Jesteś tutaj:Kultura „Po prostu koci świat”
wtorek, 18 lutego 2020 07:08

„Po prostu koci świat”

  mn
„Po prostu koci świat” zdjęcie nadesłane

W Kalendarzu Świąt Nietypowych w lutym jest ważne wydarzenie dla wszystkich miłośników kotów. Obchodzony jest bowiem Światowy Dzień Kota - okazja by podkreślić ich znaczenie w życiu człowieka i uwrażliwić ludzi na czasami trudny los bezdomnych zwierzaków.

Do miłośników kotów należą bez wątpienia przedszkolaki, które tłumnie uczestniczyły w święcie kota w placówkach Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna i w przedszkolu nr 17 „Piastowska Gromada”. Tematem spotkania były koty w literaturze dziecięcej. Najbardziej rozpoznawalnymi kotami wśród dzieci okazały się: Kot w butach, Kot Filemon i Bonifacy, Garfield, Klakier, Sylwester oraz Tom. O mruczących czworonogach były i wiersze z książki „Kot ty jesteś”, napisane przez Marcina Brykczyńskiego.

Dzieci przy okazji spotkania poznały historię kotów i ich zwyczaje. Okazało się np., że wąsy pomagają kotu poruszać się w ciemności, nastroszone oznaczają, że kot gotowy jest do biegu i skoku. Gdy kot macha ogonem lub robi tzw. koci grzbiet oznacza to, że jest zdenerwowany, natomiast łapki odciskają ślady, których nie widać. Poduszeczki wydzielają substancję, po której koty się poznają, zaś oczy zmieniają się pod wpływem światła.

Wesołym akcentem zajęć była zabawa, w której dzieci pokazywały, jak kot robi koci grzbiet, jak pije wodę z miseczki czy wreszcie jak bezszelestnie się porusza. Cały ten "koci świat" odbył się w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.

1 komentarz

  • Link do komentarza humanista wtorek, 18 lutego 2020 12:51 napisane przez humanista

    Kot to chyba ostatni gatunek, który potrzebowałby jakiejkolwiek "pomocy". Dzięki sympatii człowieka rozmnaża się w gigantycznych rozmiarach i zasiedla wszelkie możliwe tereny i środowiska, gdzie odgrywa bardzo niechlubną, negatywną rolę. Pomocy potrzebują miliardy niszczonych przez niego drobnych zwierząt, w tym wiele chronionych i zagrożonych gatunków. "Dzień kota" powinien być dniem edukacji że jest to wyłącznie zwierze domowe i nie powinien wałęsać się w dzikiej przyrodzie, poza swoim naturalnym środowiskiem czyli pustyniach gdzieś w Etiopii.

    Poza tym, właściciele-hodowcy kotów powinni szanować sąsiedztwo, i nie wypuszczać kotów w celu wypróżnienia na ogród sąsiada.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane