piątek, 22 lipca 2016 11:14

Brak chętnych na tereny miejskie

 
ul. Witolda Gombrowicza ul. Witolda Gombrowicza archiwum redakcji

Bezskutecznie zakończyły się próby sprzedaży dwóch nieruchomości inwestycyjnych, położonych na terenie miasta. Chętnych brakuje także na działki pod zabudowę jednorodzinną.

Na dniach Miasto Gniezno ogłosiło drugi przetarg na działkę położoną u zbiegu ul. Kostrzewskiego i Kokoszki, której pierwsza próba sprzedaży miała miejsce w kwietniu br. Wówczas też nie wpłynęło żadne wadium, a tym samym nieruchomości o łącznej wartości ponad 4 mln złotych nie znalazły nowego właściciela. Obecnie ogłoszony został kolejny przetarg z terminem wrześniowym, przy czym ceny obu działek o łącznej powierzchni ok. 1,8 hektara pozostały bez zmian.

Niepowodzeniem zakończyła się także próba sprzedaży nieruchomości przy ul. Cegielskiego o powierzchni 1,38 ha. Przetarg przewidywał zbycie działki za kwotę przynajmniej 907 tys. złotych. Sama posesja znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jednakże sama do niej nie należy. Jak kilka miesięcy temu informowały władze miasta, terenem tym zainteresowana była firma z branży tekstylnej. Do przetargu, który odbył się 12 lipca br. złożone zostało wadium , jednakże na samym przetargu nie pojawił się żaden uczestnik, a w związku z tym został on unieważniony.

Problem ze zbyciem nieruchomości dotyczy także obszaru pomiędzy ul. Orzeszkowej a ul. Rzepichy i torami kolejowymi. Choć wzdłuż ul. Orzeszkowej powstaje jednolita zabudowa wielorodzinna, pozostały teren pomiędzy wspomnianymi ulicami, przeznaczony jest pod zabudowę jednorodzinną. Wzdłuż kilku wytyczonych w tym miejscu ulic, wydzielone zostało kilkadziesiąt działek. Od kilkunastu miesięcy Miasto Gniezno próbuje zbyć 22 z nich, z których każda ma wielkość od od 413m2 (38 tys. zł) do 903 m2 (68,3 tys. zł). Pewne ograniczenia powoduje zabudowa płaskimi dachami oraz obszar sprzedaży, obejmujący teren bliżej obecnego osiedla zabudowy bliźniaczej oraz kotłowni PEC.

3 komentarzy

  • Link do komentarza podatnik sobota, 23 lipca 2016 19:19 napisane przez podatnik

    Ania kot -dziecko kochane, takie są przepisy i vat z podatkiem od transakcji nie ma nic wspólnego.

  • Link do komentarza ania kot sobota, 23 lipca 2016 14:27 napisane przez ania kot

    Jeśli miasto dolicza VAT 23 % do działki to cena rośnie o kilkanaście tysięcy. Czy musi być VAT skoro i tak kupujący płaci 2% do urzedu skarbowego.

  • Link do komentarza urzędas piątek, 22 lipca 2016 11:34 napisane przez urzędas

    Co do sprzedaży terenu przy Kostrzewskiego, to jeśli mnie pamięc nie myli, to były już wielokrotne próby zbycia tego terenu? A co do działek jednorodzinnych, to jest bardzo prosta metoda ich zbycia z korzyścią dla Miasta, no ale prezydent ma swoich doradców, to sądzić należy, że oni powinni mu podpowiadać takie rozwiązania, choć do tej pory, jak widać robią to bezskutecznie, niestety.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane