Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 12:55

Akcja „Żonkile” w gnieźnieńskiej Biliotece

  mn
Akcja „Żonkile” w gnieźnieńskiej Biliotece zdjęcie nadesłane

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, upamiętniająca wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, po raz kolejny wpisuje się w program czytelniczy Biblioteki Publicznej.

Akcja Żonkile została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. W tym dniu rozdaje się papierowe kwiaty.

Dlaczego żonkile? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili.

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna przyłączyła się do akcji poprzez różnorodne działania. Czytelnicy wraz z wypożyczonymi książkami otrzymywali przygotowane przez bibliotekarzy żółte żonkile oraz tematyczne zakładki. Przez media społecznościowe instytucja przekazywała scenariusze zajęć dla dzieci i młodzieży.

Ze specjalnie przygotowanych opowiadań „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej oraz „Historia z pewnej ulicy” Justyny Bednarek skorzystała m.in. zaprzyjaźniona z biblioteką BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej. Poruszane tematy: empatia, sprawiedliwość, strata na długo zostaną w pamięci nie tylko dzieci.

Galeria