środa, 22 czerwca 2016 14:11

„Zmiany w komunikacji miejskiej są konieczne”

 
„Zmiany w komunikacji miejskiej są konieczne” archiwum redakcji

Modyfikacje, jakie spotkają niektóre linie autobusowe, a także inna częstotliwość kursowania pojazdów MPK, wynikają także z chęci promowania publicznej komunikacji - tłumaczą władze miasta.

Kilka dni temu poinformowaliśmy o planowanych zmianach w trasach części linii autobusowych, a także propozycjach, jakie znajdą odzwierciedlenie w nowym rozkładzie jazdy (zobacz także: Nadchodzą zmiany w kursowaniu autobusów MPK). Teraz przedstawiciele spółki oraz władze miasta odniosły się do tej kwestii: - Chcemy pokazać, że nasza komunikacja miejska jest OK i stawiamy na promowanie komunikacji zbiorowej. Dodam, że jeden autobus wywołuje tyle zanieczyszczenia co 35 samochodów, w związku z czym korzystając z takiego transportu dbamy o środowisko, a z drugiej natężenie ruchu w centrum będzie mogło się zmniejszyć - stwierdził prezydent Tomasz Budasz. Komunikacja miejska będzie wykonywać więcej kursów, niż to miało miejsce w ciągu ostatnich 14 lat: - Do tej pory władze miasta działały w tym zakresie tak, że ograniczały komunikację miejską, linie, kursy czy dojazdy. W grudniu 2014 roku zleciłem wykonanie programu optymalizacji i jego wynikiem jest to, że w ciągu roku będzie wykonywanych o 250 tysięcy kilometrów więcej - dodał.

Zmiany wchodzą w życie od soboty 2 lipca wraz z nowymi trasami i nowym rozkładem jazdy: - Te kursy na poszczególnych liniach będą odbywały się regularnie, np. 8:10, 9:10, 10:10, tak by tę regularność dało się zapamiętać - stwierdził Tomasz Budasz. Do wyników badań nad optymalizacją komunikacji miejskiej w Gnieźnie, odniósł się prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Gnieźnie Piotr Stasiak: - Założeniem podstawowym było, by zwiększyć ilość pracy przewozowej, która wprost przekłada się na zwiększenie podaży kursów dla mieszkańców miasta, przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu taboru, który posiadamy. Nie zależy nam na rozdmuchaniu infrastruktury czy zatrudnienia, tylko wykorzystaniu tego, co mamy teraz na stanie. Zużycie obecnej ilości wozów zwiększy się tylko o dwie sztuki - mówił Piotr Stasiak i dodał: - Zwiększymy podaż usług w tych rejonach i na tych odcinkach, gdzie jest to uzasadnione popytem, a jednocześnie zmniejszymy w tych rejonach, gdzie jest on znikomy.

Jakich efektów spodziewa się spółka? - Przede wszystkim powinna rytmiczności całej sieci. Autobusy będą jeździć równomiernie - dla przykładu na ul. Poznańskiej jesteśmy w stanie uzyskać częstotliwość co 20 minut. Podobne rozwiązania będą stosowane na innych, bardziej uczęszczanych trasach, dzięki czemu uda się zyskać częstotliwość odjazdów z przystanków nawet co 10 minut: - Usunięte zostaną tzw. międzyszczyty. Do tej pory przyjmowało się, że w komunikacji występuje szczyt poranny i szczyt wieczorny, a pomiędzy nim następowała wielka dziura, która nie miała pokrycia. U nas szczyt będzie zaczynał się mniej więcej o 6:30 i kończył około 16:30, czyli cały dzień będzie traktowany jako priorytetowy. Ponadto w obsłudze komunikacją wprowadzone zostały cztery kategorie linii: priorytetowa, podstawowa, uzupełniająca oraz marginalna, co ma przełożenie na wspomnianą częstotliwość. Dodatkowo ostatnie autobusy w soboty będą miały jeździć do północy, by umożliwić powroty mieszkańcom chcącym wrócić do domów z centrum miasta. Kolejne informacje w tej sprawie będziemy podawać na bieżąco.

Szczegóły zmian tras można przeczytać tutaj: Nadchodzą zmiany w kursowaniu autobusów MPK

12 komentarzy

 • Link do komentarza do MPK wtorek, 28 czerwca 2016 16:01 napisane przez do MPK

  Dzisiaj znalazłem w skrzynce pocztowej żółtą ulotkę MPK Gniezno z opisem zmian rozkładów jazdy MPK i przyznam jestem ogłupiony czytając tą ulotkę i te zmiany jakie tu podaliście na stronie internetowej. Na ulotce coś skrótowo, jakieś p/ul. , nazwa jednej lub kilku ulic. O co tu chodzi ?

 • Link do komentarza Tomasz wtorek, 28 czerwca 2016 15:11 napisane przez Tomasz

  Namieszaliscie państwo z tą zmiana kursowania autobusów komunikacji miejskiej,zapominajcie że ludzie którzy jeżdżą przyzwyczajona się do godzin i tras po za tym organizują sobie najlepsze dojazdy do pracy.Wy zmienianie im to wszystko bez konsultacji. Na maile nie odpowiadanie,nowe kursy publikujemy krótko przed zmianą w tym wypadku 1 dzień wcześniej. Tak się nie traktuje społeczeństwa dzięki któremu zarabianie pieniądze

 • Link do komentarza EagleEye czwartek, 23 czerwca 2016 09:07 napisane przez EagleEye

  @gfftfytytyrtryff jak znam pomysły opłacanego z miejskich pieniędzy działu PR pana prezydenta to ten ruch zaplanowany jest na okres przedwyborczy tak ażeby mieć atut na swoja korzyść przy urnach wyborczych bo nas pan prezydent znany jest z działań pod publikę a nie kompleksowych rozwiązań i wspomnicie moje słowa że darmowa komunikacja miejska wejdzie w życie przed wyborami samorządowymi.

  Po drugie autobusy ostatnio zakupione ''z drugiej ręki'' czytaj niemiecki szrot czyli ''jak to niemiec płakał ale ze śmiechu'' ze ktoś to kupuje są zbyt duże na tak małe miasto i z reguły przewożą powietrze a nie pasażerów a tym samym korkują najbardziej miasto

 • Link do komentarza Kowal czwartek, 23 czerwca 2016 07:59 napisane przez Kowal

  Luka 2zł na rozruch potrzebujesz? TIRa odpalasz czy mówisz o zabawce w markecie do której wrzuca się 2zł żeby się kołysała. Może jesteś z tych co jak mają auto sprzedać to im pali 5l/100km ale jak mają kogoś gdzieś podrzucić to wtedy pali 15l/100km? Zmiana w komunikacji, która w 21 wieku mówi o braku klimatyzacji jakoś do mnie nie przemawia i wolę jechać autem lub taksówką nawet jeśli wyjdzie mnie to drożej niż autobusem z tłumem spoconych osób. Nie da się wszystkiego przekładać na pieniądze. Gdyby tak było chodziłbyś pieszo bo taniej. Chociaż nie bo buty się zużywają więc siedziałbyś w czterech ścianach...

 • Link do komentarza gfftfytytyrtryff czwartek, 23 czerwca 2016 06:48 napisane przez gfftfytytyrtryff

  Luka weź sobie kup ulgowy za 30 zł to ci wyjdzie po 0,96zł w miesiącu 31 dniowym , jak pojedziesz 10 razy na dzień to po 9 groszy. A tak na poważnie , jednemu jest taniej drugiemu drożej i tak już pozostanie. Tylko darmowa komunikacja miejska może mieć wpływ na zmniejszenie natężenia ruchu samochodów osobowych w Gnieźnie .

 • Link do komentarza samochodziarz czwartek, 23 czerwca 2016 00:48 napisane przez samochodziarz

  Za nic na świecie nie będę jeździł autobusami. czekanie na przystankach, dowożenie dzieci do przedszkola, zakupy itd. to przecież nawet średnio inteligentny człowiek widzi, że samochodem jest szybciej, ekologiczniej, zdecydowanie taniej i bardziej komfortowo.

 • Link do komentarza Marek czwartek, 23 czerwca 2016 00:19 napisane przez Marek

  Do planowania tras został zatrudniony Rosjanin, który miał we krwi więcej promili niż dopuszczają jakiekolwiek normy !!!

 • Link do komentarza Luka środa, 22 czerwca 2016 21:51 napisane przez Luka

  Autobusem jest taniej ponieważ kupując bilet na 1 linie zaplace 60zl na miesiąc czyli 2 zł na dzień. Nie sp ale paliwa za 2 zł dziennie bo sam rozruch kosztuje 2 zł . Nie licząc amortyzacji auta a samochód to nie tylko koszty paliwa

 • Link do komentarza kiko środa, 22 czerwca 2016 20:05 napisane przez kiko

  bardzo dobra wiadomosc. w koncu rozklad dostosowal sie do pasazerow, a nie na odwrot. dobra zmiana ma miejsce rowniez w Gnieznie.

 • Link do komentarza hg środa, 22 czerwca 2016 19:41 napisane przez hg

  Promowanie tej komunikacji że niby dbanie o środowisko, że jeden autobus wywołuje tyle zanieczyszczenia co 35 samochodów, a natężenie ruchu w centrum będzie mogło się zmniejszyć ? natomiast częstotliwość kursowania pojazdów MPK ma wzrosnąć , w ciągu roku będzie wykonywanych o 250 tysięcy kilometrów więcej ? rozumie ktoś coś z tego , bo mi wychodzi że będzie więcej spalin i większe korki, no chyba się nie mylę bo jak autobusy będą więcej jeździły to i częściej będą w ruchu i więcej z rur wydechowych wypuszczą. No przecież kierowcy aut sobie jazdy nie odpuszczą bo i klimę mają i taniej im wychodzi niż autobusem. Nie widzę w tym logiki, przecież autobusy nie są na wodę, 250 tys km więcej to ileś spalin więcej, no chyba dobrze myślę ?

 • Link do komentarza Tomek środa, 22 czerwca 2016 19:11 napisane przez Tomek

  Ciekawe jak długo 22 będzie jeździć z Wierzbiczan na Dalki

 • Link do komentarza Paweł środa, 22 czerwca 2016 14:50 napisane przez Paweł

  Na mnie taka promocja nie robi wrażenia. Przejazd samochodem z domu do centrum jedna osoba w dwie strony 7 km = 2,20zł (benzyna) , autobusem =5,40zł . Z reguły jadę z drugą osobą czyli autobusem byłoby 10,80zł . Obniżcie ceny biletów, lub zróbcie darmową komunikację wówczas samochody osobowe pozostaną w garażach.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane