Jesteś tutaj:Kultura Pogwarki z Eką Bolecha
czwartek, 27 lutego 2020 13:14

Pogwarki z Eką Bolecha

  mn
Pogwarki z Eką Bolecha zdjęcie nadesłane

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna jest zdania, że o gwarowe dziedzictwo trzeba dbać. Prawdziwy gnieźniok wie, co to mela, fefry czy kaszlok. A jeśli nie wie, wówczas miejska książnica zaleca spotkania z najlepszym rzecznikiem gwary – Eką Bolecha.

Owa „eka” to nic innego, jak banda, paczka. Zaś pod pseudonimem Bolecha ukrywa się aktor i miłośnik regionalnej pogadanki - Andrzej Malicki. Wspólnie tworzą niezapomniane widowisko przypominając wszystkie odcienie gnieźnieńskiej gwary. Na pierwszym miejscu zawsze jest humor. Sprawdzili to uczestnicy spotkania bibliotecznego klubu „Espresso z książką na Winiarach”, na którym gościnne występowała fyrtlowa Eka.

Temat gwary i językowego dziedzictwa, na szczęście, wciąż budzi zainteresowanie mieszkańców Gniezna. I bardzo dobrze – dbanie o dziedzictwo kulturowe miejsca, z którego się wywodzi, jest wyrazem troski o tożsamość i historię.

2 komentarzy

  • Link do komentarza tutejszy od urodzenia piątek, 28 lutego 2020 14:00 napisane przez tutejszy od urodzenia

    Też uważam, że gwara jest fajna i należy się jej trzymać. Ale gwara to gwara, a nie wszystkie wyrazy są gwarą, bo zauważyłem, ze często przytacza się niby jako gwarowe wyrazy grubiańskie i niepoprawne językowo, które z gwarą jednak nie mają nic wspólnego.

  • Link do komentarza Prosport czwartek, 27 lutego 2020 18:04 napisane przez Prosport

    Ja jako 60 plus popieram kultywowanie gwary. Ino tak trzymać. Pozdrawiam.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane