Jesteś tutaj:Kultura Gnieźnieńska Biblioteka obchodzi 75 lat działalności
wtorek, 18 lutego 2020 18:47

Gnieźnieńska Biblioteka obchodzi 75 lat działalności

 
Gnieźnieńska Biblioteka obchodzi 75 lat działalności fot. Julian Śmielecki

18 lutego 2020 r. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna kończy 75 lat! Ten piękny jubileusz zamierzamy świętować hucznie, przez cały rok i oczywiście z mieszkańcami Gniezna!

Na początku 1945 roku, tuż po zakończeniu działań wojennych w rejonie Gniezna, miasto budziło się do życia organizując się, zrzeszając, powołując instytucje, zakłady, sklepy i inne miejsca niezbędne do codziennej egzystencji. Historia dzisiejszej Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna zaczęła się jednak jeszcze wcześniej. Ktoś w czasie wojny przechowywał zbiór książek i prasy, która posłużyła w 1945 roku za zaczyn księgozbioru.

Dzień 18 lutego 1945 roku to moment uroczystego otwarcia Świetlicy Czytelni Ludowej przy ul. Mieczysława 6 (obecnie Mieszka I 15). Tak otwiera się powojenna historia tego miejsca, które do dnia dzisiejszego jest częścią Biblioteki (dzisiaj Wypożyczalnia dla Dzieci). To zdarzenie, uwiecznione na pożółkłej fotografii, to wspaniały punkt odniesienia. 18 lutego 2020 roku to samo miejsce posłużyło „powrotowi do przeszłości” – gnieźnieński fotograf Waldek Stube wykonał obecnym pracownikom biblioteki wspólne zdjęcie. I tak historia zatoczyła koło.

Wystawa

Niech historie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna opowie fotograficzna dokumentacja. Nic tak nie unaocznia zmian, tych historycznych czy społecznych, jak fotograficzny zapis. To dzięki niemu miejsca, wydarzenia, osoby, moda czy chociażby wyposażenie wnętrz zostają na zawsze zatrzymane dla oczu tych, którzy będą na nie spoglądać w przyszłości.

To będzie nie tylko sentymentalna podróż w czasie, ale także obraz zmian i przekształceń, jakim ulegała miejska książnica. Klimatyczne zdjęcia skromnych lokali bibliotecznych wykonane tuż po wojnie, fotografie ze spotkań autorskich, na których rozpoznamy najpopularniejszych polskich autorów lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, otwarcia nowych punktów bibliotecznych - czyli tak zwany fotograficzny puls życia miejskiej książnicy bijący od 1945 do dnia dzisiejszego. Wystawa zainaugurowana zostanie w maju przy ul. Chrobrego, pod budynkiem Starego Ratusza. Gnieźnianie będą ją mogli oglądać podczas spacerów, w drodze do pracy, czy porannego wyjścia na zakupy, bo wystawa będzie „wędrować” po całym mieście.

Urodzinowy II Piknik czytelniczy BPMG

W ubiegłym roku Piknik Czytelniczy, organizowany przez BPMG w ramach letniego Królewskiego Festiwalu Artystycznego, był wyjątkowo udany, jedynie aura nie dopisała. W tym roku, nawet jeśli nie uda się zamówić pogody, na pewno uda się ugościć urodzinowym tortem. II Piknik Czytelniczy organizator dedykuje bowiem swoim byłym i obecnym pracownikom oraz czytelnikom i wszystkim mieszkańcom Gniezna. Dokładnie 2 sierpnia 2020 roku w Dolinie Pojednania rozpocznie się huczne świętowanie. Program będzie równie atrakcyjny jak ten ubiegłoroczny. Nie zabraknie w nim zabaw, książkowych inspiracji i wielu aktywności, o których Biblioteka poinformuje w szczegółach z miesięcznym wyprzedzeniem.

Finał na FYRTLU

W listopadzie 7. Festiwal Dziedzictwa Kulturowego Gniezna „Fyrtel” zakończy obchody 75-lecia Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Uroczysta gala będzie pretekstem do spotkania partnerów, przyjaciół, współpracowników, byłych i obecnych pracowników, darczyńców, i czytelników miejskiej książnicy. Jak na każdej jubileuszowej uroczystości, nie zabraknie podsumowań, życzeń i podziękowań. To będzie świętowanie bogate w kulturalne prezenty, a program Festiwalu jak zawsze dostarczy radości wszystkim miłośnikom gnieźnieńskiego fyrtla.

Niespodzianki

Przez cały rok 2020 Biblioteka przypominać będzie mieszkańcom miasta Gniezna o jubileuszu, zachęcając do włączenia się w różnorodne działania.

Książnica z pewnością znajduje się w pamięci wielu gnieźnian, ma wszak w swoim gronie czytelników, którzy od pół wieku korzystają z jej zbiorów i oferty kulturalnej. Być może są i zdjęcia ilustrujące indywidualne historie - wspaniale byłoby je odkryć. Podzielcie się z Biblioteką Waszymi „czytelniczymi” kadrami! Organizator zaprasza na swoją stronę internetową (www.biblioteka.gniezo.pl), a także profil FB, gdzie zamieszczać będzie wszystkie jubileuszowe inicjatywy.

 

2 komentarzy

  • Link do komentarza humanista środa, 19 lutego 2020 21:32 napisane przez humanista

    I dziś wiadomości z TVPiS to stek kłamstw.

  • Link do komentarza senior wtorek, 18 lutego 2020 20:37 napisane przez senior

    Pamiętam wspaniałą bibliotekarkę panią Wandę (chyba nie pomyliłam imienia) Nowaczyk, która doskonale wiedziała, jakie książki kto czyta, co lubi i zawsze miała je pod ręką w celu wypożyczenia dla mojej mamy, która pochłaniała je w wolnych chwilach, a których niestety miała przy naszej czwórce rodzeństwa niewiele. No, ale wtedy nie było telewizji, a i radia słuchało się także mało, raczej pamiętam, że główne wiadomości pochodziły z radia Wolna Europa. Były też ciekawe bajki dla dzieci, organizowano spotkania z opowiadanymi baśniami. Wspomnienia młodości są jak widać podporą starości :-)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane