wtorek, 21 czerwca 2016 13:16

Projekt szpitala do końca wakacji

 
Projekt szpitala do końca wakacji fot. Rafał Wichniewicz

Cały czas trwają prace nad dokumentami, które pozwolą naprawić, a następnie wykończyć budynek D, stojący przy nieukończonym gmachu szpitala przy ul. 3 Maja.

Z postępami prac oraz aktualnym planem zagospodarowania wnętrz obiektu, czekającego od lat na dokończenie, zapoznali się we wtorkowe przedpołudnie samorządowcy i przedstawiciele gmin Powiatu Gnieźnieńskiego, przybyli na zaproszenie Starostwa. Na miejscu obecnym przybliżony został stan zaawansowania prac oraz koncepcja, która przyświeca zarówno dyrekcji Zakładu Opieki Zdrowotnej, jak i firmie projektowej wykonującej dokumentację.

- Inicjatywa tego spotkania wyszła po zebraniu z Zarządem Powiatu Gnieźnieńskiego. Wszyscy się interesują tematem, pytają co ze szpitalem, a pewnie te głosy docierają też do samorządowców, dlatego chcemy poinformować na jakim jesteśmy etapie i co się aktualnie dzieje w tej sprawie - powiedział na początku spotkania dyrektor ZOZ Krzysztof Bestwina i jak dodał: - Obecnie jesteśmy na etapie, można tak powiedzieć, najmniej widocznym, gdyż są to prace projektowe, konstrukcyjno-instalacyjne, których nie widać, a które się dzieją. W związku z budową lądowiska na dachu budynku zmieniła się nam też koncepcja i funkcja tego obiektu, gdyż pierwotnie lądowisko miało pojawić się poza szpitalem na terenie za budynkiem. Ze względu na potrzeby konstrukcyjno-naprawcze, pojawiła się koncepcja rezygnacji z osobnego obiektu i lokalizacji lądowiska na dachu, co docelowo ma też spinać konstrukcję budynku D.

Następnie do zgromadzonych w sali sesyjnej zwrócił się główny projektant i przedstawiciel firmy wykonującej dokumentację - Grzegorz Sadowski. W trakcie swojego wywodu zakreślił powody oraz koncepcje, które skłoniły do zrealizowania zamysłu lądowiska LPR na gmachu, prezentując także szkice, a następnie także projekty zakładające budowę swojego rodzaju klatki żelbetowej wewnątrz obiektu, spinającej całość budynku: - Wydawało się na ówczesny moment, kiedy zgłosiliśmy pomysł budowy lądowiska na dachu, że jest to dość niewiarygodne. Wydawało się nam jednak, że przeniesienie go na budynek, pozwoliłby na stworzenie nowej siły wsporczej dociążony płytą lądowiska, tworzący w ten sposób kompakt całości założenia. Skracałby przy tym drogi między lądowiskiem, a oddziałami szpitala pozwalając na szybszą pomoc dla pacjenta. Z drugiej strony w miejscu, gdzie było ono wcześniej planowane, powstałaby strefa zieleni i parking dla samochodów - tłumaczył Grzegorz Sadowski. W trakcie pytań od obecnych poruszono kwestię nośności obiektu i wywoływania drgań przez lądujący śmigłowiec, jednak jak odparł projektant system, który ma pojawić się na szpitalu, jest stosowany wszędzie i sama konstrukcja podtrzymująca płytę będzie sztywna. Jedyne, co może być odczuwalne, to pęd powietrza powstający pod maszyną, dlatego lądowisko będzie także podniesione ponad dachem obiektu, co pozwoli na swobodniejszy przepływ powietrza.

Grzegorz Sadowski zaprezentował także koncepcje lokalizacji poszczególnych oddziałów, a także rozmieszczenia innych obiektów wraz z zakładanym wyposażeniem szpitala. Zgodnie z założeniami na chwilę obecną w budynku D pojawi się 184 łóżek przy obecnych 129 w pozostałych obiektach ABC przy ul. 3 Maja. Krzysztof Bestwina nie ukrywał także planów, jakie czekałyby obiekty przy ul. św. Jana w momencie przeniesienia niektórych oddziałów w nowe miejsce: - Łatwo jest sprzedać, ale najlepszym rozwiązaniem będzie poszerzenie działalności i skupienie tu szeroko rozumianej opieki nad osobami starszymi. Średnia wieku co dekadę się wydłuża i to dosyć znacznie, na co pozwala postęp medyczny i sposób życia. Będziemy potrzebowali miejsc do opieki nad osobami starszymi, które potrzebują jej w różnych okolicznościach. Chcemy iść w tym kierunku i chcemy zwiększać liczbę łóżek w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, chcemy powiększyć oddział paliatywny oraz myślimy o rehabilitacji, która siłą rzeczy zaczyna wchodzić do systemu i Ministerstwo Zdrowia proponuje rozwiązania mające na celu wdrożenia kontraktowania usług w oparciu o opiekę koordynowaną, szeroko pojętą - tłumaczył dyrektor ZOZ.

Projekt naprawy i dokończenia szpitala ma być gotowy do końca wakacji. Wówczas ZOZ zamierza przystąpić do przetargu na wykonanie prac budowlanych, jednocześnie dyrekcja chce pozyskać obsługę prawną całości, by zabezpieczyć inwestycję: - Zakładając, że nie będzie odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej, planujemy jesienią wybór wykonawcy i zawarcie umowy, tak by jak najszybciej wchodził na teren budowy - mówił Krzysztof Bestwina. Na obecną chwilę wykończenie obiektu (bez wyposażenia) szacowane jest na około 40 - 45 milionów złotych.

39 komentarzy

 • Link do komentarza UI czwartek, 15 września 2016 19:25 napisane przez UI

  Pgn przeczytaj sobie ten artykuł :
  http://www.gniezno24.com/gospodarka/item/8368-5-mln-dla-gnieznienskiego-szpitala
  tam niby pada wypowiedź z której nasuwa się jakby sugestia odbierana że za te pieniądze będzie budowany szpital dopiero jak się wczytasz w końcówkę to widać wyraźnie że to na doposażenie szpitala , jest nawet wyszczególnione na jakie sprzęty i oddziały a wiadomo że jest tylko stary szpital bo przecież nowy jeszcze nie istnieje !

 • Link do komentarza Cichosza czwartek, 15 września 2016 17:26 napisane przez Cichosza

  Czyli to dotacja celowa na sprzety? A nie na budowe? A gdzie ten szumnie zapowiadany projekt?

 • Link do komentarza albatros czwartek, 15 września 2016 16:47 napisane przez albatros

  Trzeba przyznać że jak do tej pory to w tym Gnieźnie najwięcej wybudowano za czasów Kowalskiego bo i nowy blok mieszkalny powstał i nowe targowisko z podziemnym parkingiem i dwie nowe sale gimnastyczne dla szkół i nowe boiska sportowe i nowe przedszkole w byłych koszarach no i ten nowy zakład do przerobu śmieci w Lulkowie no i najwięcej ulic skanalizowano. Jakoś inni tyloma inwestycjami komunalnymi nie mogą się pochwalić. No i za Ostrowskiego też wybudowano nowe starostwo . Czyżby na tym był koniec ?

 • Link do komentarza Pgn czwartek, 15 września 2016 16:41 napisane przez Pgn

  napisane przez dosyć tego

  Jesli to prawda to nas oszukano???

 • Link do komentarza urodzony 10 lat temu czwartek, 15 września 2016 16:18 napisane przez urodzony 10 lat temu

  Pytanie do zorientowanych - czy na placu budowy tego szpitala jest mieszana zaprawa murarska i czy murarze z kielniami czynią dalsze prace ?

 • Link do komentarza dosyć tego czwartek, 15 września 2016 15:46 napisane przez dosyć tego

  pieniądze, którymi szczycił się dyrektor muszą być wydane do końca roku - nałeb na szyję wydają je teraz na wyposażenie, np łóżka na OIT chociaż na razie są niepotrzebne. To nie są wcale pieniądze na budowę szpitala.

 • Link do komentarza Gienia czwartek, 15 września 2016 14:33 napisane przez Gienia

  "Praca ma być wykonana " to gdzie ta praca ? Już 2 tygodnie po wakacjach a "pracy" nie widać .

 • Link do komentarza gonzo niedziela, 11 września 2016 10:05 napisane przez gonzo

  Na tym forum rozmawiają jak widać potomkowie komunistów, którym się cały czas wydaje, że jak ktoś pobiera gażę to musi tkwić przy biurku przez 8 godzin dziennie. Tak było proszę panów za czasów waszych tatusiów i wy inaczej tego nie potraficie zrozumieć. Słynne powiedzenie czy się stoi czy się leży....itd. Ale na szczęście są inne czasy i teraz specjalistom płaci się za konkretną pracę i nie jest ważne, czy siedzi nad nią 180 godzin w miesiącu przy jednym biurku czy 2 godziny w domu. Praca ma być wykonana i to się w tych szczególnych zleceniach liczy. Pani Welka jak rozumiem ma do wykonania zadanie i na pewno z tego się wywiąże.

 • Link do komentarza vhb niedziela, 11 września 2016 09:54 napisane przez vhb

  Gdybyś nie był ignorantem tylko oczytanym człekiem, wiedziałbyś kiedy będzie projekt

 • Link do komentarza Tomasz1 niedziela, 11 września 2016 00:13 napisane przez Tomasz1

  " czas otworzyc oczy i zapytac
  1) gdzie jest projekt
  2) gdzie K. Welka ? - pełnomocnik rozbudowy
  3 ) gdzie pieniądze???"

  No gdzie ten projekt???????????
  Juz od 10 dni wakacje sa wspomnieniem.Projekt tez?

 • Link do komentarza Stanisław r czwartek, 01 września 2016 09:14 napisane przez Stanisław r

  PANI welka nie straciła pracy!!
  Ona cały czas bierze pensje z zozu gniezno!!
  Kto na to pozwala ?
  Panie przewodniczący i wszyscy radni- chyba czas otworzyc oczy i zapytac
  1) gdzie jest projekt
  2) gdzie K. Welka ? - pełnomocnik rozbudowy
  3 ) gdzie pieniądze???

  Czy to już zwijanie się ??

 • Link do komentarza Co z budową??? środa, 31 sierpnia 2016 14:17 napisane przez Co z budową???

  Czy pani welka straciła prace w zozie gniezno ? http://szpital.wloclawek.pl/o-nas/dyrekcja
  Za brak projektu ktory do dziś się nie pojawił? Gdzie jest dyrektor zoz?
  Dlaczego nie ma jeszcze oświadczenia na ten temat !?!?

 • Link do komentarza Podatnik środa, 31 sierpnia 2016 13:44 napisane przez Podatnik

  A gdzie pełnomocnik do spraw rozbudowy szpitala ??? Dlaczegonie prezentuje dzisiaj koncepcji rozbudowy ? A moze jutro - tylko ludzie bedą zajeci bo poczatek roku szkolnego.
  Gdzie pani Welka ? Tyle pieniedzy zarabia a nie widac jej ani nie słychac?

 • Link do komentarza ???? środa, 31 sierpnia 2016 12:14 napisane przez ????

  komi, a co to jest "pisio" bo nie rozumiem twoich pieszczotliwości?

 • Link do komentarza Komi środa, 31 sierpnia 2016 12:00 napisane przez Komi

  A oddziałowy wyobraź sobie ze nie. I nie zyczę sobie takich uwag. Nie mam nic wspólnego ani z pisio ani z resztą towarzystwa. Jak nie masz nic do powiedzenia w temacie to idź smrodzic pod wątek trzech mostów pluć na UM. A szefowom powiedz ze ludzie nie sa takim debilami jak im sie wydaje

 • Link do komentarza oddziałowy środa, 31 sierpnia 2016 11:38 napisane przez oddziałowy

  @ Komi - ty to pewnie jesteś jednym z tych, co w kaskach zwiedzali budowę szpitala pod koniec poprzedniej kadencji. Taka alfa i omega, co się na wszystkim zna, a w gruncie rzeczy niczego nie rozumie.

 • Link do komentarza Komi środa, 31 sierpnia 2016 08:23 napisane przez Komi

  Gdzie bedzie mozna obejrzec projekt ? Bedzie konferencja w tej sprawie ? Wie ktos?

 • Link do komentarza Kredytobiorca poniedziałek, 29 sierpnia 2016 23:55 napisane przez Kredytobiorca

  Pani Tarczyńska, to gdzie ten projekt? Jutro prezentacja? Czy w środę? Ile to będzie kosztowało?
  Zaraz tu bedzie krzykacz krzyczał o nadzorze ale my chetnie się zapoznamy i bez nadzoru - tak żeby okiem chociaż rzucić na ten nowy wspaniały szpital! To gdzie będzie można obejrzeć?

 • Link do komentarza rak poniedziałek, 29 sierpnia 2016 11:43 napisane przez rak

  rak po prostu wie, jak jest, bo się swoje w życiu nabudował

 • Link do komentarza Huba poniedziałek, 29 sierpnia 2016 11:10 napisane przez Huba

  A rak skąd wie ze nie ma akceptacji? A moze juz ma? W koncu nikt by nie zapowiadal terminu ogloszenia projektu bez akceptacji nadzoru - to sie samo przez sie rozumie. Rak jest rzecznikiem starosty ze taki zorientowany czy moze zarabia wpisami?

  28 mln. I dwa lata. Czekamy z niecierpliwoscią.
  A jaka jest wogole koncepcja rozbudowy? Co oznacza "dyrekcja chce pozyskać obsługę prawną całości, by zabezpieczyć inwestycję"? To w zozie nie ma radcy prawnego i dyrektora - przeciez ktos bierze pieniadze za obsluge prawna zozu i za zarzadzanie.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane