Jesteś tutaj:Kultura „Mroczne Gniezno” wciąż dostępne w sprzedaży
wtorek, 30 marca 2021 12:13

„Mroczne Gniezno” wciąż dostępne w sprzedaży

  Materiał prasowy

(...) Wypadki rozegrały się teraz z błyskawiczną szybkością. Skoro tylko Wiśniewski oddalił się od stolika Jaśkiewicz wydobył z kieszeni rewolwer i, nie wstając z krzesła, dał do Mazurkiewiczówny jeden strzał, a po krótkiej chwili, pochyliwszy się nad nią drugi strzał, kładąc ją trupem na miejscu (...) - informował gnieźnieński dziennik, relacjonując krwawą tragedię, która rozegrała się u zbiegu ul. Chrobrego i Sobieskiego w styczniu 1938 roku. 

To jedna z wielu historii, które trafiły na łamy gazet w okresie międzywojennym. Świadkami tych wydarzeń byli pradziadkowie, dziadkowie lub rodzice dzisiejszych gnieźnian. U jednych wywoływały one sensację, a innych przerażały. Wstyd mieszał się ze śmiechem, rozpacz z niedowierzaniem. Chociaż historia naszego miasta cały czas pisze się na nowo, to wciąż pokutuje powiedzenie „kiedyś tak nie było”. Czyżby? 

Oszuści matrymonialni, zbrodnie z miłości, dzieciobójstwa, gwałty, skandale, prostytucja i wstydliwe choroby - zapomniana karta dziejów Grodu Lecha w okresie międzywojennym została opowiedziana w książce  „Mroczne Gniezno”. To obraz życia codziennego niektórych mieszkańców naszego miasta, o których to wydarzeniach miasto kiedyś szeptało lub wręcz huczało. Te historie zniknęły w mroku dziejów, ale po latach udało się je wydobyć i pokazać raz jeszcze, by można było się przekonać, że życie w tamtym czasie wcale nie było takie proste. 

Po „Mroczne Gniezno” wciąż są kolejki do wypożyczenia w bibliotekach, dlatego warto nabyć swój egzemplarz, gdyż wielu czytelników lubi wracać do niektórych historii zawartych na łamach tej publikacji. Są i tacy, którzy odnaleźli swoich krewnych... Jest to też dobry prezent na urodziny, imieniny lub też bez okazji. 

„Mroczne Gniezno” można wciąż nabyć:

  •  Księgarnia Wolumen, ul. Chrobrego 38
  •  Księgarnia Osiedlowa, os. Jagiellońskie 48 (pawilony od strony ul. Gdańskiej)
  •  Salon Ślubny, ul. Grzybowo 36
  •  Księgarnia Archidiecezjalna, Tumska 7
  •  Informacja Turystyczna, ul. Chrobrego 40/41 (wejście od ul. Rzeźnickiej)
  •  Parking przy ul. Krzywe Koło (naprzeciwko sklepu zoologicznego)

​Nie mieszkasz w Gnieźnie i chciałbyś zamówić książkę przez Internet? Można ją zdobyć na stronie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Wydawnictwa VIPART. Dodatkowe pytania o książkę można kierować pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zachęcamy do zapoznania się z recenzją audio publikacji na kanale Bibliofilka:

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane