wtorek, 23 sierpnia 2016 11:14

Trzy miejskie kamienice odnowione

 
Trzy miejskie kamienice odnowione fot. Rafał Wichniewicz

350 tysięcy kosztował remont trzech kamienic, które w bieżącym roku zyskały nowe elewacje. Planowane są renowacje kolejnych obiektów.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy dokonano remontu trzech kamienic, w których Miasto Gniezno jest wyłącznym właścicielem. Władze miasta przyznają, że środki pochodzące na ten cel zostały pozyskane dzięki likwidacji Zarządu Gospodarowania Lokalami: - Myślę, że warto zmieniać miasto i wizerunki naszych kamienic, bo "jak cię widzą, tak cię piszą". W tej chwili mamy już trzy odnowione i mogę powiedzieć, że jeszcze w tym roku przymierzamy się do tego, by odnowić jeszcze jeden poprzez oczyszczenie elewacji. Na kolejny rok zarezerwowana jest podobna kwota pieniędzy na kolejne budynki przy ul. Sienkiewicza i Warszawskiej - przyznał prezydent Tomasz Budasz.

Jak dodano, w tym roku nie zostanie wykonane planowane oczyszczenie elewacji kamienicy narożnikowej Rynek - ul. Farna z uwagi na zalecenia Miejskiego Konserwatora Zabytków, aby dokonać kompleksowej wymiany elewacji obiektu. Takie działanie spotkało kamienicę u zbiegu ul. Dąbrówki i Krzywe Koło, gdzie dokonano wymiany całego tynku wraz z elementami ozdobnymi, a następnie je odtworzono, wraz z częściowo stolarką okienną oraz pracami dekarskimi - tu koszt przedsięwzięcia wyniósł 201 tys. złotych. Kolejne dwie kamienice - ul. Sienkiewicza 11 i ul. Chrobrego 8 miały uzupełnione braki w elewacji, która została w całości odnowiona - koszt obu zadań wyniósł kolejno 51 681 tys. złotych i 96 tys. złotych.

Obecnie pracuje się nad rozwiązaniem, które być może udałoby się wdrożyć w przyszłości. Polegałoby ono na wspieraniu wspólnot mieszkaniowych oraz prywatnych właścicieli: - Pracujemy nad tym, aby stworzyć taki program wspierający ze środków budżetu miejskiego remonty tych kamienic, których miasto nie jest właścicielem - dodał prezydent.

 

20 komentarzy

 • Link do komentarza najemca czwartek, 18 maja 2017 00:27 napisane przez najemca

  Pojąć nie można, kto wpadł na taki szatański pomysł, by mienie, które powinno być pod szczególnym nadzorem przekazać w ręce spółki, której kiedyś nie bez powodu to administrowanie odebrano.

 • Link do komentarza Smile niedziela, 13 listopada 2016 17:12 napisane przez Smile

  Czekamy na pierwszą kontrolę NIK za okres po likwidacji ZGL. Będzie będzie się działo

 • Link do komentarza lokator niedziela, 13 listopada 2016 14:30 napisane przez lokator

  Na tema Urbisu powstać powinien powstać podręcznik, jak nie zarządzać nieruchomościami. Niech studenci uczą się na gnieźnieńskich błędach, żeby tylko to delikatnie nazwać.

 • Link do komentarza urzędas sobota, 03 września 2016 21:46 napisane przez urzędas

  jeżeli ktokolwiek twierdzi, ze trzy kamienice, które zostały odnowione w Gnieźnie tylko dlatego, ze zlikwidowano ZGL, to znaczy, ze chyba nie tylko nie jest ekonomistą, gospodarzem, ale także manipuluje faktami. następujące zdanie jest kłamstwem i oszukiwaniem społeczeństwa.
  "Likwidacja Zarządu Gospodarowania Lokalami przyniosła nie tylko spokój w dziedzinie gospodarki lokalowej w mieście ale też wymierne korzyści. Z powstałych dzięki temu oszczędności władze miasta wyasygnowały pieniądze na renowacje kilku kamienic w centrum Gniezna."
  W związku z powyższym mieszkańcy chcieliby poznać dokładny bilans związany z zarządzaniem nieruchomościami przez spółkę Urbis łącznie z kosztami ponoszonymi przez urząd na referat do spraw polityki mieszkaniowej.

 • Link do komentarza rowerzysta środa, 24 sierpnia 2016 20:28 napisane przez rowerzysta

  ciekawe kiedy się znajdzie jakiś wandal który podpisze odnowione elewacje jak to robi gość podpisując się kswywą ORAZ - pełno jego napisów w całym mieście, mam nadzieje, że jak go w końcu złapią to sąd nie będzie miał litości i skaże go co najmniej na prace społeczne

 • Link do komentarza aaa środa, 24 sierpnia 2016 00:01 napisane przez aaa

  W prywatnych kamienicach są mieszkania i często lokale użytkowe, od których miasto pobiera podatki od nieruchomości. W przypadku podatku od lokalu użytkowego to ze 30x więcej niż od mieszkania. poza tym miasto ma udział w PIT-ach właścicieli nieruchomości. Właściciele sprzątają za darmo chodniki miejskie , są darmowymi poborcami opłat dla Urbisu i wodociągów. Kamienicę tworzą klimat centrum miasta, przyciągając turystów i klientów.

 • Link do komentarza mjj wtorek, 23 sierpnia 2016 20:12 napisane przez mjj

  Do wielmoźnego pana ! Proszę pana, jeżeli lokator nie płaci, to ma pan rację,sprawę należy skierować do sądu i czekać około półtora roku na termin, potem z dwa, trzy kolejne miesiące na wyrok, który zanosi się do urzędu, który ma obowiązek dać delikwentowi mieszkanie socjalne. Ponieważ mieszkań brakuje, taki wyzyskiwacz-lokator siedzi dalej i żyje na garnuszku właściciela, który oprócz tego, że mu nie płaci czynszu, to właściciel za niego pokrywa jeszcze koszty wywozu śmieci, płaci za niego za wodę i ścieki, prąd do użytku wspólnego etc. Tak wyglądają "miody" z lokatorami z przydziału miastowego. I proszęnie pisać, że w prywatnych kamienicach są wysokie czynsze, bo to jest nieprawda. One są dostosowane do standardu lokalu i powinny być tak skalkulowane, by pokrywały koszty i dawały właścicielowi zysk. To przecież oczywiste. A, czy właściciel się wywiązuje ze swoich zobowiązań wobec lokatorów, Miasta i urzędu skarbowego, to już inna sprawa i od tego są odpowiednie urzędy, by tego dopilnowały.

 • Link do komentarza Paweł wtorek, 23 sierpnia 2016 19:49 napisane przez Paweł

  Pięknie byle tylko ludzie to docenili i uszanowali

 • Link do komentarza @ wtorek, 23 sierpnia 2016 17:34 napisane przez @

  miejmy nadzieję że nareszcie przyszedł odpowiedni czas i teraz PIS weźmie się za sprawdzanie tych przejęć prywatnych kamienic w naszym kraju i za tych czyścicieli kamienic co to o nich było tylko głośno i nic więcej

 • Link do komentarza wszechwiedzacy wtorek, 23 sierpnia 2016 16:59 napisane przez wszechwiedzacy

  Inne duze miasta (np. Wroclaw) czesciowo sfinansowaly remont kamienic prywatnych, po to, zeby byl efekt odnowionego centrum.

 • Link do komentarza ! wtorek, 23 sierpnia 2016 16:47 napisane przez !

  kamieniczniku nikt tutaj nie twierdzi że miasto już daje na remonty, w artykule jest napisane że miasto pracuje nad takim programem. To ja też pytam dlaczego niby miasto ma dawać kasę na prywatne kamienice ? To może i na inne prywatne sprawy też dadzą, np. na naprawę samochodu ? Czynsze w kamienicach nie należą do niskich a jak ktoś nie płaci to od tego są sądy i komornicy a nie żeby inni ludzie się składali na to z podatków bo jakiś kamienicznik jest nieporadny.

 • Link do komentarza kamienicznik wtorek, 23 sierpnia 2016 16:30 napisane przez kamienicznik

  Do Uu - Coś chyba panu (pani) nie styka. Przecież Miasto nie daje prywatnym właścicielom kasy na remonty. Ale lokatorów do tych kamienic to latami wpychali bez zgody właścicieli. No i wielu z tych wepchniętych latami nie płaci czynszu, to jak komentator Uu widzi sprawiedliwość? Nawet gdyby Miasto pomogło takim właścicielom to byłaby to tylko sprawiedliwość dziejowa.

 • Link do komentarza EagleEye wtorek, 23 sierpnia 2016 15:42 napisane przez EagleEye

  Sie chwali tylko aźeby właściciele i lokatorzy dbali !!!

 • Link do komentarza Uu wtorek, 23 sierpnia 2016 14:51 napisane przez Uu

  Tak dla programu wspierającego ze środków budżetu miejskiego remonty prywatnych kamienic , pod warunkiem wspierania również remontów prywatnych domów jednorodzinnych. No chyba że władze miasta ze swoich prywatnych pieniędzy będą wspierały remonty prywatnych kamienic, to co innego.

 • Link do komentarza Szymon wtorek, 23 sierpnia 2016 14:20 napisane przez Szymon

  oby na kamienicach ze sklepami nie pojawiły się za moment straszące reklamy/"neony" sklepów jakie tam są :)

 • Link do komentarza jt wtorek, 23 sierpnia 2016 13:38 napisane przez jt

  Miasto przykładem innych miast - zamiast ładować kasę w budowanie bloków przy ul.Liliowej ,powinno przeznaczyć te środki na renowacje miejskich kamienic.

 • Link do komentarza mjj wtorek, 23 sierpnia 2016 12:29 napisane przez mjj

  W jednej z tych kamienic mieszkanie przydzielili rodzinie, która latami nie płaciła czynszu i kpiła sobie z właścicieli, nie dbała o mieszkanie.

 • Link do komentarza Zenek wtorek, 23 sierpnia 2016 11:56 napisane przez Zenek

  Pięknie. Tylko oby nie znalazł się jakiś "artysta" ze spray-em, lub by komus nie przyszło do głowy "zapaskudzić" tak odnowionych kamienic reklamami i bilbordami.

 • Link do komentarza pierożek wtorek, 23 sierpnia 2016 11:54 napisane przez pierożek

  problem teraz w tym, by lokatorzy, którzy tam mieszkają uszanowali to....

 • Link do komentarza hura wtorek, 23 sierpnia 2016 11:47 napisane przez hura

  a jak to wygląda wewnątrz i od podwórka ? a na 3 fotce zapomnieli wymienić okienka

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane