piątek, 03 lutego 2017 12:15

Strefa została powiększona. Są już zainteresowani inwestorzy

 
Strefa została powiększona. Są już zainteresowani inwestorzy archiwum redakcji

Gnieźnieńska Specjalna Strefa Ekonomiczna, na terenie której mogą lokować się nowi inwestorzy, zostanie powiększona dwukrotnie. W sumie przybędzie prawie 19 hektarów.

W marcu 2016 roku radni miejscy podjęli uchwałę, wyrażającą zgodę na objęcie SSE kolejnych terenów we wschodniej części Gniezna (rejon ul. Cegielskiego i Osiniec). Teraz podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Kostrzyńsko-Słubickiej (do której należy Gniezno) została powiększona mocą rozporządzenia Rady Ministrów z 23 stycznia 2017 roku. Oznacza to, że dotychczas zajmująca prawie 12 hektarów SSE przy ul. Cegielskiego i Pomowskiej, zostanie powiększona o kolejne 19 hektarów.

- Z wnioskiem o rozszerzenie strefy zwróciliśmy się po sprzedaży dotychczasowych terenów. Są to cztery kompleksy od dużych działek 7 i 6 hektarowych po mniejsze 3,5 i 2 hektary. Z tym wnioskiem Strefa wystąpiła 1 września zeszłego roku i muszę powiedzieć, że - nie tak jak innym samorządom - udało się nam to w ciągu czterech miesięcy. Teraz możemy mówić iż mamy nowe kompleksy strefy ekonomicznej. Ideą rozwoju miasta jest rozwój gospodarczy. Chciałbym, by nasi mieszkańcy nie musieli dojeżdżać do Wrześni czy Poznania do pracy, tylko mogli tutaj pracować - mówił prezydent Tomasz Budasz i dodał, że starania w celu jak najszybszego poszerzenia strefy czynił w ministerstwie, a przy okazji podziękował tym urzędnikom, którzy pracowali na rzecz realizacji tego zadania.

- Projektując tę strefę, położyliśmy nacisk na uzbrojenie tych terenów. W przypadku poprzedniej strefy były to tereny dziewicze, a dzisiaj są już uzbrojone i są dostępne wszelkie media - kanalizacja, której tam nie było, gaz, elektryczność o dość dużej mocy. Teren jest przygotowany do realizacji inwestycji, działki są podzielone, a także przebadane pod względem geologicznym - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny. Ponadto do nowych terenów prowadzić będzie nowa ulica Osiniec, która zostanie ukończona w najbliższych miesiącach. Jak dodano, są już zainteresowani inwestorzy, którzy chcieliby ulokować swoje zakłady na terenie powiększonej SSE.

W sumie nowe tereny liczą 18,93 hektarów, podzielone są na 7 działek o różnych powierzchniach. Dla całego terenu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pod usługi i przemysł. Wraz z rozporządzeniem ministra, dotychczasowa strefa ekonomiczna w Gnieźnie powiększyła się z prawie 12 hektarów do prawie 32,95 hektarów. 

 

Obecnie na terenie dotychczasowej Strefy zainwestowało kilka podmiotów. Firma Kirchhoff obecnie zatrudnia 40 osób i wzrost zatrudnienia w zakładzie ma się zwiększać wraz ze rozwojem produkcji w fabryce Volkswagena. Teren znajdujący się po przeciwnej stronie ul. Cegielskiego kupiła firma TexYear, która jest w trakcie opracowywania dokumentacji na budowę swojego zakładu. Działkę przy ul. Pomowskiej (os. Winiary) kupił lokalny inwestor, który rozpoczął budowę kompleksu logistycznego.

21 komentarzy

 • Link do komentarza yy poniedziałek, 13 lutego 2017 12:56 napisane przez yy

  Podobno że Września się rozwija, ludzie się bogacą , nowe domy stawiają .

 • Link do komentarza niewolnik poniedziałek, 13 lutego 2017 10:37 napisane przez niewolnik

  @ bida - ci "inwestorzy" biorą jakieś dotacje, pociągną jakiś czas te interesy, płacą. jak niewolnikom i zamykają pozostawiając ruiny, jak w Ameryce.

 • Link do komentarza bida poniedziałek, 13 lutego 2017 09:57 napisane przez bida

  szperacz no przecież Gniezno to miasto umierające, tu tylko handel z hipermarketów coś zyska po czym pójdą gdzieś indziej, zresztą to widać gołym okiem że inwestycje w Gnieźnie to tylko hipermarkety z tanim towarem

 • Link do komentarza gonzo poniedziałek, 13 lutego 2017 08:53 napisane przez gonzo

  @ szperacz - też tak myślę. Wycisną z Polski wszystko, jak z cytryny i pozostawią po sobie ruiny. Nawet mi się "rymnęło"

 • Link do komentarza szperacz poniedziałek, 13 lutego 2017 00:39 napisane przez szperacz

  Tak będą wyglądały gnieźnieńskie hipermarkety za kilkanaście lat. Będą to pomniki tej władzy, która tak ochoczo je zatwierdzała!
  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/seph-lawless-opuszczone-centra-handlowe-parki,97,0,2261345.html

 • Link do komentarza Mieszkaniec os. Relaks niedziela, 12 lutego 2017 23:39 napisane przez Mieszkaniec os. Relaks

  Do Paździocha. Relaks już dawno nie jest osiedlem podwodnym. Niestety brakuje tylko drogi dojazdowej. Karetka na osiedle jechała 40 minut!!!

 • Link do komentarza avalon niedziela, 05 lutego 2017 14:06 napisane przez avalon

  Wincyj kościołuf!!! Wincyj!!!

 • Link do komentarza wasal niedziela, 05 lutego 2017 01:29 napisane przez wasal

  Panie Jacob, no to dziękujemy prezydentowi Gniezna za tę wyjątkową troskę o mieszkańców Gniezna. Oczywiście troska polega na tym, iż on pragnie, by gnieźnianie się nie przepracowywali, przez co ściąga do roboty Ukraińców no i dba o to by gnieźnianie dobrze zarabiali, czyli za grosze nie chce by się wysługiwali w tych klejach. Dobry ten pan Budasz, oj dobry!

 • Link do komentarza Jacob niedziela, 05 lutego 2017 00:37 napisane przez Jacob

  Panie Ciekawy, może nie zaspokoję Pana ciekawości w pełni ale z pewnością zaintryguje Pana i innych mieszkańców, że w tej "fabryce kleju" większość pracowników produkcyjnych stanowią Ukraińcy, zatrudnieni w agencji pośrednictwa. Hehe, a miały być miejsca pracy aby "gnieźnianie nie musieli jeździć do Poznania czy Wrześni". Tyle tylko, że "fabryka kleju" oferuje tak niskie zarobki, że nawet na miejscu nie było chętnych... Ciekawe , co będzie po wybudowaniu nowego zakładu, gdy trzeba będzie obsadzić następne linie produkcyjne...

 • Link do komentarza hahahahah sobota, 04 lutego 2017 13:14 napisane przez hahahahah

  A na tym zdjęciu te małe kolorowe kwadraciki poniżej tych dużych białych czy to są domki mieszkalne ? W tym Gnieźnie to wszystko na opak. Ludzie budują domy to zamiast szkół stawia im się fabryki a może i jaka rzeźnia tam powstanie, no i do końca nie wiadomo co tam słychać z tą obwodnicą co przez osiedle domków mieli plany budować ?

 • Link do komentarza Paździoch sobota, 04 lutego 2017 12:15 napisane przez Paździoch

  Z serdecznymi pozdrowieniami dla podwodnego osiedla Relaks.

 • Link do komentarza Wiesiek sobota, 04 lutego 2017 10:00 napisane przez Wiesiek

  Karolina, o czym Ty piszesz pod artykułem o Strefie? Z tego wszystkiego, to już się kręci Tobie na starość.

 • Link do komentarza karolina sobota, 04 lutego 2017 09:15 napisane przez karolina

  Moze palą tym na co ich stać, bo zarabiają jak zarabiają.
  Myślisz, że ludzie mieszkają w starych betlejemkach i jeżdżą 20-letnimi samochodami bo lubią??

 • Link do komentarza oczekuję na odpowiedź sobota, 04 lutego 2017 09:02 napisane przez oczekuję na odpowiedź

  Zadowolony jest jak nic fanem prezydenta, który (na polecenie?) pisze te lukrowane komentarze na cześć swojego idola. A tu nam prawdy potrzeba, zatem ile przybyło miejsc pracy z dobrym wynagrodzeniem w Gnieźnie odliczając oczywiście etaty w magistracie i jemu podległych spółkach.

 • Link do komentarza ciekawy piątek, 03 lutego 2017 20:43 napisane przez ciekawy

  Pytanie: Ilu zatrudnia pracowników ta wytwórnia kleju, co tak pięknie półtora roku temu wkopywała upstrzonymi łopatami kamień węgielny pod fabrykę? No i ile wynosi przeciętna pensja pracownika odrzucając do obliczenia tej średniej prezesów i administrację?
  http://gniezno24.com/gospodarka/item/7965-fabryka-tex-year-oficjalnie-otwarta

 • Link do komentarza niezadowolony GNIEŹNIANIN piątek, 03 lutego 2017 18:25 napisane przez niezadowolony GNIEŹNIANIN

  zadowolony GNIEŹNIANIN jak jesteś zadowolony za 2100zł netto to sobie bądź zadowolony

 • Link do komentarza zadowolony GNIEŹNIANIN piątek, 03 lutego 2017 17:29 napisane przez zadowolony GNIEŹNIANIN

  Kolejna swietna decyzja. Oj dzieje sie w naszym miescie. Przykro mi pisiorki, ale na moim kochanym miescie nie polozycie swojej lapy :)

 • Link do komentarza bisnesłomen piątek, 03 lutego 2017 16:09 napisane przez bisnesłomen

  tylko 40 zatrudnionych ? to magistrat ma lepsze osiągnięcia w tej dziedzinie , to może ta firma co ma wejść do strefy to będzie magistrat ?

 • Link do komentarza lukasz piątek, 03 lutego 2017 15:49 napisane przez lukasz

  Żaden ciężki przemysł typu huta, walcownia czy odlewnia stali tam nie powstanie, gdyż nie zezwala na to plan zagospodarowania terenu, a co do zakładów typu Kirchhoff czy Velux, to lepsze takie sąsiedztwo, niż jakiś rolnik, który pompuje szambo na pole i pali oponami w piecu. Nowoczesny zakład spełniający wszystkie normy środowiskowe jest mniej uciążliwy, niż skupisko starych domów, w których biedni ludzie palą zimą śmieciami. Może z tego tytułu zrobią w końcu jakąś przyzwoitą drogę na to osiedle.

 • Link do komentarza taktak piątek, 03 lutego 2017 15:45 napisane przez taktak

  Mieszkańcy pobliskiego osiedla to mieszkańcy gminy Gniezno, a nie miasta, więc mogą sobie dmuchać i chuchać, a powstanie zakład produkcyjny jaki się chce. Niech idą z pretensjami do Lemana

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane