Jesteś tutaj:Kultura Wierszami i śpiewem wspomnieli św. Jana Pawła II
wtorek, 03 kwietnia 2018 13:20

Wierszami i śpiewem wspomnieli św. Jana Pawła II

  mnopr
Wierszami i śpiewem wspomnieli św. Jana Pawła II zdjęcie nadesłane / fot. Andrzej Jasiecki

W poniedziałek wielkanocny minęła 13. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Z tej okazji odbyło się spotkanie, w trakcie którego mieszkańcy Gębarzewa, Żydowa i okolic wspomnieli postać ojca świętego.

Wieczór pamięci rozpoczął się w sali wiejskiej w Gębarzewie, zorganizowanej przez miejscowe sołectwo. Rozpoczął je 9-letni mieszkaniec tej wsi, Marcel Sztanga, który odczytał wiersz "Deklaracja Miłości", po którym chór "Żydowianie" wykonał utwór "Santo Subito". 

Następnie wszystkich zebranych powitał sołtys Sołectwa Gębarzewo Tomasz Ryszczuk. Swoją obecnością zaszczycili to wydarzenie burmistrz Tadeusz Szymanek, zastępca burmistrza Grażyna Kulpińska, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Czerniejewo Jan Kulpiński, Proboszcz Parafii w Żydowie ks. kan. Krzysztof Prus, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żydowie Beata Maciejewska, przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Żydowa Jacek Siwka, przewodniczący Rady Seniorów Miasta i Gminy Czerniejewo Janusz Grzyb, przewodnicząca Czerniejewskiego Koła Kobiet Aktywnych Dorota Ryszczuk, a także prezes zarządu UKS HETMAN Żydowo Andrzej Jasiecki. 

W trakcie spotkania mieszkańcy gminy Czerniejewo czytali wiersze Jana Pawła II, a przerywnikami były występy chóru "Żydowianie", który na tą okoliczność przygotował piosenki związane z Papieżem Polakiem. Ponadto przedstawiono dramat (we fragmentach), autorstwa Karola Wojtyły pt. "Przed sklepem jubilera", ukazanego przez Joannę Kosz, Natalię Struzyńską, Mateusza Piotrowskiego, a którego wykonanie wprowadziło wszystkich zebranych w zadumę. 

Po części artystycznej głos zabrał burmistrz Tadeusz Szymanek, który podziękował wszystkim za zorganizowanie tej wieczornicy, a następnie każdy z występujących otrzymał podziękowania ufundowane przez włodarza gminy. Kilka minut przed 21:00 z Gębarzewa wyruszył rajd do miejsca lądowania Papieża w 1979 roku podczas pielgrzymki do ojczyzny, gdzie o 21.37 Towarzystwo Przyjaciół Żydowa organizuje wspólne czuwanie i śpiew. W jego trakcie nie zabrakło także tradycyjnej "Barki", ulubionej piosenki Jana Pawła II.

Organizatorzy wydarzenia dziękują za wszelką pomoc w przygotowaniu spotkania - burmistrzowi Tadeuszowi Szymankowi, Bartoszowi Szczeszekowi dyrygentowi chóru, czytającym wiersze Janinie Wierzbińskiej, Halinie Freda, Jadwidze Manikowskiej, Grażynie Bączyk, Julii Basińskiej, Marcelowi Sztanga, a także Anecie Zych za wykonanie Abba Ojcze, Justynie Nowickiej za pomoc przy organizacji, przewodniczącej Dorocie Ryszczuk oraz sołtysowi Jarosławowi Trafnemu za ufundowanie słodkiego poczęstunku. Ponato podziękowania kierowane są również do Teresy Kachniarz za historyczne gazety o Ojcu Świętym, Moniki Basińskiej za ufundowanie kwiatów, Michałowi Prechowi i Kamilowi Nowickiemu za obsługę techniczną, a także Markowi Kamińskiemu i Grzegorzowi Trzaskawce za wszelką pomoc oraz Andrzejowi Jasieckiemu za zdjęcia. W lesie, w miejscu spotkania pamięci, otoczenie rozświetlało OSP Żydowo.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane