Jesteś tutaj:Gospodarka Browar Niechanowo wraca na rynek!
poniedziałek, 11 lipca 2016 14:23

Browar Niechanowo wraca na rynek!

 
Browar Niechanowo wraca na rynek! zdjęcie nadesłane

Już wkrótce nastąpi reaktywacja browaru i powróci marka regionalnego piwa, tworzonego w podgnieźnieńskim Niechanowie. Nowy właściciel stawia na jakość i tradycyjne receptury.

To dobra wiadomość dla tych, którym nie w smak są najpopularniejsze polskie lub zagraniczne piwa wielkich koncernów i stawiają na regionalne produkty. Wszyscy mający w pamięci smaki takich wyrobów jak Pelikan czy Gnieźnieńskie, będą mogli już wkrótce do nich powrócić. Wyrób oraz receptura ma pozostać taka sama - informują nowi właściciele browaru: - Powody wskrzeszenia marki są bardzo proste – chcemy robić dobre piwo. Piwo z wysokiej jakości składników, które jest niezmiennie smaczne i przy którym można zwolnić oraz delektować się chwilą spokoju - mówi prezes spółki Wielkopolskie Browary Regionalne Hubert Herman. Spółka zakupiła nieużytkowane budynki produkcyjne w Niechanowie jeszcze w ubiegłym roku.

Dawniej na terenie Wielkopolski funkcjonowało kilkadziesiąt gorzelni. Na bazie tej, znajdującej się w Niechanowie, utworzono w 1974 roku browar. Jego działalność była znana mieszkańcom nie tylko okolic, ale i dalszych części naszego regionu przez praktycznie ćwierć wieku. W sklepach, restauracjach i barach wszyscy mieli okazję smakować takich wyrobów jak piwo Gnieźnieńskie, Gnieźnieński Kryształ, Gnieźnieński Tur, Pelikan czy Rubin, a charakterystyczne etykiety były rozpoznawane (a także kolekcjonowane) przez wielu piwnych smakoszy. Kres działalności browaru w Niechanowie położyły jednak przemiany gospodarcze i wejście na rynek kilku dużych koncernów zza granicy – wygaszenie produkcji nastąpiło w 1997 roku. W zasadzie do dziś (z niewielkim rozruchem kilka lat temu), budynki zakładu stały nieużytkowane. Teraz jednak ma się to zmienić dzięki nowemu właścicielowi: - Od momentu zakupu browaru w 2015 roku nieustannie, intensywnie działamy na wielu płaszczyznach, aby doprowadzić do szczęśliwego finiszu – pierwszej warki dobrego piwa - informuje o postępach prac Hubert Herman.

Na co stawiają nowi właściciele browaru? - Planujemy ruszyć z klasyczną linią piw, opierając się na starych recepturach. Jednak zespół piwowarów, który udało nam się skompletować na pewno będzie je udoskonalać. My w Niechanowie mówimy: niech się inni spieszą, a my będziemy robić swoje, tzn. porządnie, nieśpiesznie. Oczywiście nie zamykamy się przed nowościami czy wersjami limitowanymi, ale na pewno nie będziemy na siłę gonić za modą, czy eksperymentować „na szybko” - mówi przedstawiciel spółki. Jak dodają właściciele browaru, wszystko opierać się ma na tradycji, jakiej przed laty doczekał się Browar Niechanowo. Jednocześnie stawiają także na jakość oraz odbudowę zapomnianej marki: - Nasza strategia z pewnością opiera się na historii, nie chcemy się od niej zupełnie odciąć – bez niej nie zbudujemy niczego nowego. Odwołujemy się do niej chociażby w starych recepturach, które w browarze pozostały. Jednak sam branding jest czymś zupełnie nowym. Zachwyciła nas filozofia „slow” – cały proces produkcyjny jest jej podporządkowany. Celowo wybraliśmy czasochłonną metodę zacierania słodu i niespotykanie długie leżakowanie, aby móc cieszyć się pełnym smakiem, zapachem i kolorem autentycznego piwa. Chcemy, aby nasze piwo było miłym momentem oderwania się od nieustannie pędzącego świata. Etykiety mają to nasze podejście jednoznacznie komunikować i podkreślać - informuje koordynator ds. marketingu Joanna Dembińska

Rozpoczęcie produkcji jest planowane już wkrótce - obecnie, jak informują przedstawiciele, trwa jeszcze finalizacja kilku działań, pozwalających na pełne uruchomienie zakładu. Zakładu, którym pokieruje piwowar Wojciech Jędrzejczak w roli dyrektora Browaru Niechanowo. Tworzenie piw rozpoczął już w 1980 roku i niezmiennie praktykuje to do dziś, a nowe zajęcie ma być także godnym zwieńczeniem jego drogi zawodowej, w trakcie której chce pokazać cały swój kunszt. Wspierać go w tym będą dwaj inni piwowarzy - Jerzy Pudełko oraz Bogumił Rudolf Reuter.

Podejść do reaktywacji dawnych lokalnych piw w Niechanowie było kilka, ale dopiero teraz nowy właściciel dołożył wszelkich starań, by od „A do Z” zakład mógł rozpocząć produkcję i wrócić na rynek. Kiedy ma to nastąpić oraz na jakim obszarze? - Proces wdrażania nowego produktu również potrzebuje czasu. Z racji usytuowania naszego browaru, terenem dystrybucji będzie oczywiście Wielkopolska - przekazał Hubert Herman.

O terminach i dostępności produktów Browaru Niechanowo, bieżące informacje będą pojawiać się na stronie internetowej: www.browarniechanowo.pl oraz fanpage: facebook.com/browarniechanowopl

 

4 komentarzy

 • Link do komentarza Egon wtorek, 12 lipca 2016 06:19 napisane przez Egon

  Pan Pudełko- Wielki Szacunek !!!!!!!! - a pan Andrzej S.- Jacek K.-Waldemar P.
  - jeszcze raz " wybuch kotła " - kasa z UE - stare , dobre wraca - oj !!!!!!!!!

 • Link do komentarza Grzegorz wtorek, 12 lipca 2016 06:17 napisane przez Grzegorz

  Jezeli Gnieznienskie bedzie mialo ten sam smak co dawniej to juz nigdy nie wypije innego piwa.Gnieznienskie to byl smak!!!

 • Link do komentarza rak poniedziałek, 11 lipca 2016 15:57 napisane przez rak

  Może to wymusi na gnieźnieńskich knajpach odejście od piwa koncernowego, sikanego i bez smaku

 • Link do komentarza kibolo poniedziałek, 11 lipca 2016 14:42 napisane przez kibolo

  Wraca na rynek?Tylko z czym?O ile znam życie,to już nigdy nie wypiję "Gniezna" w 0,33 l. takiego jak było.Pelikan w półlitrówkach już było niebo gorszy Wtedy gnieźnieńskiemu dorównywał tylko "Okocim". Piłem to piwo "Gniezno" skrzynkami nad jeziorem Świętokrzyskim.Sprzedawali w pawilonie po jakim nie ma śladu.Z kolegami oczywiście.Nie zrobią już takiego piwa.Smak tego napoju cały czas mam na języku.Nektar!!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane