Jesteś tutaj:Kultura Dożynki w Gminie Gniezno
środa, 04 września 2019 14:21

Dożynki w Gminie Gniezno

  mn
Dożynki w Gminie Gniezno zdjęcie nadesłane

W niedzielę 15 września 2019 r. w Jankowie Dolnym odbędą się tradycyjne dożynki Gminy Gniezno. W programie kilka wydarzeń.

Obchody dożynkowe wywodzą się z ludowego święta, podczas którego praktykowany był dziękczynny obrzęd za zebrane plony i zakończenie prac polowych. Tegoroczne dożynki Gminy Gniezno rozpoczną się o godz. 13.00 uroczystą mszą świętą w kościele w Jankowie Dolnym, po mszy korowód dożynkowy uda się w stronę Szkoły Podstawowej w Jankowie Dolnym, gdzie odbędzie się druga część święta plonów, m.in. podziękowania dla rolników, hodowców i sadowników oraz dzielenie chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna. Będą atrakcje dla dzieci, koncert zespołu Papa-D i zabawa taneczna.

Tradycyjnie ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi, którymi w tym roku będą Pani Irena Rączkowiak z Jankowa Dolnego i Pan Patryk Szerfenberg z Pyszczynka.

Irena Rączkowiak wraz z mężem Dariuszem prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 55 ha. Gospodarstwo nastawione jest na hodowlę bydła mlecznego oraz produkcję mleka. Niemal cały areał obsiewany jest zbożem i kukurydzą, a zbiory wykorzystywane są do produkcji paszy do hodowli bydła. Pani Irena od lat pracuje także w branży turystycznej i prowadzi ośrodek wypoczynkowy w Jankowie Dolnym. Ma troje dzieci, dwie córki i syna.

Patryk Szerfenberg jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, od ponad 10 lat realizuje swoją pasję i zajmuje się hodowlą bydła. Zwierzęta jego są czempionami i vice czempionami na regionalnych i krajowych wystawach zwierząt hodowlanych. W 2017 roku hodowla Pana Patryka Szerfenberga została doceniona w konkursie ogólnopolskim. Został on laureatem konkursu „PRODUCENT BYDŁA MIĘSNEGO”. Wsparciem Patryka jest żona Karolina. Państwo Szerfenberg mają córeczkę Michalinę.

Serdecznie zapraszają: Maria Suplicka wójt Gminy Gniezno, Mariusz Nawrocki przewodniczący Rady Gminy oraz Leszek Tubacki sołtys Jankowa Dolnego i Jankówka.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane