. Łubieńskiego), przypominając sobie także lody "od Bigosa", pieczywo od Gramsego, wodę z saturatora przy skrzyżowaniu z ul. Krzywe Koło czy lizaki "od Kukli". 

Na Rynku była okazja przypomnieć sobie knajpę "u Pica" czy jeden z tych lokali, który wraz z "Wiarusem" z ul. Warszawskiej i "Francuską" z ul. Chrobrego stanowił w PRL-u swojego rodzaju "Trójkąt Bermudzki", czyli lokal "Szatan" działający przy Rynku (dawniej Plac Bohaterów Stalingradu), a który to w oficjalnej nomenklaturze funkcjonował jako "Restauracja Piastowska". 

Nie zabrakło także wspomnienia o pierwszym gnieźnieńskim bistro "U Królowej Bony" z Rynku, "Robotniczej" z narożnika ul. Dąbrówki i Mieszka I, cukierni pani Kostenckiej czy legendarnej "Gwarnej". 

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane