Wydrukuj tę stronę
czwartek, 09 lipca 2020 16:43

„Mroczne Gniezno” - kryminalna książka o Grodzie Lecha już w sprzedaży!

  Materiał prasowy

Morderstwa z miłości, skandale obyczajowe, oszuści matrymonialni, kwitnąca prostytucja, zboczeńcy i wiele innych wynaturzeń życia społecznego. Kryminalna książka historyczna o Gnieźnie, zawierająca najbardziej pikantne wydarzenia z życia mieszkańców Grodu Lecha, już trafiła do sprzedaży!

Mroczne Gniezno to zbiór historii, które napisało samo życie - oto żona strzela do swojego męża, parobek zabija gospodarza chcącego posiąść jego żonę, młody chłopak oszukuje liczne kobiety w kilku miastach obietnicą ożenku, a na domiar złego jakaś córa Koryntu okrada swoich klientów. Takie właśnie było Gniezno okresu międzywojennego, które ładnie wygląda tylko na zdjęciach, ale rzeczywistość - jak można się przekonać - była o wiele bardziej prozaiczna.

Tych historii nie opowiadali nam pradziadkowie, dziadkowie czy rodzice, bo przechodzono nad nimi do porządku dziennego. Większość z tych wydarzeń przepadła w mroku dziejów, ale na szczęście pozostały archiwalne notatki prasowe czy dokumenty, które pozwalają odkryć wstydliwe karty z życia mieszkańców Gniezna.

 

 

Książka Mroczne Gniezno to swojego rodzaju kronika, pełna - w oczach ówczesnych mieszkańców - najbardziej skandalicznych treści. Nie ma w niej miejsca na litość dla ofiar czy pobłażania dla sprawców. Jaką aferą zakończyła się działalność Heleny Dunin-Markiewicz, nazywanej przez gnieźnian „markizą”? Czyje poćwiartowane zwłoki znaleziono niedaleko jednej ze stacji kolejowych niedaleko Gniezna? Na których ulicach najczęściej można było spotkać prostytutki? Co zdradziło Konstantego Stawniaka, odrażającego zboczeńca i mordercę grasującego po Gnieźnie? To dobra okazja, by dowiedzieć się, że nie zawsze jest tak, jak w znanym stwierdzeniu za naszych czasów tego nie było!”.

Publikacja Mroczne Gniezno została napisana przez Rafała Wichniewicza - autora wielu poczytnych artykułów historycznych, dostępnych w Internecie, zwłaszcza tych dotyczących dawnej przestępczości w Grodzie Lecha, a do tego współtwórcę przewodnika po Powiecie Gnieźnieńskim (szlak kryminalny). Jeszcze nigdy do tej pory te opowieści nie zostały zebrane w jednym miejscu. Teraz każdy może się przekonać, że życie w latach 20. i 30. wcale nie było usłane różami, a mieszkańcy naszego miasta zawsze mieli ciekawe tematy do plotek. 

Mroczne Gniezno już trafiło do sprzedaży. Publikację można już kupować w poniższych lokalizacjach:

  • Księgarnia Wolumen, ul. Chrobrego 38
  • Księgarnia Osiedlowa, os. Jagiellońskie 48 (pawilony od strony ul. Gdańskiej)
  • Sklep Papierniczy ALFA, ul. Wyszyńskiego 23 (naprzeciwko targu)
  • Salon Ślubny, Bednarski Rynek 1 
  • Księgarnia Archidiecezjalna, Tumska 7
  • Informacja Turystyczna, ul. Chrobrego 40/41 (wejście od ul. Rzeźnickiej)
  • Parking przy ul. Krzywe Koło (naprzeciwko sklepu zoologicznego)

Nie mieszkasz w Gnieźnie i chciałbyś zamówić książkę przez Internet? Można ją zdobyć na stronie Wydawnictwa VIPARTDodatkowe pytania o książkę: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 


 

Kupując książkę wspierasz renowację starych nagrobków na gnieźnieńskich cmentarzach!

 


Mroczne Gniezno - wydanie I - Wydawnictwo VIPART - okładka miękka - 310 stron - wzbogacona ilustracjami, tytułami z dawnych gazet oraz ogłoszeniami i anonsami. 

Galeria

10 komentarzy