Wydrukuj tę stronę
wtorek, 18 lutego 2020 07:08

„Po prostu koci świat”

  mn
„Po prostu koci świat” zdjęcie nadesłane

W Kalendarzu Świąt Nietypowych w lutym jest ważne wydarzenie dla wszystkich miłośników kotów. Obchodzony jest bowiem Światowy Dzień Kota - okazja by podkreślić ich znaczenie w życiu człowieka i uwrażliwić ludzi na czasami trudny los bezdomnych zwierzaków.

Do miłośników kotów należą bez wątpienia przedszkolaki, które tłumnie uczestniczyły w święcie kota w placówkach Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna i w przedszkolu nr 17 „Piastowska Gromada”. Tematem spotkania były koty w literaturze dziecięcej. Najbardziej rozpoznawalnymi kotami wśród dzieci okazały się: Kot w butach, Kot Filemon i Bonifacy, Garfield, Klakier, Sylwester oraz Tom. O mruczących czworonogach były i wiersze z książki „Kot ty jesteś”, napisane przez Marcina Brykczyńskiego.

Dzieci przy okazji spotkania poznały historię kotów i ich zwyczaje. Okazało się np., że wąsy pomagają kotu poruszać się w ciemności, nastroszone oznaczają, że kot gotowy jest do biegu i skoku. Gdy kot macha ogonem lub robi tzw. koci grzbiet oznacza to, że jest zdenerwowany, natomiast łapki odciskają ślady, których nie widać. Poduszeczki wydzielają substancję, po której koty się poznają, zaś oczy zmieniają się pod wpływem światła.

Wesołym akcentem zajęć była zabawa, w której dzieci pokazywały, jak kot robi koci grzbiet, jak pije wodę z miseczki czy wreszcie jak bezszelestnie się porusza. Cały ten "koci świat" odbył się w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.

Galeria

1 komentarz