Jesteś tutaj:Kultura Kartonowe samoloty „wyfrunęły” z Domu Powstańca
niedziela, 03 lutego 2019 12:09

Kartonowe samoloty „wyfrunęły” z Domu Powstańca

 

Powrót do czasów dzieciństwa dla rodziców, a dla dzieci okazja do sprawdzenia się z umiejętności plastycznych przy pomocy opiekunów. W Domu Powstańca odbyły się warsztaty z budowy kartonowych samolotów.

Były pierwszą, tak dużą powstańczą zdobyczą, a wkrótce po ich przejęciu, oznaczone biało-czerwonymi szachownicami, wzmocniły polskie siły powietrzne. Mowa o LVG C.V, niemieckim dwupłatowcu, których liczne sztuki sto lat temu stały na lotnisku w Ławicy, a które to przejęli powstańcy. Wśród nich był pochodzący z Kłecka Wiktor Pniewski, późniejszy twórca pierwszej grupy bojowej lotnictwa powstańczego. Także i on był dowódcą pierwszego w historii polskich sił powietrznych nalotu bombowego, dokonanego 9 stycznia 1919 roku na Frankfurt nad Odrą. Był to odwet za zniszczenia dokonane przez niemieckie lotnictwo kilka dni wcześniej w Poznaniu. 

Tymczasem sto lat później, w otwartym ponad miesiąc temu Domu Powstańca Wielkopolskiego w Starym Ratuszu, spora grupa dzieci wraz z rodzicami pojawiła się na warsztatach budowy kartonowych samolotów, prowadzonych przez Bartosza Borowiaka. Aeroplany - jak wówczas nazywano podniebne maszyny - wzorowane były na tych, zdobytych już przez powstańców, a więc wymalowanych w polskie barwy. Jak można było się przekonać, stworzenie jednego egzemplarza z arkusza kartonu wcale nie było takie łatwe i sporo wymagało precyzji oraz postępowania zgodnie z instrukcją.

Zapraszamy na inne wydarzenia odbywające się w Domu Powstańca:

  • 7 lutego godzina 17:00 - wykład popularny o eksploracji "Od historii do pasji" - prowadzący: Artur Wardęcki
  • 15 lutego godzina 18:00 - spotkanie z piosenką "Między pokoleniami"
  • 17 lutego godzina 11:00 - warsztat dla kobiet "Przodkinie"
  • 17 lutego godzina 16:00 - wykład popularny "Udział kobiet w powstaniu wielkopolskim" - prowadząca: Anna Barłóg-Mitmańska
  • 21 lutego godzina 17:00 - wykład popularny "Aptekarze w zwycięskim powstaniu wielkopolskim 1918/1919 i ich udział w organizacji władz samorządowych" - prowadzący dr Jan Majewski
  • 27 lutego godzina 17:00 - wykład popularny "Sztuka polska po 1918 r."

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z Domem Powstańca Wielkopolskiego.

1 komentarz

  • Link do komentarza ania poniedziałek, 04 lutego 2019 11:31 napisane przez ania

    Warsztaty były zapowiadane jako lekcja historii, mieliśmy się dowiedzieć o dziejach np. Ławicy. Tymczasem historii było tam tyle co kot napłakał... Pan Borowiak, choć przesympatyczny, to jednak mam wrażenie warsztaty poprowadził trochę bez przygotowania, na zasadzie macie i róbcie

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane