Wydrukuj tę stronę
wtorek, 06 lipca 2021 08:25

Wielkopolski Weekend Miejski kolejną propozycją KFA

  mn

Królewski Festiwal Artystyczny nie zwalnia tempa. Tym razem ogłasza weekend już od czwartku: 8 lipca startują wydarzenia kulturalne w ramach Wielkopolskiego Weekendu Miejskiego.

Motywem przewodnim są artyści pochodzących z Gniezna, którzy współtworzyli kulturę dla Pierwszej Stolicy na przestrzeni ostatnich 50 lat.

Jedną z takich osób była artystka nietuzinkowa, utalentowana i znana na całym świecie, rodowita gnieźnianka – Teresa Łubińska-Kalinowska. Zajmowała się tkaniną artystyczną tworząc niezwykłe gobeliny. I właśnie nawiązując do jej twórczości Wielkopolski Weekend miejski rozpocznie w czwartek performance „Gnieźnieński gobelin” na ulicy Rzeźnickiej. Po nim z kolei w Starym Ratuszu nastąpi otwarcie wystawy „Pracownia” poświęconej rzeczonej artystce. Czwartek zakończy spotkanie gnieźnieńskich muzyków, którzy od wielu pokoleń współtworzyli gnieźnieńską kulturę.

Nie mniej wydarzeń czeka na uczestników w piątek i w sobotę. Wśród propozycji: zabawy podwórkowe z czasów PRL, warsztaty „Makatki tkane”, warsztaty wokalne „Polskie hity z lat ’70 i ’80, fajfy z zespołem Fan Art, turniej wokalny z nagrodami oraz strefa chillout. Wielkopolski Weekend Miejski zakończy się mocnym akcentem i niezwykłym brzmieniem koncert zespołu Provinz Posen. Na występ artystów, który odbędzie się 11 lipca o 19:00 na dziedzińcu Starego Ratusza obowiązują bezpłatne zaproszenia do odbioru w Miejskim Ośrodku Kultury.

Szczegóły na KFA.gniezno.eu oraz mok.Gniezno.pl.

Program Wielkopolskiego Weekendu Miejskiego:

CZWARTEK, 8.07

16:00 „Gnieźnieński gobelin” – performance na ul. Rzeźnickiej,
18:00 „Pracownia”– otwarcie wystawy poświęconej Teresie Łubińskiej-Kalinowskiej (wystawa czynna do 11 lipca),
19:00 „Z rodziną nie tylko na zdjęciach” – spotkanie gnieźnieńskich muzyków, którzy od wielu pokoleń współtworzyli gnieźnieńską kulturę. Będą anegdoty, historie chwytające za serce.

PIĄTEK, 9.07

16:00-18:00 zabawy podwórkowe z czasów PRL,
16:00-18:00 „Makatki tkane” – warsztat (obowiązują zapisy – tinyurl.com/wwmiejski),
16:00-18:00 „Polskie hity z lat '70 i '80” – warsztat wokalny, cz. 1 (obowiązują zapisy – tinyurl.com/wwmiejski),
17:00 „Fajfy na dziedzińcu” z zespołem Fan Art (bezpłatne zaproszenia do odbioru w MOK) 

SOBOTA, 10.07

10:00-13:00 zabawy podwórkowe z czasów PRL,
10:00-13:00 warsztat „Makrama ścienna” – warsztat (obowiązują zapisy – tinyurl.com/wwmiejski),
16:00-18:00 „Polskie hity z lat '70 i '80” – warsztat wokalny, cz. 2 (obowiązują zapisy – tinyurl.com/wwmiejski),
18:00 „Open Mic na dziedzińcu” – turniej wokalny z nagrodami. Lubicie śpiewać i znacie utwory Andrzeja Zauchy, Urszuli, Marka Grechuty, Anny Jantar, Czesława Niemena, zespołów Perfect, Bajm, Lombard? To się świetnie składa, zapraszamy!
19:00-22:00 strefa chillout z The Very Polish Cut Outs – hity lat '70 i '80 na gnieźnieńskim deptaku.

NIEDZIELA, 11.07

19:00 Provinz Posen – koncert (bezpłatne zaproszenia do odbioru w MOK) 

Provinz Posen to projekt i album muzyków znanych z zespołów Muchy, Afro Kolektyw i Dagadana; łączy w sobie elektronikę z muzyką źródeł. W poszukiwaniu muzyków grających na tradycyjnych instrumentach z epoki przejechali Wielkopolskę i dotarli do ludzi kultywujących brzmienie regionu sprzed stu i więcej lat. Większość dźwięków na albumie to przetworzone sample niezwykłych kozłów, klarnetów i mazanek. To właśnie kozły – charakterystyczna dla Wielkopolski odmiana dud – tworzą tu przejmujące basowe podkłady. Klarnety i mazanki (historyczne, ludowe skrzypce wykonane z jednego kawałka drewna) posłużyły jako baza do przestrzennych i prowadzących brzmień syntezatorowych.

Provinz Posen znakomicie zachował w muzyce ducha tradycyjnej Wielkopolski, a zarazem słychać w niej to, co w na scenie elektronicznej obecnie najbardziej wartościowe i bliskie Poznaniowi, z racji położenia w połowie drogi między Berlinem a Warszawą.