Jesteś tutaj:Kultura Domowe warsztaty dla najmłodszych - pociąg pancerny „Danuta”
środa, 25 marca 2020 08:07

Domowe warsztaty dla najmłodszych - pociąg pancerny „Danuta”

 
Domowe warsztaty dla najmłodszych - pociąg pancerny „Danuta” źródło: MOK

Miejski Ośrodek Kultury wychodzi z propozycjami warsztatów, organizowanych w sieci, zachęcając do ich realizowania w domu. 

J​edna z propozycji edukacyjnych MOK-u jest skierowana do dzieciaków (z rodzicami) lubiących pracę z papierem, nożyczkami, klejem i w trybie nieśpiesznym. Warto poćwiczyć wyobraźnię przestrzenną podczas składania modelu słynnej lokomotywy pociągu pancernego „Danuta”!

A cóż to za pociąg z własnym imieniem? Przyszło się o niego bić powstańcom wielkopolskim w Rynarzewie w lutym 1919 r. Sam pociąg powstał na zamówienie pruskiej armii. Służył Niemcom w czasie walk z powstańcami, którym to atakowali pozycje Polaków. W końcu powstańcom udało się skutecznie założyć ładunek wybuchowy na tory. Po zaciekłej walce pociąg nazywany „smokiem”, jako zdobycz wojenna, dostał się w ręce Polaków otrzymując imię „Danuta”.

W Domu Powstańca Wielkopolskiego model lego tego słynnego pociągu gościł już dzięki uprzejmości Herosi Wolności i Bartosza Borowiaka. Poniżej można znaleźć model model do wydrukowania, wycięcia, samodzielnego złożenia, sklejenia oraz film o powstańczych zdobyczach w przerwie pracy do obejrzenia:

 
 

Po ewentualny, większy format planszy do wydruku można skontaktować się z MOK-iem:

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane