Jesteś tutaj:Kultura Zmarła Daniela Zybalanka-Jaśko, aktorka
wtorek, 27 października 2020 09:59

Zmarła Daniela Zybalanka-Jaśko, aktorka

 

Zmarła wieloletnia aktorka Teatru im. Aleksandra Fredry - Daniela Zybalanka-Jaśko, występująca przed gnieźnieńską publicznością od połowy lat 70.

Daniela Zybalanka-Jaśko (właśc. Daniela Zybała-Jaśko) urodziła się 31 lipca 1936 roku w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły podstawowej trafiła do Państwowej Szkoły Instruktorów Teatralnych i Oświatowych. Po zdanej maturze rozpoczęła pracę w teatrze objazdowym, działającym przy Poznańskiej Estradzie. Swój dyplom aktorski uzyskała w 1959 roku, ale po raz pierwszy zadebiutowała już w 1956 roku w Teatrze Satyry działającym wówczas przy Poznańskiej Estradzie. Na rozpoczynającej się ścieżce aktorskiej swoje doświadczenie szlifowała między innymi w Toruniu, Olsztynie, Elblągu, Nowej Hucie, Wałbrzychu i Zielonej Górze.

Kolejne lata twórczości spełniała się szczególnie w monodramach, którym poświęcała się szczególnie w latach 60., a także w wielu innych kreacjach aktorskich, zarówno w spektaklach klasycznych, jak i współczesnych. 

Do Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie przybyła w roku 1975 i była jego etatową aktorką aż do przejścia na emeryturę w roku 1994. Po raz pierwszy wystąpiła przed gnieźnieńską publicznością grając rolę Pani Kowalskiej we współczesnej sztuce "Nie ma konia dla Maryny" w 1976 roku i niedługo potem – Klarysę w „Słudze dwóch panów” w 1976 roku. Kolejne lata gry w Gnieźnie to liczne spektakle, które odnosiły także ogólnokrajowy rozgłos. W swoim życiu podejmowała się także roli dziennikarki, publikując w lokalnej prasie materiały na temat teatru, poezji czy życia kulturalnego. Pisała wiersze, które były także publikowane - zadebiutowała w tej materii już w 1964 roku, a jej twórczość doczekała się wydania w formie kilku tomików. 

Mimo przejścia na emeryturę, nie zwalniała swojej aktorskiej kariery, odgrywając różne role i epizody na licznych spektaklach w Teatrze im. A. Fredry, także w ostatnich latach. Ponadto cały czas była aktywna w poznańskim kole Związku Artystów Scen Polskich. W listopadzie 2016 roku obchodziła 60-lecie pracy artystycznej, za co otrzymała Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Daniela Zybalanka-Jaśko zmarła 25 października br. w Gnieźnie w wieku 84 lat. Pogrzeb ma się odbyć w Poznaniu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane