Jesteś tutaj:Kultura Wszystkie zabytki poza dofinansowaniem ministerialnym
piątek, 26 lutego 2021 12:12

Wszystkie zabytki poza dofinansowaniem ministerialnym

 

W „pierwszym rzucie na liście obiektów zabytkowych, których wnioskodawcy starali się o tegoroczne dofinansowanie z MKiDN, po raz pierwszy od dawna nie znalazł się żaden z nich.

Co roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza konkurs, w ramach którego wnioskodawcy mogą starać się o dofinansowanie do prac remontowych, konserwatorskich lub podobnych, mających na celu zabezpieczenie lub poprawę stanu zabytku. Co roku również na tej liście wśród beneficjentów figurowały instytucje lub prywatne osoby z naszego regionu, które mają w swoim posiadaniu obiekt zabytkowy, wymagający prac konserwatorskich. Środki z MKiDN stanowią poważny zastrzyk finansowy dla każdego wnioskodawcy, gdyż pozwalają na realizację nierzadko trudnych zadań, wymagających sporych nakładów.

Na tegorocznej liście beneficjentów, którym przyznano dofinansowanie, nie znalazł się żaden projekt z powiatu gnieźnieńskiego - wszystkie znalazły się poniżej "granicy" puli środków i jedyną szansą dla wszystkich jest skierowanie odwołania do 6 marca br. Szanse tu są jednak o wiele mniejsze. W ogólnej puli do dyspozycji było 112 626 000 złotych, z czego 97 777 000 złotych w trybie konkursowym, a dla odwołujących się - 14 848 000 złotych. Jak pokazują przykłady lat poprzednich - odwoływać się zawsze trzeba, gdyż szansa na uzyskanie środków wciąż istnieje.

Na liście projektów, które mogą starać się o środki w odwołaniu, znajdują się:

 • Archidiecezja Gnieźnieńska - prace konserwatorsko-restauratorskie elewacji katedry wraz z izolacją fundamentów, wieże ceglane, kartusz herbowy 
 • Prywatny inwestor - dawny dwór Walewskich i Kochanowskich z Miłonic przy ul. Zamiejskiej - remont stropu, odtworzenie stolarki okiennej oraz drzwiowej,
 • Powiat Gnieźnieński - remont elewacji Zespołu Szkół Ekonomicznych 
 • Parafia pw. św. Trójcy w Gnieźnie - konserwacja ołtarza przyściennego z obrazem Koronacji NMP z Kaplicy Literackiej
 • Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Czerniejewie - prace konserwatorskie przy dachach przybudówek kościoła oraz prace konserwatorskie elewacji
 • Parafia pw. WNMP w Trzemesznie - konserwacja wnętrza bazyliki ściany nawy głównej pod kopułą na skrzyżowaniu z transeptem do drugiego gzymsu

 

1 komentarz

 • Link do komentarza Notatka z Muzeum Kolejnictwa w Gnieźnie. sobota, 27 lutego 2021 13:32 napisane przez Notatka z Muzeum Kolejnictwa w Gnieźnie.

  Część jednej z hal wachlarzowych przygotowano w sposób koncepcyjny i logistyczny do aranżacji periodycznych wystaw, pokazów, konferencji i prezentacji o charakterze politechnicznym. Otoczenie zapewnia swobodny dojazd przedstawicielom firm, prelegentom, modelarzom. Całość przywodzi pomysł „mikrotargów” w historycznym anturażu. Zachowano tematyczną spójność muzeum, wyróżniającą się różnorodnością podejścia do kwestii handlu, usług i przemysłu. Łączność z galerią handlową w północnej częścią miasta, zapewnia szynobus, gładko toczący się po nowej drodze żelaznej. Pięknie wkomponowano nowy przystanek historycznej kolejki wąskotorowej, kursującej na południe do stacji Jelonek. Dzisiaj parowóz odpoczywa, za to jeżdżą dwa wagoniki o napędzie akumulatorowym z ogniw fotowoltaicznych. Furorę robi pobliski parking dla lokomotyw. Goście z Europy „parkują” tu swoje maszyny. Jest tu też bowiem zaplecze techniczne. W ogóle jest tu wszędzie bardzo dużo miejsca, bo koncepcja osiedla mieszkaniowego jednak upadła. Niedaleki obszar industrialny z hałasem przebiegających pociągów odstraszył potencjalnych mieszkańców.
  Słychać wielonarodowy gwar, płynący z ust zadowolonych turystów. Jutro przylatuje Ewa z dziećmi, bo koniecznie chce zrobić sobie zdjęcie na tle makiety pierwszego polskiego samolotu pasażerskiego „Gniezno”. Jak widać na tablicy, pierwszy lot tego górnopłata odbył się 12 marca 1929. Ze względu na zalegający śnieg, jednosilnikowiec wzlatywał na nartach… Ciekawy pomysł komunikacja kolejowa, lotnicza, wodna. Hmm… Dobra kawa i smakowite ciastko.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane