Jesteś tutaj:Kultura Śladem pędzla na ścianie - oprowadzanie po gnieźnieńskich muralach
środa, 23 września 2020 07:55

Śladem pędzla na ścianie - oprowadzanie po gnieźnieńskich muralach

  mn

Stary Ratusz w Gnieźnie zaprasza na spacer szlakiem detali architektonicznych, które niegdyś stanowiły ważny element ozdobny i informacyjny naszego miasta - wszystko w ramach działań, stanowiących niejako kontynuację Wielkopolskiego Festiwalu Miejskiego.

Kiedyś murale stanowiły nieodłączny element przestrzeni miejskiej. Sto lat temu ich funkcja była czysto reklamowa - afiszowano firmy lub zakłady, zachęcano do kupna i skorzystania z usług. Później, już w okresie PRL-u, ich znaczenie nieco się zmieniło - stały się dużym akcentem architektonicznym, urozmaicającym szarą codzienność. Trudno tu było mówić o reklamie - bardziej o czymś, co podkreślało znaczenie państwowych zakładów produkcyjnych. Czasami było na nich miejsce na propagandę.

Gnieźnieńskie murale są wiekowe i historycznie stanowią wartość dodaną naszego miasta. Niestety, wszystkie znikają z roku na rok. Dlatego udajmy się w podróż ulicami naszego miasta, poznając lub przypominając sobie ich istnienie, czasem też autora, a niekiedy sam zakład, który został zmieciony przez zawirowania dziejowe.

Podróż zacznie się w niedzielę 27 września o godzinie 16 na skrzyżowaniu ul. Żwirki i Wigury z ul. św. Michała, skąd wszyscy wybiorą się trzykilometrowy spacer. W razie wyjątkowej niepogody (deszcz) wydarzenie zostanie zorganizowane w innym terminie. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane