Jesteś tutaj:Kultura Lednickie muzeum otwiera się jeszcze bardziej na niepełnosprawnych
wtorek, 12 marca 2019 10:59

Lednickie muzeum otwiera się jeszcze bardziej na niepełnosprawnych

 
Lednickie muzeum otwiera się jeszcze bardziej na niepełnosprawnych fot. Rafał Wichniewicz

To, co większości wydaje się oczywiste i na wyciągnięcie ręki, wcale takie nie musi być dla osób z dysfunkcjami. Niewidomy, głuchy czy poruszający się na wózku inwalidzkim, nieustannie musi zmagać się z licznymi barierami, także w instytucjach kultury.

Przeciwko barierom, jakie występują w tego typu miejscach, postanowiło wyjść Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Placówka ta, z uwagi na swój charakter funkcjonowania w otwartej przestrzeni, musi liczyć się z wieloma przeszkodami, których zdrowi nie widzą, a które dla osób niepełnosprawnych powodują kłopot - w poruszaniu się, interpretacji czy zrozumieniu.

- Największą barierą do przeskoczenia w tego typu sytuacjach są fundusze. Pomoce dydaktyczne, chociażby w postaci infografik dostosowanych do potrzeb osób niewidomych, są bardzo drogie. W większości muzeów zdobywa się środki zewnętrzne i najprościej mówiąc o sytuacji w instytucjach kultury, jest różnie. W zależności od rodzaju muzeum, każde ma inne problemy. Nasze jest plenerowe i mamy kilka barier, które trudno jest zlikwidować, ale pracujemy nad nimi. Najtrudniej jest wykonać pierwszy krok - przyznała Mariola Olejniczak z Działu Edukacji Muzealnej MPP na Lednicy.

Wspomniana instytucja uruchomiła projekt edukacyjny "(Nie)sprawni w kulturze", którego założeniem jest dostosowanie programu dla osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu, ruchu oraz z niepełnosprawnością intelektualną. - To jest oczywiste, że te osoby chcą być traktowane na równi. Niemniej, oferta musi być specjalnie przygotowana, ponieważ edukatorzy, przewodnicy muszą się do tego przygotować i by ich zrozumieć - mówiła.

Pomysłodawcy proponują program edukacyjny, oparty na metodach głoszonych przez Johna Deweya, którego dewizą było "uczenie się przez doświadczenie". Zamierzają poddawać uczestników działaniom polegającym na rozwiązywaniu różnych sytuacji i problemów, w których znajduje się człowiek z niepełnosprawnością. To ma prowadzić do wyposażania uczestników w specjalny rodzaj kompetencji społecznych.

Zajęcia prowadzone są od wtorku do piątku w godzinach od 10:00 do 14:30. Rezerwacji można dokonywać mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Cena wynosi 7 zł od osoby (opiekunowie są zwolnieni od opłat). Telefon: 61 427 50 10.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane