Jesteś tutaj:Kultura Nadchodzi kolejne Święto Przyjaciół - wspomnienie Zbigniewa Marcińczyka
czwartek, 29 października 2020 10:09

Nadchodzi kolejne Święto Przyjaciół - wspomnienie Zbigniewa Marcińczyka

  mn

Zapraszamy na tegoroczną odsłonę spotkania wspomnieniowego „Święto Przyjaciół" - tym razem jednak odbędzie się ono w wirtualnej formie.

Początek listopada jest czasem refleksji i zadumy - tych dniach wspominamy bliskich, których nie ma już między nami. Od lat, w dniu 3 listopada, Centrum Kultury „Scena to dziwna" organizuje „Święto Przyjaciół". Jest to najstarsza, cykliczna impreza eSTeDe.

W założeniu jest to dzień, w którym wracamy myślą do ludzi kultury Gniezna i powiatu, którzy opuścili nas w ostatnim czasie. Odeszli, ale trwają w naszej pamięci. Swoim talentem, zaangażowaniem i pracą wpisali się w historię kultury naszego regionu.

Podczas tegorocznej, XII edycji „Święta Przyjaciół” przypomnimy postać Zbigniewa Marcińczyka, zmarłego 3 listopada ubiegłego roku.

Zbigniew Marcińczyk był z zamiłowania fotografikiem a także pasjonatem i promotorem jazzu. Przez wiele lat działał w Gnieźnieńskim Towarzystwie Jazzowym. Od 1985 roku pełnił funkcję prezesa Gnieźnieńskiego Towarzystwa Jazzowego, które wzięło swój początek od założonego w 1980 roku Jazz Clubu "Amok". W 1983 "Amok" przekształcił się w GTJ, które już latem tego roku zorganizowało piknik jazzowy. Podczas pikniku zrodził się pomysł utworzenia w Gnieźnie ogólnopolskich warsztatów jazzu tradycyjnego pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Współorganizatorem warsztatów był Zbigniew Marcińczyk. Pierwsze zajęcia odbyły się w 1984 roku. Warsztatom, w których udział wzięli muzycy z całego kraju towarzyszyły koncerty zespołów jazzowych, między innymi Prowizorki Jazz Band oraz wystawa fotografii Zbigniewa Marcińczyka, a także wspólne jam session wykładowców i uczniów. Kolejne ogólnopolskie warsztaty odbyły się w latach 1985 i 1986. Przez wszystkie lata swojej działalności GTJ organizowało koncerty zespołów i wokalistów jazzowych polskich i zagranicznych.

Tegoroczne „Święto Przyjaciół", ze względu na sytuację epidemiologiczną odbędzie się w sieci. Serdecznie zapraszamy we wtorek, 3 listopada o godzinie 18.00, na strony internetowe eSTeDe:

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane