czwartek, 16 lutego 2017 07:53

10,5 mln zł na konserwację katedry

 
10,5 mln zł na konserwację katedry archiwum redakcji

Najcenniejszy zabytek Gniezna i regionu ma szansę na uzyskanie kolejnych środków, dzięki którym kontynuowana będzie dalsza konserwacja unikalnych wnętrz bazyliki.

Na kwotę 10,5 miliona złotych dotacji w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego może liczyć Archidiecezja Gnieźnieńska, która wystąpiła z wnioskiem o pozyskanie środków na prace renowacyjne we wnętrzach katedry. Dokument złożony w tym celu opiewa na łączną kwotę 12 mln 570 tys. złotych i obejmować ma prace konserwacyjne w kilku kaplicach świątyni, a także innych wybranych zabytków znajdujących się w bazylice św. Wojciecha. 

Wniosek złożony przez Archidiecezję zajął 10 miejsce na 23 na liście projektów zakwalifikowanych do oceny merytorycznej z całego kraju, uzyskując jednocześnie 32 punkty. Ostateczna decyzja w sprawie zwycięskich projektów jeszcze nie zapadła, jednakże położenie na liście oraz zasób środków, jakie planuje się przeznaczyć w całym naborze pozwala przypuszczać na bezproblemowe otrzymanie dotacji. Będzie to kolejny etap prac renowacyjnych, jakie odbywają się w świątyni od kilku lat, a dzięki którym udało się zachować lub uwidocznić poszczególne historyczne elementy, ukazujące wielowiekową tradycję architektoniczną tego kościoła. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane