piątek, 25 listopada 2016 10:20

Ulica Kawiary doczeka się remontu

 
ul. Kawiary ul. Kawiary źródło: Google Street View

Już za rok mieszkańcy osiedla Kawiary i Osiniec będą mieli szansę poruszać się po wyremontowanej drodze, która od lat czeka na przebudowę. Inwestycja została wpisana w budżet Miasta Gniezna na 2017 rok.

Odcinek drogi od ul. Słonecznej, aż do skrzyżowania z budowaną obecnie ul. Osiniec, od lat czeka na remont lub budowę ciągów pieszych. Od momentu postawienia osiedla bloków wielorodzinnych w tej części miasta, na wspomnianej drodze znacznie zwiększył się ruch samochodowy, co jednocześnie powoduje iż na starej jezdni pojawiały się wielokrotnie łatane ubytki i spękania. Brak chodników powoduje iż piesi także zmuszeni są do korzystania z jezdni, co niejednokrotnie doprowadza do różnych niebezpiecznych sytuacji.

Inwestycję, którą planowano zrealizować już kilka lat temu, przesuwano z uwagi na problem infrastrukturalny - pod ziemią ułożony jest kabel zasilający zakłady przemysłowe przy ul. Słonecznej. Jeszcze w 2015 roku szacunkowe informacje o jego przełożeniu mówiły o koszcie około 3 mln zł. Niestety właściciel instalacji nie miał zamiaru podjąć się tego przedsięwzięcia, co spowodowało przesunięcie inwestycji drogowej na dalszy plan.

Mimo to Urząd Miasta zdecydował się przystąpić do sporządzania projektu zakładającego iż nowa droga na powierzchni będzie omijać kabel zgodnie z obowiązującymi przepisami. Oznacza to jednak iż ulica nie będzie na całym odcinku przebiegać w tej samej linii prostej, jak obecnie. Urzędnicy mają tylko nadzieję, że instalacje w planach sprzed kilkudziesięciu lat, są zbieżne z faktycznym ich ułożeniem w ziemi.

Według otrzymanych informacji, inwestycja na ul. Kawiary o długości niespełna pół kilometra została zaplanowana w budżecie na 2017 rok na kwotę około 2 milionów złotych i jej realizacja rozpocznie się po ukończeniu budowy ul. Osiniec. Zgodnie z założeniami umowy, droga łącząca ul. Witkowską i Cegielskiego, powinna zostać zrealizowana do końca kwietnia 2017 roku i po tym okresie powinny rozpocząć się prace przy przebudowie prostopadłej do niej ulicy Kawiary. 

Obecnie budowa ul. Osiniec obejmuje najtrudniejszy pod względem inwestycyjnym teren - budowę odcinka w rejonie skrzyżowania z ul. Kawiary, a także skrzyżowanie z ul. Witkowską (zobacz także: Inwestycje drogowe u progu zimy - fotorelacja).

6 komentarzy

 • Link do komentarza inwestor piątek, 25 listopada 2016 16:20 napisane przez inwestor

  zojka więcej pisze, a mniej czyta. Poszukaj na portalu projektu budowy ul. Osiniec - na całej długości jest ścieżka rowerowa i chodnik

 • Link do komentarza Czytelnik piątek, 25 listopada 2016 15:40 napisane przez Czytelnik

  Irka jesteś w błędzie na przy nowej ulicy Osiniec powstaje chodnik i ścieżka rowerowa.

 • Link do komentarza zojka piątek, 25 listopada 2016 14:19 napisane przez zojka

  No właśnie, budują drogę na Osiniec, a o ścieżce rowerowej durne pały nie pamiętają. Ale trzeba o tym mówić! Gdzie mam jechać rowerem? Po ulicy to mi ktoś wjedzie w zadek, a po chodniku to zapłacę mandat. Co za paranoja. Niech prezydent przesiądzie się na rower i przejedzie po mieście.

 • Link do komentarza Irka piątek, 25 listopada 2016 12:15 napisane przez Irka

  mama wątpliwa sprawa żeby myśleli o ścieżce rowerowej skoro przy budowie tej nowej ulicy od strony Witkowskiej też nic takiego nie robią , takie to już jest to Gniezno że rowerzyści zmuszeni są do jeżdżenia chodnikami a pieszy musi im schodzić z drogi

 • Link do komentarza mama piątek, 25 listopada 2016 11:41 napisane przez mama

  Dobrze byłoby gdyby na ul. Kawiary pomyślano o ŚCIEŻCE ROWEROWEJ przy okazji budowy drogi. Bardzo lubię z moimi córkami jeździć rowerem, ale w Gnieźnie jest to po prostu bardzo niebezpieczne i brakuje ścieżek. W blokach na Kawiarach mieszka dużo rodzin z dziećmi, tak więc zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

 • Link do komentarza r piątek, 25 listopada 2016 10:34 napisane przez r

  Mowcie co chcecie, ale dzieje sie. Nagle rzeczy, ktorych tyle lat nie dalo sie zrobic sa do zrobienia

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane