Wydrukuj tę stronę
wtorek, 25 lutego 2020 11:35

Podkoziołek przeszedł ulicami centrum Gniezna

 
Podkoziołek przeszedł ulicami centrum Gniezna fot. Rafał Wichniewicz

Ulicami śródmieścia przeszedł barwny korowód podkoziołkowy, którego uczestnicy oznaczali sadzą wszystkich napotkanych mieszkańców miasta.

Miejski Ośrodek Kultury również włącza się do dawnej ludowej zabawy, znanej jako Podkoziołek. Tradycja kontynuowana w wielu miejscach na terenie Wielopolski i Kujaw, odbywa się zawsze w zapustny wtorek, poprzedzający Środę Popielcową. 

- Mamy ostatni dzień karnawału i chcemy zwrócić uwagę mieszkańców Gniezna na tradycje związaną z Wielkopolską, jaka przypada właśnie w ten ostatni dzień, ze smarowaniem sadzą na szczęście, z postaciami, które towarzyszą temu wydarzeniu i z dobrą zabawą, która towarzyszy przy pożegnaniu karnawału - mówiła Kamilla Kozłowska z MOK-u. 

Uczestnicy, wśród których byli nie tylko pracownicy ośrodka, ale także dzieci oraz Zespół Folklorystyczny "Obertas" wybrali się ulicą Chrobrego na Rynek. Po drodze co prawda dopadł ich przelotny deszcz, ale nie ostudziło to zapału przy smarowaniu przechodniów sadzą. Po zakończeniu korowodu, już w MOK-u nastąpiło rozwiązanie konkursu plastycznego.

Galeria