Jesteś tutaj:Kultura XVIII Tydzień Bibliotek - program
piątek, 07 maja 2021 07:47

XVIII Tydzień Bibliotek - program

 

Na drugi tydzień maja Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna przygotowała sporo atrakcji dla swoich czytelników, zachęcając do udziału wszystkich w różnym wieku.

Poza abolicją dla spóźnialskich, którzy mają szanse w dniach od 10 maja do końca miesiąca oddać książkę zalegającą w ich domu i to bez ponoszenia kary, gnieźnieńska książnica przygotowała także inne atrakcje z okazji XVIII Tygodnia Bibliotek.

W poniedziałek 10 maja hol przy ul. Staszica 12a zapełni się magią dzieciństwa. Wszystko za sprawą - a jakże! – książek. Ponad półwieczna historia książki dla dzieci (1950-2000) znajdzie się na okazjonalnej ekspozycji pn. „Magiczny świat książek dla dzieci”. Będzie można powspominać ukochane tytuły, uraczyć się znakomitą ilustracją dziecięcą i poczytać na temat wydawniczych ciekawostek. Te przyjemności czekają na czytelników przynajmniej do połowy czerwca.

Oddział przy ul. Kruczej 3 (Filia nr 1), inspirując się tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek "Znajdziesz mnie w bibliotece", zaprasza na ekspozycję "Znajdziesz muzykę w bibliotece". Na małej wystawie między innymi prywatne zbiory - oryginalny vinyl mono The Beatles, kaseta VHS Rush (wydana w Bułgarii), płyty CD z muzyką, kasety magnetofonowe, a także książki związane z muzyką - taki "Alfabet muzyczny bibliotekarza".

Filia na Winiarach (os. Orła Białego 18 – budynek SP 10) swoje ekspozycje pod nazwą „Odwiedź, wybierz, zaczytaj i zamyśl się… z bibliotecznego kufra niespodzianek”, będzie prezentować codziennie. Zaplanowano takie tematyczne prezentacje: ,,Region Naszą Małą Ojczyzną” - książki o Gnieźnie; ,,Nie musisz być idealny…”- zbiory z zakresu psychologii; ,,Każdy jest ważny!”- dziecięce pozycje z bajkoterapii; ,,W poszukiwaniu kreatywności w bibliotece”- zachęcające do twórczego spędzania czasu; ,,Z kulturą na TY”- prezentacja sylwetek ze świata kultury i ,,Moc biblioteki w podróżniczych zakamarkach świata” – literatura podróżnicza.

Dla najmłodszych

Wszyscy młodzi czytelnicy, którzy odwiedzą dziecięcy oddział przy Mieszka I 15, będą mogli wszystkimi zmysłami odczuć, jak owocuje ziarno, które pada na podatny grunt. Co to oznacza? Każdy młody czytelnik otrzyma wraz z wypożyczanymi książkami zalążek mikroogródka. Bibliotekarki zapewniają, że to, co ukryte w ziemi na pewno zaowocuje i będzie jadalne! Wszystko to, by przekonać czytelników do przyświecającego akcji hasła "Książki jak ziarna - wydają plon!"

Także Filia nr 2 nie zapomina o małych użytkownikach - zaprasza po zakładki z sówkami i słodkie zagadki. Przyjemności nigdy nie za wiele.

Nie zabraknie także czytelniczych poleceń, których dostarczy Klub Książki dla Dzieci i Rodziców Bajkopomagajki”. O książkach działających na zmysły będzie można poczytać i posłuchać w materiale wyemitowanym na profilu FB Biblioteki w środę i piątek - 12 i 14 maja.

Biblioteką pod sówką

Sowy. Piękne, drapieżne ptaki, które zamieszkują cały świat. Są uważane za mądre stworzenia, o czym świadczą ich częste wizerunki w okularach i z książkami. Sowa często występuje w literaturze, chociażby w Panu Tadeuszu, Harrym Potterze czy Kubusiu Puchatku. Ptak ten jest symbolem wiedzy, mądrości, przenikliwości i erudycji, czyli wszystkiego tego, czego szukamy w książkach i w bibliotekach. Z okazji XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek sowy, sówki i sóweczki zakrólują w Filii nr 2. Niektóre z nich wykonali bibliotekarze Agnieszka Słomian i Igor Kopa. W „Bibliotece pod sówką” przez cały książkowy maj mnóstwo atrakcji. Bibliotekarze będą zapraszać do skorzystania z Książkobudki – można będzie sobie lub bliskim zrobić zdjęcia na tle książek przy wykorzystaniu nakrycia głowy, śmiesznych wąsów lub rekwizytu. W placówce zostanie uruchomiona także „Książkowa pierwsza pomoc”. Jeżeli podoba się Wam pomysł przeczytania książki z polecenia, powiedzcie nam czego Wam potrzeba – dreszczyku emocji, kryminalnej zagadki, poprawy humoru, a może romantycznej miłości? Recepta na książkę będzie wydana od ręki.

XVIII Tydzień Bibliotek w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna

Program wydarzeń:

  • Abolicja - 10-31.05 / wszystkie placówki BPMG
  • "Magiczny świat książki dla dzieci" - 10-31.05 / hol przy ul. Staszica 12a - wystawa
  • "Książki jak ziarna - wydają plon!" - 8-15.05 / Wypożyczalnia dla Dzieci, ul. Mieszka I 15 - zalążek mikroogródka dla wypożyczających książki
  • "Znajdziesz muzykę w bibliotece" - 10-31.05 / Filia nr 1, ul. Krucza 3 - wystawa vinyli, płyt CD, książek
  • "Biblioteka pod sówką" - 10-31.05 / Filia nr 2, ul. Staszica 12a - Książkobudka - zrób zdjęcie na tle książek, "Książkowa pierwsza pomoc" - recepty na książki, Zakładki z sówkami,  Słodkie zagadki dla najmłodszych
  • "Odwiedź, wybierz, zaczytaj i zamyśl się... z bibliotecznego kufra niespodzianek" - 10-14.05 / Filia nr 9, os. Orła Białego 18, książkowe wystawki na każdy dzień: "Region Naszą Małą Ojczyzną”- chwalimy się książkami o Gnieźnie, "Nie musisz być idealny…”- psychologicznie w bibliotece, "Każdy jest ważny!”- potęga książki dziecięcej, "W poszukiwaniu kreatywności w bibliotece” - nie nudzimy się!, "Z kulturą na TY”- prezentacja sylwetek ze świata kultury, "Moc biblioteki w podróżniczych zakamarkach świata”
  • "Książki działające na zmysły” - 12.05 i 14.05 profil FB BPMG / "Bajkopomagajki” Klub Książki dla Dzieci i Rodziców

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane