Jesteś tutaj:Kultura Historia Gniezna zawarta w sporcie
wtorek, 18 września 2018 10:46

Historia Gniezna zawarta w sporcie

 
Historia Gniezna zawarta w sporcie fot. Rafał Wichniewicz

W otwartej niedawno hali przy ul. Sportowej, otwarta została wystawa pamiątek, zgromadzonych przez działaczy, zawodników i reprezentantów poszczególnych klubów sportowych, działających dawniej i obecnie w Pierwszej Stolicy Polski.

Jest to efekt wielomiesięcznych poszukiwań, spotkań i ustaleń, prowadzonych przez Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz działający przy nim Klub Przyjaciół MPPP. To właśnie dzięki staraniom poszczególnych osób, udało się dotrzeć do działaczy sportowych, którzy angażowali się lub nadal działają w klubach sportowych, istniejących na terenie Gniezna.

- Ilość osób, goszczona na dzisiejszej wystawie świadczy o tym, że pomysł Interaktywnego Muzeum Gniezna w postaci wychodzenia do miasta i tworzenia wystaw związanych z tymi przestrzeniami, jest trafiony. Wystawa jest nietypowa, bowiem jest poza przestrzenią naszego muzeum, a po drugie została stworzona nie przez samych muzealników, ale przez osoby, które tym sportem żyły, żyją, uprawiali lub uprawiają lub w nim działają. O tym, że jest to niezwykle ważna część kultury człowieka nie trzeba przekonywać - mówił Michał Bogacki, dyrektor MPPP. Zaznaczył przy tym iż sama wystawa jest jedynie skromnym wycinkiem całej bogatej historii sportowej Gniezna.

Jaka była ta historia? Pierwszą organizacją, która nosi znamiona sportowej i zrzeszającej zawodników, zmagających się w rywalizacji, było reaktywowane w 1845 roku Bractwo Strzeleckie. Kolejnym w 1887 roku było Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", pod przykrywką którego nie tylko ćwiczono ciało, ale i ducha, rozwijając świadomość narodową i postawy obywatelskie wśród Polaków żyjących pod zaborem niemieckim. W 1925 roku natomiast powstał Klub Sportowy "Stella", który oficjalnie nadal działa i jest jednocześnie najstarszym klubem sportowym na terenie Gniezna. Później kolejne kluby rodziły się, inne znikały lub łączyły się w większe - ich dzieje można poznać na otwartej ekspozycji.

Wystawa nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie i pomoc licznych działaczy sportowych z Gniezna, którzy przekazali swoje pamiątki, jak medale, puchary, dokumenty czy inne dowody sportowej rywalizacji na przestrzeni wielu lat. Całość urozmaicają plansze opowiadające historię każdej z dyscyplin sportowych, wymieniające największe osiągnięcia oraz ciekawostki. Ekspozycję można oglądać we wschodnim holu hali widowiskowo-sportowej (przed wejściem na trybuny).

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane