piątek, 10 lutego 2017 13:11

PEC kieruje się na południe Gniezna

 
PEC kieruje się na południe Gniezna źródło: Google Street View

W tym roku Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przeprowadzi ciepłociąg "za tory". To przełomowa inwestycja dla spółki, która od lat czekała na możliwość wykonania takiej inwestycji.

Sieć ciepłociągu PEC, rozwijana systematycznie od lat, obejmuje głównie tereny zabudowy wielorodzinnej - osiedla Winiary, Tysiąclecie i Ustronie, a także kilka instytucji i budynków w centrum miasta. Teraz spółka zadecydowała o wykonaniu kroku, który pozwoli w pewnej perspektywie na zdobycie kolejnych odbiorców. Mowa o przeprowadzeniu ciepłociągu zlokalizowanego w centrum w kierunku południowej części miasta, która do tej pory nie była w ten sposób zasilana. Jest to inwestycja od lat planowana przez PEC, jednak z uwagi na brak większego zainteresowania u odbiorców, była ona odkładana ze względów ekonomicznych. Teraz to się zmieniło.

Na jesień 2017 roku zaplanowane zostały prace inwestycyjne, polegające na przedłużeniu istniejącego ciepłociągu z rejonu ul. św. Wawrzyńca w kierunku zbiegu ulic Wrzesińskiej i Witkowskiej. Jak poinformował nas PEC, spółka podpisała umowę przyłączeniową z inwestorem planowanego hipermarketu w rejonie ronda im. Gnieźnieńskich Olimpijczyków (zobacz więcej): - Budowa miejskiej sieci ciepłowniczej w południowej części miasta otwiera nowy rozdział w działalności naszego przedsiębiorstwa, a w dalszej perspektywie pozwoli na dostarczenie ciepła systemowego także do odbiorców z tej części Gniezna - przekazała nam Lidia Burzawa, Kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu.

Budowa sieci cieplnej na wspomnianym odcinku będzie wymagała ułożenia jej pod magistralą kolejową, co powoduje konieczność uzyskania wielu pozwoleń na wykonanie takiej inwestycji. Całkowity jej koszt zamknie się w kwocie około 2,5 miliona złotych.

Jak poinformował nas PEC, w południowej części miasta spółka posiada kotłownię gazową przy ul. Wrzesińskiej oraz przy ul. Witkowskiej, które dostarczają ciepło do budynków mieszkalnych. W dalszym etapie rozwoju sieci, planuje się podłączenie tych obiektów do sieci cieplnej. Na dzień dzisiejszy jednak spółka nie posiada harmonogramu dalszej rozbudowy o kolejne obiekty w tej części miasta - wszystko zależeć będzie od zainteresowania potencjalnych firm, instytucji czy indywidualnych odbiorców. 

Jednocześnie w 2017 roku spółka rozwijać będzie sieć także w centrum - poza przyłączeniem kilku budynków do ciepłociągu, zostanie on przeciągnięty z ul. Dąbrówki w ul. Krzywe Koło i ul. Grzybowo do istniejącego już układu w rejonie szpitala przy ul. św. Jana.

13 komentarzy

 • Link do komentarza Wodopijca sobota, 11 lutego 2017 14:56 napisane przez Wodopijca

  Obojętnie jak jest jedno jest pewne. PWiK sam sobie ustala taryfę, natomiast dla PEC taryfę ustala URE. Oznacza to, że nad cenami ciepła jest jak mniemam większy nadzór niż nad cenami wody. Co do rozwoju sieci w stronę południa miasta to zawsze szansa na zmniejszenie smogu w mieście. Jak ktoś nie będzie chciał lub nie będzie go stać to nie skorzysta i tyle. Dzisiaj są takie techniki, że wzmożony ruch pociągów nie przeszkodzi ułożeniu sieci. Podejrzewam, że nie będą przecież kopać rowu tylko pójdą przeciskiem pod torami. Jeżeli podpisali umowę z inwestorem to pewnie mają już też zgodę od PKP.

 • Link do komentarza wilk sobota, 11 lutego 2017 14:17 napisane przez wilk

  Endrju---chyba jasno napisałem,że wolę by spółka była nasza,czyli miejska,ale kto wie co będzie za kilkanascie lat,gdy komuś przyjdzie taki pomysł.
  Jasio---głupi???????

 • Link do komentarza bąbelek sobota, 11 lutego 2017 11:33 napisane przez bąbelek

  Endrju, trzeba być naiwnym,żeby pisać takie farmazony. Na samorządzie, to zjadłem zęby i jak coś piszę, to jest oparte na faktach, ustawach i uchwałach. Pozdrawiam bąbelek

 • Link do komentarza Endrju sobota, 11 lutego 2017 10:07 napisane przez Endrju

  Do bąbelek. Twoja naiwność już dawno monitor mi rozwaliła, więc piszę z komórki. Przychodzi prezes PWIK do Prezydenta i mowi: chce podnieść cenę wody o 5% bo to i tamto. Prezydent na to: 5% to za dużo, może być najwyżej 3%. I co według Ciebie robi prezes wodociągów? Podnosi o 3 czy naraża się na utratę stanowiska?
  Do Lidia. Myślę, że tu na forum nikt nie wie gdzie i kiedy Pec planuje ułożyć siec, więc najlepiej zapytaj u źródła.

 • Link do komentarza Lidia sobota, 11 lutego 2017 07:32 napisane przez Lidia

  Czy na Warszawskiej też będzie robione? I kiedy

 • Link do komentarza bąbelek piątek, 10 lutego 2017 22:26 napisane przez bąbelek

  Endrju, Twoja naiwność rozwala mi monitor. Cenę za wodę ustala PWiK, to jest prezes ze swoja spółką. Prezydent zna się na tym, jak wilk na gwiazdach. Oczywiście, że prezes z tym przychodzi do rady gminy, ale, jak ta rada mu tej podwyżki nie uchwali, to ustawowo podwyżka i tak wchodzi. Sprytne, co?

 • Link do komentarza Jasio piątek, 10 lutego 2017 20:21 napisane przez Jasio

  Chętnie sprzedałbym "wilka",gdyby jeszcze zabrał ze sobą babcie. Czerwonego kapturka może zostawić. Głupoty piszesz i tyle...

 • Link do komentarza Endrju piątek, 10 lutego 2017 20:07 napisane przez Endrju

  rak, przeczytaj sobie jeszcze raz co napisałeś i się zastanów. Według Ciebie ceny wody ustala prezes Pwik, a kto jest właścicielem tej spółki? Prezydent Miasta Gniezna. I teraz odpowiedz sobie na pytanie czy prezes Pwik ustali cenę bez konsultacji ze swoim przełożonym szczególnie jeśli będzie to rok wyborów?

 • Link do komentarza rak piątek, 10 lutego 2017 19:35 napisane przez rak

  Endrju, widać, że w ogóle nie masz pojęcia o spółkach. Ceny za wodę ustala PWiK, a radni mogą nawet projekt takiej uchwały odrzucić, a i tak ceny pójdą w górę. To tylko wola prezesa spółki.

 • Link do komentarza Endrju piątek, 10 lutego 2017 19:19 napisane przez Endrju

  Wszyscy chcieliby wodę i ogrzewanie za darmo, a utrzymanie i rozwój sieci kosztuje. Ale jak zdarzy się awaria to od razu komentarze, że zarząd do wymiany, że to i tamto. Jeśli chodzi o Pwik to ceny ustalane są przez miasto, natomiast ceny ciepła ustala Urząd Regulacji Energetyki, a Pec MUSI je stosować. Co do sprzedaży firmy to zastanówcie się co chcecie, bo jak spolka jest miejska to źle, a jak będzie sprzedana to też źle.

 • Link do komentarza Karolina piątek, 10 lutego 2017 18:18 napisane przez Karolina

  A na Farnej kiedy to nastąpi?

 • Link do komentarza wilk piątek, 10 lutego 2017 16:54 napisane przez wilk

  Teraz na siłę chcą wszystkich podłączyć,a jak nie daj Boże,komuś za kilka lat przyjdzie do zakutej główki SPRZEDAĆ PEC,np. Niemcom czy Francuzom,,tak jak masowo robiło się za nierządów PO-ZSL na Pomorzu lub Śląsku i ceny dla ludności nowi zagraniczni właściciele podniosą do horrendalnych i co wtedy ??? Znowu będą nasyłani komornicy,bo ludzi nie będzie stać na opłaty ????? Opłaty za wodę zimną czy ciepłą albo ogrzewanie i tak w naszym mieście są wysokie,za wysokie !!!!

 • Link do komentarza Tom piątek, 10 lutego 2017 16:24 napisane przez Tom

  I PLK sie zgodzi w zwiazku ze zwiekszeniem ruchu pociagow? Ciekawe

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane