Jesteś tutaj:Kultura Muzealna ekspozycja archeologiczną wystawą roku 2020
poniedziałek, 18 stycznia 2021 09:35

Muzealna ekspozycja archeologiczną wystawą roku 2020

 

Wystawa „Piast TOTAL WAR” Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie została uznana za najlepszą wystawę tymczasową roku 2020 w konkursie „10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii 2020. Archeologiczne Sensacje 2020” organizowanym przez czasopismo Archeologia Żywa.

Czasopismo Archeologia Żywa pod koniec roku 2020 zorganizowało plebiscyt „10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii 2020. Archeologiczne Sensacje 2020”, w kategoriach związanych z archeologicznym, kulturowym oraz popularyzatorskim wymiarem działalności osób, instytucji i organizacji, m.in. Archeologiczne Sensacje, Największy Skarb, Najważniejsze Kontynuowane Badanie czy Najważniejsze Odkrycie Archeologiczne w Polsce. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zostało wytypowane w kategorii „Najlepsza Archeologiczna Wystawa Tymczasowa 2020”. Wśród konkurentów znalazły się takie wystawy jak „Trzy Światy Księcia Mieszka” organizowana przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie czy „Jaćwieskie El Dorado” Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Mimo mocnej konkurencji Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zostało niekwestionowanym zwycięzcą w tej kategorii, zdobywając I miejsce wystawą „Piast TOTAL WAR” a II - ekspozycją „Archeologia Wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej”.

Wystawa „Piast TOTAL WAR” opowiadała o polskiej wojskowości w okresie od X do XII wieku. W jej ramach zaprezentowano prawie 150 zabytków pochodzących głównie z okresu wczesnego średniowiecza, z ziem wchodzących niegdyś w skład monarchii wczesnopiastowskiej. To nie tylko broń, ale również inne znaleziska związane z militarnym aspektem działalności naszych przodków. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się przedmioty identyfikowane z skandynawskim kręgiem kulturowym oraz elementy uzbrojenia łączone z drużyną Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego.

Ekspozycję „Piast TOTAL WAR” można było zwiedzać w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie od października 2019 r. do czerwca 2020 r. Dziś, dostępna jest w formie wirtualnej: na profilu Facebook oraz kanale Youtube. Muzeum oraz stacjonarnej, zgodnie z aktualnymi regulacjami rządowymi, w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy, współorganizatora wystawy.

Informacje o Wystawie, jej twórcach, organizatorach i partnerach publikowane są na stronie internetowej Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane