Jesteś tutaj:Kultura 10 lat wspólnej dyskusji o literaturze
wtorek, 10 marca 2020 09:46

10 lat wspólnej dyskusji o literaturze

  mn
10 lat wspólnej dyskusji o literaturze zdjęcie nadesłane

Dokładnie 10 lat temu po raz pierwszy w gnieźnieńskiej książnicy spotkał się Klub Dyskusji o Książce. To najdłużej działający klub czytelniczy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

Założyła go kustosz Magdalena Karpińska, a pierwszą książką, którą dyskutanci omówili była „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej. Klub zaczął więc od wysokiego C, jednakże i później nie było gorzej, bo członkowie klubu dyskutują właśnie o literaturze pięknej. Jest to też miejsce poznawania - różnorodnej literatury, tak jak różni są członkowie Klubu. Każdy z nich bowiem proponuje tytuł, który później wspólnie czytają i o którym dyskutują. Klub spotykał się już – bagatela! - 90 raz, a na warsztat brane były powieści polskie i zagraniczne, reportaże i eseje, poezja i komiks. Omawiane były dzieła takich autorek i autorów, jak: Stanisław Lem, Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, Milan Kundera czy Witold Gombrowicz.

Klubu Dyskusji o Książce wielokrotnie włączał się w miejskie inicjatywy kulturalne. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wydarzeń zrealizowanych w ramach akcji czytelniczych, miejskich imprez czy festiwali. Od sześciu lat Klub regularnie wymyśla (trudne!) czytelnicze quizy, pod nazwą Gnieźnieński Turniej Książkożerców (w ramach Festiwalu Literackiego Preteksty). Systematycznie gości też na Królewskim Festiwalu Artystycznym. Hitem była wystawa zabawnych ilustracji Przemka Jarosza „A gdyby, ktoś pytał to król w Gnieźnie też czytał”. Z kolei podczas akcji: „CZY-TU CZY-TAM” klubowicze zapraszali przechodniów do wsłuchania się w czytane na żywo fragmenty książek. Klub gościł też pisarzy i pisarki: Annę Cieplak, Sylwię Błach. Organizował również wystawę „Znani zaczytani”, gdzie w fotograficznych kadrach znaleźli się znani gnieźnianie ze swoimi ulubionymi książkami. Klub posiada własny logotyp, autorstwa Przemka Jarosza. Co miesiąc zaś „afiszuje się” na mieście plakatami promującymi spotkania (projektowanymi przez Magdalenę Karpińską).

Formuła Klubu jest otwarta – każdy zakochany w literaturze jest mile widziany! Na przestrzeni dekady przy rozdyskutowanym stole spotykało się ponad 30 osób. W Klubie wciąż są ludzie, którzy byli na pierwszym spotkaniu i …będą na kolejnym, w przyszłym tygodniu. 17 marca we wtorek o godz. 18.00 w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16 klubowicze pochylą się nad „Zimowym Królestwem” P. Larkina w tłumaczeniu Jacka Dehnela. Zaś od końca marca w tejże Czytelni będzie można obejrzeć wystawę „DeKaDa KDoK”. Zapraszamy!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane