Jesteś tutaj:Kultura Wirtualne otwarcie nowej wystawy w Muzeum
piątek, 12 czerwca 2020 10:42

Wirtualne otwarcie nowej wystawy w Muzeum

 
Wirtualne otwarcie nowej wystawy w Muzeum kadr z nagrania

Od czwartku można zwiedzać nową ekspozycję czasową, otwartą w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Nie przenosi ona nas jednak o tysiąc lat wstecz, ale o... 40 lat - do wydarzeń, które pamięta także wielu mieszkańców Grodu Lecha.

Od 11 czerwca w placówce muzealnej przy ul. Kostrzewskiego można oglądać wystawę "Historyczne Widowiska Plenerowe na ziemi gnieźnieńskiej w latach 70. XX w.". Otwarcie ekspozycji miało miejsce w czwartkowe południe w wirtualnej formie. Niemniej, Muzeum Początków Państwa Polskiego otwarte jest dla zwiedzających od piątku do niedzieli i jest to już okazja do zobaczenia wyjątkowych eksponatów, które udało się zgromadzić w jednym miejscu. 

- Opowiada ona o tym, co działo się w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim 40 lat temu. Jak wtedy wykorzystywano różnego rodzaju widowiska historyczne do popularyzacji historii, propagowania przeszłości, początków państwa polskiego, ale i innych okresów z historii naszego kraju. Opowiada ona również o ludziach, którzy tworzyli te widowiska. Widowiska, których skala jest nieporównywalna z tym, z czym mamy do czynienia dzisiaj, choćby podczas modnych festynów archeologicznych czy historycznych - przyznał Michał Bogacki, dyrektor MPPP

Oficjalne otwarcie wystawy miało miejsce na koncie MPPP na Facebooku, a po zgromadzonych eksponatach "oprowadzają" jej kuratorzy: Anna Lubczyńska i Jakub Magrian. To zestaw wielu przedmiotów, które wykorzystywano do widowisk plenerowych organizowanych na przestrzeni lat, które gromadziły setki statystów i tysiące widzów. Zapraszamy do obejrzenia otwarcia wystawy i osobistego odwiedzenia Muzeum!

 

1 komentarz

  • Link do komentarza tomek poniedziałek, 15 czerwca 2020 09:13 napisane przez tomek

    Do kiedy będzie ta wystawa?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane