Jesteś tutaj:Kultura Wystawa o strażakach-ochotnikach z Gminy Gniezno
czwartek, 24 października 2019 12:22

Wystawa o strażakach-ochotnikach z Gminy Gniezno

  mn
Wystawa o strażakach-ochotnikach z Gminy Gniezno zdjęcie nadesłane

Kolejna wystawa tematyczna, dotycząca historii i aktywności społecznej na terenie Gminy Gniezno, zagościła w holu Urzędu Gminy.

W dniu 24 października 2019 wójt Maria Suplicka dokonała otwarcia kolejnej wystawy w holu urzędu. Tym razem ekspozycja poświęcona jest historii ochotniczych straży pożarnych z terenu naszej Gminy oraz czasom współczesnym, a także nowym wyzwaniom jakim podołać muszą druhowie. Pomysłodawcą i autorem wystawy jest gminny komendant OSP pan Zdzisław Michałowski.

Na terenie Gminy Gniezno funkcjonują aktualnie cztery drużyny OSP, a historia trzech z nich sięga 1905 roku. Na początku XX wieku powstały drużyny w Modliszewie, Mnichowie i Strzyżewie Smykowym, natomiast początek Straży Pożarnej w Zdziechowie to 1925 rok.

Na wystawie zaprezentowane zostały elementy historycznego wyposażenia, dokumenty i fotografie związane z działalnością poszczególnych OSP. Do najciekawszych eksponatów należy prądownica konnej sikawki z 1905 roku, ostatni zachowany element tego wozu bojowego z Modliszewa. Sikawka niestety nie przetrwała do naszych czasów i jak mówi pan Zdzisław Michałowski, zlikwidowano ją w latach 70 XX wieku. Zachowała się natomiast, pochodząca z okresu II wojny światowej, fotografia prezentująca druhów z Modliszewa na jej tle. Napędzane ręcznie i wymagające wieloosobowej obsługi sikawki zastępowane były od lat 50 XX wieku motopompami. Jedna z takich pomp spalinowych znalazła się także na wystawie. Jest to bez wątpienia największy i najcięższy eksponat. Wyprodukowana w 1971 roku w Bielsku-Białej motopompa Polonia, w stanie gotowości do użycia, waży około 200 kg. Warto dodać, że motopompa jest sprawna i w każdej chwili może zostać użyta do gaszenia pożaru. Zaprezentowanych na wystawie przedmiotów jest zdecydowanie więcej i warto, przez ich pryzmat, spojrzeć na zmieniające się warunki pracy strażaków.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane