Wydrukuj tę stronę
piątek, 25 listopada 2016 10:20

Ulica Kawiary doczeka się remontu

 
ul. Kawiary ul. Kawiary źródło: Google Street View

Już za rok mieszkańcy osiedla Kawiary i Osiniec będą mieli szansę poruszać się po wyremontowanej drodze, która od lat czeka na przebudowę. Inwestycja została wpisana w budżet Miasta Gniezna na 2017 rok.

Odcinek drogi od ul. Słonecznej, aż do skrzyżowania z budowaną obecnie ul. Osiniec, od lat czeka na remont lub budowę ciągów pieszych. Od momentu postawienia osiedla bloków wielorodzinnych w tej części miasta, na wspomnianej drodze znacznie zwiększył się ruch samochodowy, co jednocześnie powoduje iż na starej jezdni pojawiały się wielokrotnie łatane ubytki i spękania. Brak chodników powoduje iż piesi także zmuszeni są do korzystania z jezdni, co niejednokrotnie doprowadza do różnych niebezpiecznych sytuacji.

Inwestycję, którą planowano zrealizować już kilka lat temu, przesuwano z uwagi na problem infrastrukturalny - pod ziemią ułożony jest kabel zasilający zakłady przemysłowe przy ul. Słonecznej. Jeszcze w 2015 roku szacunkowe informacje o jego przełożeniu mówiły o koszcie około 3 mln zł. Niestety właściciel instalacji nie miał zamiaru podjąć się tego przedsięwzięcia, co spowodowało przesunięcie inwestycji drogowej na dalszy plan.

Mimo to Urząd Miasta zdecydował się przystąpić do sporządzania projektu zakładającego iż nowa droga na powierzchni będzie omijać kabel zgodnie z obowiązującymi przepisami. Oznacza to jednak iż ulica nie będzie na całym odcinku przebiegać w tej samej linii prostej, jak obecnie. Urzędnicy mają tylko nadzieję, że instalacje w planach sprzed kilkudziesięciu lat, są zbieżne z faktycznym ich ułożeniem w ziemi.

Według otrzymanych informacji, inwestycja na ul. Kawiary o długości niespełna pół kilometra została zaplanowana w budżecie na 2017 rok na kwotę około 2 milionów złotych i jej realizacja rozpocznie się po ukończeniu budowy ul. Osiniec. Zgodnie z założeniami umowy, droga łącząca ul. Witkowską i Cegielskiego, powinna zostać zrealizowana do końca kwietnia 2017 roku i po tym okresie powinny rozpocząć się prace przy przebudowie prostopadłej do niej ulicy Kawiary. 

Obecnie budowa ul. Osiniec obejmuje najtrudniejszy pod względem inwestycyjnym teren - budowę odcinka w rejonie skrzyżowania z ul. Kawiary, a także skrzyżowanie z ul. Witkowską (zobacz także: Inwestycje drogowe u progu zimy - fotorelacja).

6 komentarzy