Jesteś tutaj:Kultura 201. rocznica śmierci Jana Kilińskiego
poniedziałek, 20 stycznia 2020 11:20

201. rocznica śmierci Jana Kilińskiego

 
201. rocznica śmierci Jana Kilińskiego zdjęcie nadesłane

Za kilka dni przypada 201. rocznica śmierci jednego z największych polskich bohaterów narodowych - szewca Jana Kilińskiego, przywódcy ludu warszawskiego podczas Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 r.

Chcąc uczcić tą rocznicę Fundacja „Kierunek Kultura" z siedzibą w Trzemesznie, Stowarzyszenie „Trzemeszeńscy Patrioci" oraz Izba Pamięci im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie wspólnie zorganizowały społeczne obchody tego wydarzenia.

Uroczystości odbędą się 28 stycznia 2020 r. i będą podzielone na dwie części. Pierwsza z nich odbędzie się w Domu Kultury w Trzemesznie o godz. 17.00. W jej trakcie odbędzie się wykład dr. Andrzeja Leśniewskiego pt. „Prawdy i mity o Janie Kilińskim". Podczas wystąpienia prelegent odniesie się do informacji pojawiających się w mediach, jakoby Jan Kiliński współpracował z zaborcami. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział również w dyskusji poświęconej zasłużonemu trzemesznianinowi.

Druga część obchodów zostanie zorganizowana przy pomniku Jana Kilińskiego na Placu Jana Kilińskiego w Trzemesznie, gdzie nastąpi zbiórka uczestników obchodów. Prosimy, by każdy przyniósł ze sobą biały lub czerwony znicz. Druga część obchodów rozpocznie się odśpiewaniem Hymnu Narodowego Polski o symbolicznej porze, nawiązującej do daty śmierci Jana Kilińskiego - godz. 18.19. Następnie zebrani mieszkańcy utworzą pod pomnikiem biało-czerwoną flagę Polski z przyniesionych zniczy. Na koniec będzie miało miejsce odśpiewanie Roty oraz odpalenie świec dymnych.

W trakcie obchodów będzie również możliwość zrobienia wspólnego zdjęcia z dwoma Janami Kilińskimi - tym na pomniku oraz p. Wojciechem Bisikiewiczem, opiekunem Izby Pamięci im. Jana Kilińskiego, który będzie obecny w stroju. Udział w całości obchodów jest bezpłatny.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane