środa, 03 sierpnia 2016 15:16

Szkoła przy ul. Gdańskiej do remontu

 
Szkoła przy ul. Gdańskiej do remontu archiwum redakcji

Budynek dawnej szkoły przy ul. Gdańskiej czeka gruntowny remont. W jego wnętrzach powstanie Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii.

Odkąd szkoła przy ul. Gdańskiej 106 została przeniesiona do gmachu przy ul. Sobieskiego, opuszczony przez nią obiekt pozostawał niezagospodarowany. Od kilku lat próbowano dokonać sprzedaży tego budynku wraz z przylegającymi do niego dawnymi boiskami, jednak teren ten nie znalazł żadnego zainteresowania. Pobudowana w latach 70. szkoła powoli niszczała, a także stawała się tematem dyskusji radnych powiatowych, co do możliwości jego wykorzystania.

Ostatecznie na skutek różnych perturbacji (także o charakterze politycznym), dawna szkoła jeszcze od tego roku ma stać się siedzibą dla Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Decyzja podjęta przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego, została lepiej przyjęta niż początkowa propozycja, jaką była chęć lokalizacji tej instytucji w gmachu Gimnazjum nr 2 (o sprawie informowaliśmy w odpowiednim czasie na bieżąco). Jednocześnie, niedawna sprzedaż udziałów w budynku przy ul. Pocztowej pozwoli na wyremontowanie budynku ul. Gdańskiej na potrzeby MOS. Jak bardzo ma się zmienić ten budynek?

Zgodnie z projektem, dawna szkoła ma zostać zaadoptowana na siedzibę MOS, w którym znajdą się sale dydaktyczne oraz internat. Jak można przeczytać w dokumentacji, ze względu na ograniczone środki finansowe, a także napięty terminarz (nadchodzący rok szkolny) I etap przebudowy obejmować ma prace budowlane na parterze i piętrze wykonane do 30 września 2016 roku - zakres robót obejmuje na parterze wykonanie nowych sanitariatów, roboty elektryczne, dostawę drzwi do łącznika i drzwi zewnętrznych, wymianę kilku okien, wymianę elewacji pomieszczeń wewnętrznych. Na parterze zlokalizowane będą także pomieszczenia archiwalne dla Starostwa Powiatowego. Na I piętrze również wykonane zostaną nowe sanitariaty, sieci elektryczne, nowe ścianki działowe, wymiana części okien, wszystkich drzwi wewnętrznych, wykładziny, a także malowanie i szpachlowanie ścian. Na tym poziomie powstanie 9 sal lekcyjnych i pracownia komputerowa.

Do 30 października 2016 roku zamknięty ma zostać II etap remontu, obejmujący poziom internatu - nowe sanitariaty, sieć elektryczna, wymienione zostaną wszystkie okna, drzwi wewnętrzne, wykładzina, elewacja wewnętrzna ścian itd. W internacie znajdzie się siedem pokoi dwuosobowych oraz cztery trzyosobowe, a także pokój wychowawców, sala do nauki, świetlica i jadalnia z aneksem.

Ponadto do krótszych boków budynku (północnej i południowej ściany) dobudowane mają zostać schody. Obecnie w obiekcie znajduje się tylko jedna klatka schodowa, przez co obiekt nie spełnia norm przeciwpożarowych. Od strony południowej dobudowana zostanie murowana klatka schodowa z wejściem od strony boiska oraz windą. Od północy powstanie zewnętrzna konstrukcja schodów, wykonana ze stali.

Z uwagi na prowadzone prace, pierwsze zajęcia MOS mają się odbywać w zastępczej lokalizacji, a po oddaniu pomieszczeń do użytku - już w nowej siedzibie placówki. Łącznie szkoła ma przyjmować na rok szkolny około stu wychowanków.

13 komentarzy

 • Link do komentarza icek czwartek, 01 września 2016 22:14 napisane przez icek

  Jeśli gnieźnianie obudzą się w końcu (czego im i sobie życzę) i odsuną wreszcie od władzy gnieźnieńskie pozostałości PO i SLD to nie tylko Gdańska ale i całe Gniezno zacznie w końcu kwitnąć i rozwijać się. No nie ma bata,żeby było inaczej. Polska już się obudziła, gnieźnianie ciągle śpią...niestety.

 • Link do komentarza Oluś czwartek, 04 sierpnia 2016 22:39 napisane przez Oluś

  Stara buda...ehhh....tyle wspomnień

 • Link do komentarza Kucharek78 czwartek, 04 sierpnia 2016 08:45 napisane przez Kucharek78

  Kolejny obiekt,który popada w ruinę. Ilekroć idę ul.Gdańską do Galerii to łza się w oku kręci :-( Moja była szkoła...tam było technikum gastronomiczne,a wcześniej szkoła odzieżowa byłej Polanii. W tym mieście/kraju wszystko się rujnuje i sprzedaje -Polanex,garbarnia,Polania,Polokna... Ile osób tam pracowało...A dzisiaj? ... Katastrofa. Już bieda w tym mieście nie chce piszczeć...

 • Link do komentarza absolwent czwartek, 04 sierpnia 2016 01:53 napisane przez absolwent

  @ avalon to chyba jeden z tych wielkich co doprowadził do ruiny tę szkołę. Ta szkoła to nic innego jak wizytówka poprzednich dyrekcji.

 • Link do komentarza prosport środa, 03 sierpnia 2016 23:25 napisane przez prosport

  Bardzo dobrze. Brawo!

 • Link do komentarza avalon środa, 03 sierpnia 2016 23:10 napisane przez avalon

  W tym Gnieźnie to mają rozmach, sk...
  Nie mogli sprzedać tej rozpadającej się sowieckiej szopy więc zmieniali studium zagospodarowania przestrzennego - to pewnie koszt kilkuset tysięcy pln. A teraz robią tam jakiś ośrodek pomocy społecznej. Poszli szeroko, szkoda że nie mieszkam w Gnieźnie, miło patrzeć jak pieniądze z podatków są wydawane bez sensu.

 • Link do komentarza Romka środa, 03 sierpnia 2016 22:26 napisane przez Romka

  Romka dzieci albo wnuki czasami kiedyś mogą cieszyć się ,że jest ośrodek który chce im pomóc nauczyć się żyć bez kolizji z prawem ,itp.Romku-życie płata nam różne figle,nawet młody bandyta(tak nazwałeś )ma szansę by stać się normalnym obywatelem.Co lepsze?- młody bandyta i rujnujący budynek? Czy uratowany przed ruiną budynek i młoda osoba którą w tym budynku "doprowadzono do normalnego poziomu" ?

 • Link do komentarza Micek środa, 03 sierpnia 2016 20:11 napisane przez Micek

  I fajnie, niech zacznie się dziać!

 • Link do komentarza erfsdc środa, 03 sierpnia 2016 19:41 napisane przez erfsdc

  romek to ma chyba doświadczenie z pobytu w takim ośrodku, skoro tak pisze

 • Link do komentarza Lidia Krawczyk środa, 03 sierpnia 2016 17:18 napisane przez Lidia Krawczyk

  Wkoncu cos dla dzieci stworzono!brawa

 • Link do komentarza romek środa, 03 sierpnia 2016 17:13 napisane przez romek

  Młodocianymi bandytami z wyrokami. Gratuluję !!!!!!!

 • Link do komentarza Tobi środa, 03 sierpnia 2016 16:52 napisane przez Tobi

  Można ano można. Jedni likwidują drudzy budują!!! Brawo dla obecnego zarządu starostwa!

 • Link do komentarza qwe środa, 03 sierpnia 2016 15:45 napisane przez qwe

  Wreszcie budynek zacznie żyć! Brawo!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane