piątek, 25 listopada 2016 16:05

Rusza przetarg na dokończenie budowy szpitala

 
Rusza przetarg na dokończenie budowy szpitala archiwum redakcji

Zespół Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie ogłosił przetarg na rozbudowę gmachu, który od kilku lat stoi nieukończony przy ul. 3 Maja. Prace powinny rozpocząć się wczesną wiosną 2017 roku.

Szpital jest prawdopodobnie pierwszą w nowożytnej historii Gniezna tak dużą budowlą, która powstaje już tak długo. W grudniu br. miną dwa lata od decyzji, jaką podjęła obecna koalicja w samorządzie powiatowym, dotycząca kontynuacji budowy szpitala w pierwotnym założeniu sprzed kilku lat. Przez cały ten czas trwały rozmowy w sprawie urządzenia budynku, a następnie sporządzano plany naprawy obecnego gmachu i kontynuacji jego budowy. 10 listopada 2015 roku podpisano porozumienie z wykonawcą projektu, który w ostatnich miesiącach br. został zatwierdzony. Jak już informowaliśmy, przed kilkunastoma dniami ZOZ rozpoczął poszukiwania nadzoru budowlanego, a obecnie ogłoszono przetarg na wykonanie prac budowlanych.

Już w pierwszym tygodniu stycznia 2017 roku poznamy wykonawcę zadania, które zleca inwestor - ZOZ Gniezno. Zgodnie z warunkami przetargu, inwestycja jest podzielona na trzy etapy, wydzielające kolejne prace wykonywane nie tylko w budynku D - nieukończonym, ale także w innych częściach kompleksu szpitalnego. Najważniejszym jest jednak etap I, który składa się na naprawę i dokończenie zarzuconej inwestycji. W jej założeniach, we wnętrzu istniejącego już gmachu, powstanie żelbetowy szkielet, spinający ze sobą całą konstrukcję. Jej szczyt wieńczyć będzie betonowa płyta, której zadaniem będzie zwarcie konstrukcji w całość. Na niej to zostanie ulokowane także lądowisko dla helikopterów (zobacz także projekty wstępne: Wizualizacja rozbudowy szpitala).

Wspomniany etap I musi zostać zagwarantowany przez wykonawcę i zostać wykonany w latach 2017-2018. Obejmuje on zagospodarowanie terenu, naprawę i wykończenie budynku D oraz budynku technicznego E. W budynku D musi w tym czasie powstać:

 • na poziomie -2 pomieszczenia techniczne w tym do obsługi bloku operacyjnego, poziom +2; szczególnie: - uruchomienie min. dwóch dźwigów do obsługi bloku operacyjnego w tym jeden obsługujący płytę lądowiska; - po zakończeniu prac, zapewnienie komunikacji z budynków ABC z blokiem operacyjnym poziom +2;
 • na poziomie +2, wyposażenie i uruchomienie bloku operacyjnego wraz z salami porodowymi i salą do cięć
 • zintegrowanie sal ortopedycznej i głównej chirurgicznej;
 • uruchomienie wszystkich systemów niezbędnych do funkcjonowania poziomu +2 oraz eksploatacji i możliwości wykonywania prac w dalszych etapach.

Oznacza to, że po ukończonym I etapie prac, budynek zostanie zagospodarowany tylko w pewnej części, pozwalającej jednak na niezbędne zakontraktowanie z NFZ (w chwili obecnej). Kolejne dwa etapy przewidują wykończenie kolejnych poziomów i pomieszczeń budynku i obejmują kolejno lata 2019 i 2020.

Zgodnie z projektem, budynek będzie miał w sumie siedem kondygnacji, a na poszczególnych z nich są planowane następujące komórki organizacyjne:

poziom -2:
- Laboratorium
- Centralna Sterylizatornia
- Apteka Szpitalna
- Dział Diagnostyki Obrazowej

poziom -1:
- Izba Przyjęć
- Oddział Chirurgii (47 łóżek)
- Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu (26 łóżek)

poziom 0:
- Pracownia Hemodynamiki
- Pracownia Endoskopii 
Oddział Kardiologii (31 łóżek, w tym 10 łóżek intensywnego nadzoru kardiologicznego)
- Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (11 łóżek, w tym 1 łóżko w izolatce)

poziom +1:
- Oddział Położniczo – Neonatologiczny (odcinek położnictwa – 20 łóżek dla matek + 20 łóżeczek dla noworodków; odcinek neonatologiczny – 10 łóżeczek noworodków i wcześniaków)
- Oddział Ginekologiczny (20 łóżek + 2 łóżka w sali obserwacyjnej do krótkotrwałego przebywania pacjentki do obserwacji po znieczuleniu ogólnym)

poziom +2:
- Blok Operacyjny (4 sale operacyjne) - Zespół Porodowy (4 sale porodów rodzinnych i 1 sala operacyjna dla porodów rozwiązywanych cięciem cesarskim)

poziom +3:
- Kaplica
- Sala konferencyjna
- część techniczna - instalacje wentylacyjne, dźwigi windowe etc.

poziom +4
- lądowisko LPR

Na poziomie -2 planowane są również pomieszczenia techniczne związane z obsługą budynku D.

W istniejących budynkach A, B i C, w ramach odrębnych opracowań i procedur administracyjnych, ZOZ planuje urządzenie Oddziału Otolaryngologii, Oddziału Chorób Wewnętrznych, Oddziału Pediatrii. Obecnie trwają prace nad projektem i wykonaniem remontu wraz z rozbudową Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zlokalizowanego w budynku C i częściowo B.

Z uwagi na poprzednie, raczej złe, doświadczenia związane z przetargami publicznymi na różne prace związane z powyższą inwestycją, ZOZ Gniezno przygotował szczegółowe założenia dla całego przedsięwzięcia, mające na celu zapobiec uczestniczeniu w rozstrzygnięciu przez firmy niespełniające oczekiwań.

Zgodnie z założeniami przetargu, umowa z wykonawcą zostaje zawarta na okres od 1 marca 2017 roku do 31 grudnia 2020 roku. Pierwszy etap, którego koszt według harmonogramu przedstawionego kilka tygodni temu oszacowano na ok. 36 mln złotych, ma zostać wykonany do końca października 2018 roku. Zgodnie z powyższym, prace budowlane powinny rozpocząć się już wczesną wiosną 2017 roku.

 

Wszystkie informacje w temacie: Rozbudowa szpitala w Gnieźnie

 

13 komentarzy

 • Link do komentarza tak poniedziałek, 28 listopada 2016 11:31 napisane przez tak

  kibolo chyba w ogóle nie śledził tematu i nie przeczytał co się pisze - jest projekt na naprawę - podobny schemat zastosowano w jednym ze szczecińskich budynków. Ciekawe ile komentujący w życiu domów wybudował, że się zna. Jak zresztą wszyscy w tym mieście - na wszystkim.

 • Link do komentarza Kupszcza poniedziałek, 28 listopada 2016 09:35 napisane przez Kupszcza

  Oczywiście wyborco masz rację. I wiadomo, który jest teym nieogarniętym.

 • Link do komentarza kibolo niedziela, 27 listopada 2016 21:38 napisane przez kibolo

  Salowa.Przydupasie dyrektora!!!Pękaj ze śmiechu,pękaj.Twój dyrektorek to człek w teczce przyniesiony przez pismaków,W mojej ocenie to z niego dyrektor jak z koziej d.. reisentasza.Twoim wpisem dorównujesz mu czepiając się komentatora,który nie potrafi być dłużnym takiej jak Ty. Zapewne należysz do grona fachowców przez co szpital wygląda jak wygląda.Krótko.Dobry bóg zrobił co mógł a teraz potrzeba fachowca.Powtarzam.Ten szkieletor nadaje się tylko do rozbiórki.I tak będzie.Jeżeli będzie inaczej to będzie dramat.Zajmij pracą sprzątania sal a nie czepiaj się komentatorów.To Ty jesteś wazeliniarą aż śmierdzi.

 • Link do komentarza wyborca niedziela, 27 listopada 2016 21:31 napisane przez wyborca

  @ Kupszcza - niestety poseł posłowi nie równy. Nawet z tej samej partii. No i wszystko jasne, co?

 • Link do komentarza salowa niedziela, 27 listopada 2016 17:34 napisane przez salowa

  Kibolo, jak Ty coś napiszesz, to tylko pękać ze śmiechu. A coTy myślisz, że w szpitalu pracują tylko salowe? Przecież dyrektor ma wokół siebie grono fachowców , którzy lepiej od Ciebie wiedzą, co można zrobić.

 • Link do komentarza Kupszcza niedziela, 27 listopada 2016 16:08 napisane przez Kupszcza

  Szpital Salowo to było najprawdopodobniej polityczne zagrAnie, żeby pozbyć się byłego dyrektora ZOZ ,na którym ucierpieli mieszkańcy miasta i powiatu. Nie czytałaś mojego komentarza dokładnie . Wiele rzeczy Budasz robi źle. Ale więcej wydaje mi się dobrego. Niestety wielki żal mam wobec tych którzy dopuścili do takiego stanu budowę i oni winni zostać ukarani. Pytanie mam jedno dlaczego kiedyś senator a teraz poseł wpie... się w powiat, gminę itd. Toć to patologia jest.

 • Link do komentarza kibolo niedziela, 27 listopada 2016 11:42 napisane przez kibolo

  Uważam,że na początku należy zasięgnąć opinii niezależnych fachowców,inspektorów nadzoru budowlanego czy jest możliwe dokończenie tej budowy.Od fachowców słyszałem,że ten szkielet to bubel wykonany przez wygrywającego przetarg tylko dlatego,bo był tani.

 • Link do komentarza salowa sobota, 26 listopada 2016 19:18 napisane przez salowa

  Kupszcza,wazelina leci mi z monitora i tego potoku nie da się zatrzymać. Co Ty wszystko sprowadzasz do polityki? Inaczej jak widać nawet myśleć nie potrafisz, taki dzisiejszy czytacz GW. No, ale do rzeczy. Jeżeli Budasz robi porządki w mieście i nastał taki czas, że Ty i tacy, jak Ty się tym zachwycacie, to świadczy o kompletnym upadku etosu pracy. To proszę mi odpowiedzieć, czy Twoim zdaniem Budasz wygrał wybory tylko po to, by siedzieć w zaciszu swego gabinetu i łaskawie przyjmować petentów, którzy załapali by się na łaskę dopuszczenia do niego? Ty w tej chwalbie poleciałeś nawet tak daleko, że już do przodu chwalisz swojego pana za to czego jeszcze nawet nie dotknął. A co do szpitala, żeby powierzyć rozbudowę Budaszowi, to przypominam, że to właśnie dzięki m.in. Budaszowi ta budowla jest w takim stanie, bo jak on był przez ostatnie lata powiatowym rajcą, to ja sìę pytam, co zrobił dla poprawy tej budowy? Jak głosował, że ta budowa musialą stanąć w miejscu? A czy wstrzymywał swoich partyjnych kolegów przed idiotycznymi występami i publicznymi wystawami na Rynku ironizującymi budowę szpitala? Przeciwstawił się zorganizowanemu kabaretowi zwiedzania budowy przez radnych w tych ośmieszającyc ich żóltych kaskach? I takiemu człowiekowi "kitek" chciałby powierzyć budowę szpitala?

 • Link do komentarza Kupszcza sobota, 26 listopada 2016 12:01 napisane przez Kupszcza

  Oj Antonio. Widzę że nawet jak się dzieje to nie dostrzegasz tego bo nie lubisz pewnej partii. Robi się. Dwóch inwestorów w strefie, ulica osieniec, piękny parking pod estakada. Będzie jarmark bożonarodzeniowy, który przypadł wielu do gustu. Hala sportowa, która jest moim zdaniem potrzebna, bo spróbuj gdzieś w obecnych obiektach wynająć coś z dnia na dzień i na imprezy się przyda. Będą rozebrane mosty, na pewno dwa. Stary Ratusz będzie wyremontowany, południowa obwodnica i kwiaty zrobiona. Nie da się w dwa lata. Przez kadencje już tak. To były plusy teraz minusy. Zatrudnienie osób za ciężki hajs z kampanii. Prezes TBS. Może Zieleń Miejska, choć trzeba pocZekać aż będzie sprzętem dysponowała i zatrudni ogrodników. Plaża to lekka aberacja, ale każdy ma swoje skrzywienia. A co biegi Ci przeszkadzają?? Mnie one są neutralne. Doswietla się przejścia na miejskich ulicach. No i w końcu ładne oZdoby świąteczne. Pozdrawiam zdrowych krytyków.

 • Link do komentarza antonio sobota, 26 listopada 2016 07:50 napisane przez antonio

  @ kitek: obudzi, czyli zrobi tam plażę, kilka miejsc parkingowych i zorganizuje bieg korytarzami nowego szpitala...

 • Link do komentarza kitek piątek, 25 listopada 2016 22:15 napisane przez kitek

  Dajcie szpital Budaszowi. Zajmie sie tym. Tak samo jak obudzil miasto!

 • Link do komentarza arka Noego piątek, 25 listopada 2016 21:26 napisane przez arka Noego

  DOPROWADZAJĄ do ruiny kraj, to w powiecie mogą jeszcze więcej. to jest skrajna nieopdpowiedzialność, żeby zaczynać cokolwiek robić, nie mając zapewnionych pieniędzy. Łamanie prawa jest domeną tej żałosnej ekipy - po nas choćby potop - to jest ich motto.

 • Link do komentarza zulus piątek, 25 listopada 2016 16:30 napisane przez zulus

  Przecież aby ogłosić przetarg z finansów publicznych należy przed otwarciem ofert publicznie podać ile ma się zapewnionych środków na realizację zadania. Przecież oni nic nie mają!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane